Новини

Голова НКРЕКП Дмитро Вовк: «фактор Енергоатому» призвів до зростання цін

bihusjpg1.jpg
FacebookTwitterTelegram

В сюжеті «Наших грошей з Денисом Бігусом» було дві теми, […]

В сюжеті «Наших грошей з Денисом Бігусом» було дві теми, які, за вашим твердженням, не повязані: нова формула обрахунку ціни вугілля для енергогенерації (т.зв. Роттердам + доставка) та нерухомість. Давайте почнемо з Роттердама. На даний момент яку кількість вугілля Україна придбала на зовнішніх ринках, наприклад в тому ж Роттердамі?

Я вирішив вас запросити, щоб зробити певні акценти. Щоб сюжет, який ви створюєте для передачі не був маніпулятивний. Зробити кілька зон які можна розглядати окремо. Перша зона – це діяльність Комісії; друга зона – це особисто я, як голова Комісії та мої доходи; третя – це доходи моїх друзів або моє приватне життя.

Про роботу Комісії: вона вже півтора роки прозора настільки, наскільки раніше не була. Логічна і публічна.

Щодо «Роттердаму», як ви його називаєте. Насправді документ який ми розробили називається Порядок формування оптово – ринкової ціни електричної енергії. Такого порядку не було 20 років, з моменту утворення діючої моделі ринку. Все це призвело до того, що спрогнозувати, якою буде ціна, неможливо. Вона залежить може залежати від настрою, а порядок перегляду взагалі відсутній. Все це – точно не є правильно для ринку.

Ми почали розробляти методику з вересня минулого року і завершили її в березні цього року. Коли ми презентували її в Комітеті, я зробив порівняння принципів ціноутворення для природного газу і принципів ціноутворення для вугілля Виявилося, вони ідентичні. Закладено принцип «хаб та транспортування», оскільки в обох ресурсах Україна на контрольованих терориторіях є енергодефіцитною. Більше того, в природному газі логістична складова навіть більша в абсолюті.

Питання «скільки вугілля Україна привезла із Роттердама» з самого початку є, якщо коректніше сказати, медійне. Тому що в Європі жодна країна не везе в Роттердам, а привозить «з Роттердаму», так як Європа є net-імпортером вугілля, і ціноутворення в ній відбувається аналогічно (за принципом «хаб плюс транспортування»), або, якщо діє вже лібералізована модель ринку, ціноутворення залежить від конкретної конкурентної ситуації.

Якщо подивитися, наприклад, на Польщу, то ціни там є вищі ніж котирування API 2, за квітень місяць вони були вищі майже на 10-15%. В Польщі є два індекси: PSCMI1 для ТЕС або великих споживачів, і для ТЕЦ – PSCMI2. Цей індекс розраховується польською біржою без урахування акцизу. Акциз складає 8 доларів (в перерахунку на тонну). Якщо додати до індексу ще й акциз – це буде майже на 20% вище. Все це доводить те, що принцип який ми використали – є правильний. Але хотів би щоб Ви зрозуміли загальну картинку. В медіапросторі виокремили одну річ і зробили з неї сенсацію. Насправді Комісія розказала що це є короткочасовим заходом який необхідний до того, як буде лібералізовано ринок електричної енергії.

Крім того, необхідно зробити кілька речей, щоб наш ринок був ефективним.

Перше – зробити оподаткування галузі вугілля. Якщо є думка, що цей бізнес є надприбутковим, тоді варто застосовувати ренту, яку розраховувати в залежності від світових ціни.

Друге – якщо у нас є реальна ситуація з морально та фізично зношеним обладнанням, нам необхідно інвестувати в наші потужності. Тому що якщо ми обираємо стратегічним шляхом інтеграцію з Європою, у нас буде питання конкурентоспроможності української генерації з європейською. І мабуть нам стратегічно правильно мати власну генерацію. І ефективну генерацію.

Це ті кроки які можна робити паралельно з прийняттям закону про нову модель ринку електричної енергії та прийняттям вторинного законодавства.

Я все ж таки уточнюю медійне питання. На сьогоднішній день з моменту введення нової формули ціноутворення яку кількість вугілля Україна імпортувала?

Комісія не займається щоденним аналізом ціноутворенням і джерел постачання. Ми протягом останніх півтора роки бачимо, згідно балансів Міністерства енергетики, кілька речей.

