Важливо
Новини

“Фінансова опора”: у 2020-му “Голос” спонсорували співробітники мережі дитячих мовних курсів 

FacebookTwitterTelegram

У 2020-му році на рахунок партії «Голос» надійшло понад 500 тисяч гривень. Така сума вказана у двох останніх звітах політсили – за перший та другий квартали 2020 року. Серед донорів – жителі Києва, Харкова, Запоріжжя та Кам’янця-Подільського. Дехто з них «закинув» партії 31 гривню, а дехто – майже 200 тисяч. Найбільш «мажорними» донорами виявилися співробітники мережі дитячої мовної школи Green Country, які «підтримали» політсилу на понад півмільйона гривень. Серед співзасновників закладу – Наталя Лотоцька, дружина екскандидата від “Голосу”, одного з засновників мережі «Опора» та члена Центральної виборчої комісії Андрія Гевка.

Продовжуючи аналізувати фінансові звіти українських політичних партій, ми дійшли до “Голосу”. На сайті Національного агентства з питань запобігання корупції останні фінансові звіти цієї політсили охоплюють перший та другий квартали 2020-го. Актуальніших поки немає – ймовірно, через те, що парламент дозволив партіям не звітувати до завершення карантину в Україні. 

Втім, в фінансах “Голосу” першої половини 20-го нам також вдалося знайти чимало цікавого. 

Щедрі донори

В першому та другому кварталі 2020-го “Голос” зумів зібрати 551 тисячу гривень в якості пожертв від фізичних осіб. Цікаво, що майже всю цю суму партія отримала ледь не в один день від всього лише п’ятьох донорів. Це здалося нам доволі підозрілим, тож ми взялися знайти і проаналізувати інформацію про жертводавців.

Так, 198 000 гривень 15 січня 2020-го “Голосу” віддала Віра Ковальчук з Києва. Жінка є керівницею громадської організації «Всеукраїнська спілка фінансових спеціалістів», проводить вебінари та читає лекції про податки та основи бухгалтерії. Якщо вірити сайту, де рекламують заняття Ковальчук, курс з 8 уроків по 2 години коштує 6 тисяч гривень. 

Окрім цього, нам вдалося знайти зв’язок Ковальчук з мовною школою Green Country. Жінка активно коментує дописи на сторінках Green Country в соцмережах. Сама школа також часом відмічає жінку, на одному з фото навіть помічаємо Ковальчук разом з працівниками Green Country.

«Підтримала партію, бо вона веде правильну лінію, там працює доволі молодий народ. Чесно кажучи, вчасно подає фінансову звітність, на відміну від деяких інших партій. Зауважень до неї у мене немає і не було, вона прозора та зрозуміла», – каже Ковальчук. За її словами пожертвувати політсилі майже 200 тисяч гривень їй дозволяє бухгалтерська робота: «В інших партіях є й більші внески, подивіться їх фінансові звіти та порівняйте… Я працюю податковим консультантом і є бухгалтером міжнародного рівня, тому моя винагорода дозволяє робити такі внески».

Ще четверо донорів перерахували партії додаткові 350 тисяч гривень. І зробили це в один день – 24 січня 2020 року. Цікаво, що імена всіх чотирьох ми знайшли в одній з презентацій вже згаданої школи Green Country. Так, 50 тисяч гривень “Голосу” віддала співвласниця школи Наталя Лотоцька-Гевко. 