Рівень запасів – менше ніж необхідний. Джерела постачання великої кількості вугілля – 40% потреб – на території України недоступні. Якщо порівняти формулу, яку ми запропонували, з фактичною ціною імпорту (він відбувався і в 15-му і в 16-му році), то фактична ціна імпорту була навіть вищою, навіть ніж за формулою. 

З чим це пов’язано? Коли всі трейдери дивляться на територію України, а вони дивляться на це не медійно, а як трейдери (професійно), вони бачать в Україні дефіцит вугілля, логістичні обмеження та рівень запасів. І вони, на превеликий жаль для медіаспільноти і для споживачів України, починають вимагати премію навіть від ціни «Роттердам плюс фрахт». І це є логічно і комерційно правильно з їхньої точки зору, тому що в України є дефіцит на сьогоднішній день.

Наша мета – створити умови, коли кожен рік не є героїзмом з накопичення. Умови, за яких генерація, в рамках існуючого законодавства, має бюджет для закупівель. Цей бюджет вона має використати ефективно. Якщо вона цього не робить ми з задоволенням будемо співпрацювати в перевірках.

Ну дивіться, є нова формула ціноутворення, мета якої є наскільки я розумію – диверсифікувати джерела постачання вугілля в країну.

Так, звичайно.

Я намагаюся зрозуміти, наскільки нова формула допомогла диверсифікувати джерела постачання вугілля в Україну. Починаючи з вводу цієї формули – обсяги імпорту збільшились? Зменшились?

В балансі міністерства енергетики кількість імпорту зростає. Раніше міністерство вважало, що воно цю цифру може виконати. На мою точку зору – не можна гарантувати, що постачання з неконтрольованих територій буде стабільним. Необхідно мати диверсифікацію, і бажано з усіх можливих джерел. Тепер баланс включає і імпорт. Я думаю, буде як і в минулому році: суттєва частка імпорту. І за економічною логікою, якщо у вас є дефіцит товару – ви використовуєте принцип імпортного паритету.

Можна хоч одну цифру? Якщо імпорт збільшився, якщо ми стали почувати себе безпечніше після вводу нової формули, якщо вона нам допомогла залучити нових постачальників: скільки цих постачальників? На скільки збільшився імпорт?

Я не є директором компанії, що займається генерацією, але мені відомо що в балансі Міністерства енергетики передбачено імпорт вугілля з інших країн для теплової генерації. Завдання теплової генерації – забезпечити вугіллям свої склади. Вони мають виконати це найбільш ефективним шляхом. І якщо у них не виходить це виконувати виключно з одного напрямку, вони приймають логічне і обґрунтоване рішення закупати за імпортом, таке рішення ними вже прийнято.

Додано під час узгодження: Додатково зазначу, що за останньою інформацією 3 різні гравці (Центренерго, ДТЕК, ТЕЦ, що використовують марку А) з метою диверсифікації замовляють імпортне вугілля з поставкою протягом осінньо-зимового періоду 2016/17 загальним обсягом більше 1 млн. тонн. Як приклад 25.08.2016 було розвантажено 71,7 тис. тонн вугілля в порту Южний для Центренерго.

Детальніше Вам відповість генерація яка заключає контракти і відповідає за відвантаження на склад.

Але ж хіба Комісія не відслідковує ці обсяги?

Повноваження Комісії відслідковувати рівень складів є факультативним. Ми це звичайно робимо, але профільним для цього є Міністерство енергетики та вугільної промисловості.

(Під час узгодження прибрано ще одне уточнююче питання про наявність цифр у комісії)

Чи має шанс вугілля з непідконтрольних територій бути експортованим? Чи відповідає воно за якістю світовим ринкам? І якщо ні, то який коефіцієнт закладений у формулу стосовно невідповідної якості?

В методиці розрахунку закладено коригування на калорійність, що є найбільш принциповим для питомих витрат палива. Також у світі розрізняють і інші параметри якості. За ці параметри якості, зазвичай відбувається прайсинг через локальне законодавство, наприклад, екологічне. В Україні ці закони народні депутати чомусь не приймають. Так само як і досі не прийнята рента на вугілля. Але ці питання не є в повноваженнях Комісії.

В повноваженнях Комісії є розрахувати ціну однієї калорії умовного палива. Нас не турбує в Комісії це марка А ,це марка Г… Нас цікавить ціна однієї калорії. Щоб розрахувати ціну кіловата, нам необхідно знати питомі витрати палива. Вони, в свою чергу, затверджуються міністерством енергетики.

Коефіцієнту на вміст сірки наприклад, немає чи він є?

Є коефіцієнт на калорійність.

І все?

І ще раз хочу вам сказати, що коли розглядалася ця методика вона була публічна, Вас я чомусь в коментаторах до цієї методики не бачив. Профільне міністерство – погодило з калорійністю. Для того, щоб відобразити інші параметри, країни зазвичай роблять коригування в законодавстві податковому або екологічному.

Питання колег із сайту «Наші Гроші». Чи закладено в цей тариф вартість трансформаторів Укренерго, як інвестиційної програми. І якщо закладено, то в якому обсязі і за якою ціною трансформаторів.

Методика розрахунку ОРЦ включає всі витрати. Вона включає в себе тарифи генерацій, включає в себе обсяг дотацій, включає в себе кошторис енергоринку, включає в себе витрати магістральних електричних мереж. Витрати магістральних електричних мереж в порівнянні з будь якою європейською країною в перерахунку на відносні показники є найменшою в України. Щодо трансформаторів, то ціна розрахована виходячи з середньої ціни по результатах тендеру який відбувся в цьому році.

Того останнього тендеру, який все ж таки відбувся зі зниженою ціною?

Станом на сьогодні в цьому році відбувся один тендер, наскільки мені відомо. Що відбувся з великою медійною підтримкою.

Новий тендер зі зниженою ціною трансформаторів почав впливати на тариф починаючи з якого місяця?

На сьогоднішній день для компанії Укренерго затверджена ціна за результатами найбільш прозорого і ефективного тендера.

Вона затверджена з якого моменту?

Вона затверджена при схваленні інвестиційної програми, що відбувалася останній раз після отримання узгоджень з боку Міністерства Енергетики.

(прибрані кілька уточнюючих питань про дату чи місяць затвердження ціни)

Останнє з додаткових питань і повернемось в рамки сюжету. Колеги з сайту нагадують про Вашу заяву, що тариф для промисловості буде знижуватися. Через приблизно півтора місяці після цієї заяви, тариф для промисловості виріс. Це пов’язано з чим?

Коли Комісія приймала рішення в 2015 році, у лютому, то були враховані ті дані, які були відомі на той час: структура генерації, ціни на енергоносії, відсутність стимулюючого ціноутворення, яке присутнє у всіх розвинених країнах. Зараз ми маємо трішки іншу картинку. Та ми все одно зберігаємо курс на ліквідацію перехресного субсидіювання. І будемо приймати відповідні рішення.

Якщо казати про абсолютний розмір тарифу, як для промисловості, або для населення, то в Україні він є найнижчий серед усіх європейський країн. Це точно є на моєму фейсбуці у вигляді скріншотів зі сайту Євростату. Я вам рекомендую на це подивитися.

Я зацитую вам вас. «При расчете ОРЦ учтено снижение на 3 долл/тонна и укрепление курса до 24,9. Поэтому цена угля снижена в соответствии с мировыми ценами». Що змінилося принципово з того часу?

Ви процитували елемент розрахунку ОРЦ, який стосується тарифів теплової генерації. Вони, при останньому розрахунку, були дійсно знижені. Причина зростання ОРЦ в цілому пов’язана з іншою причиною – зміною структури виробництва по видам генерації.

Основна причина – це суттєве падіння, внаслідок прострочки ремонтів, обсягів виробництва електричної енергії Енергоатомом. В них початковий план був 88 млрд. кіловат-годин, зараз їхній план – 80 млрд кіловат-годин. Цей ефект є дуже суттєвим, і саме він призвів до збільшення ОРЦ.

Тому останній раз ми коли переглядали ОРЦ, то, для уникнення маніпуляцій, звернули увагу на дві тези. Щодо ціни вугілля: 1. Світова ціна вугілля зменшилась – ми врахували зменшення. 2. Курс гривні: ми врахували, що він став нижчий з 25,4 до 24,9.

Але структура генерації також впливає на оптово-ринкову ціну. І «фактор Енергоатому» призвів до зростання цін. І на превеликий жаль, ніхто із журналістів питань до Енергоатому не задає.

Стосовно ліквідації перехресного субсидіювання. Вона відбулась, але протривала дуже недовго. Зростання цін для промисловості пов’язане ще раз з чим?

В першу чергу пов’язане з тим, що Енергоатом не виконує свій план по виробництву.

Перейдем власне до сюжету. Наскільки я розумію, ваша позиція – не потрібно повязувати нерухомість, про яку ми говоримо, і введення нової формули, незважаючи що в часі вони дещо збігаються.

Є три окремі сфери. Є сфера діяльності Комісії і це ми можемо обговорювати до безкінечності. Є сфера моїх приватних, моїх особистих доходів – і вона повністю прозора. Я, до того як прийти в Комісію, працював в реальному секторі, ніколи не був бюрократом і гроші заробив. На нерухомість, на авто і на те щоб існувати зараз. Є третя сфера – це моє приватне життя і коментувати його я вправі самостійно. І можу й не коментувати.

Давайте поговоримо про ваші особисті гроші, які є, і їх достатньо, але в декларації ми їх чомусь не бачимо.

Все, що вимагається згідно діючого законодавства – мною розкрито. До роботи в Комісії, якщо ви просумуєте активи, які мені належать, я заробив достатньо грошей для свого життя.

Ми бачимо декларації за три роки. А ці кошти які ви заробили і які достатньо для життя в цих декларація практично відсутні.

Ще раз повторюю, гроші я заробив до приходу на державну службу. Я за власною ініціативою опублікував декларації з 13-го року. Якщо буде така потреба, я можу зібрати їх і за попередні роки. Але такої потреби немає і все що від мене вимагається я розкрив.

Можливо ми з вами якось не ідентично трактуємо заповнення декларації, але декларація це не те що ви заробили за попередній рік – декларація це зріз наявного у вас майна та грошових коштів. В ваших декларація не відображене те, про що ви зараз говорите.

Ви маніпулюєте зараз, в моїй декларації заповнені всі поля які там передбачені. Нерухоме майно, рухоме майно і кошти в банківських установах. Вказані заробітні плати, вказані інші доходи, вказані доходи від продажу нерухомості або рухомого майна.

Що там тоді не вказано?

Там вказано все, що вимагається.

Чи можу я трактувати як те, що кошти які наприклад зберігаються в готівковй формі в декларації відсутні.

В декларації вони не передбачені і вони там не відображаються.

Вичерпно. Це пояснює розбіжності. Чи будуть питання стосовно нерухомості з сюжету питанням про ваше приватне життя, чи ми все ж таки можемо про це поговорити?

Моя нерухомість зазначена в моїй в декларації. Коли ви робите сюжет де міксуєте роботу, мої доходи, та ще доходи або стан мої друзів – це не є прийнятним.

Є робота і вона матеріалізується у річному звіті Комісії. Таких звітів ніколи не було, він є не просто збіркою статистики, а ілюстрацією того, чим ми дійсно займалися. Є робота, яка можливо вам буде цікава: результати перевірок, які ми публікуємо на нашому сайті. Це те що вас може цікавити в сфері антикорупційної діяльності, в сфері природних монополій. Ми зробили тільки за цей рік понад 100 звернень до НАБУ, ГПУ, СБУ за результатами цих перевірок.

Є друга сфера – це моя декларація. Вона відома з 13-го року. Коли прийде час заповнювати електронну декларацію – я заповню електронну декларацію. Я не є досвідченим бюрократом, але вважаю що ваші розслідування діяльності Комісії є, як мінімум, не виправданими. Вони можуть викликати недовіру з боку суспільства до мене особисто, до роботи Комісії. На той момент, коли я заповнював декларацію і консультувався – як її заповнювати – мені зауважень не було. Якщо нова форма декларації прямо передбачує, що треба заповнити готівкові кошти – я їх заповню.

Третя сфера – те, що ви вирішили змішати в своєму сюжеті. Це моє приватне життя. Я на цій позиції буду стояти. Якщо є бажання досліджувати – це ваше право, але вважаю, що це є втручанням у моє приватне життя. Коментувати за друзів знайомих вважаю некоректним. Єдине що зазначу, всі мої друзі та знайомі в державному секторі не працювали.

 

Студійна версія інтерв”ю:

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.

      Ми вплинули

      Очільник Київського метрополітену Брагінський написав заяву про звільнення після сюжету Bihus.Info

      Начальник комунального підприємства "Київський метрополітен" Віктор Брагінський написав заяву про звільнення після розслідування журналістів Bihus.Info про статки його рідні.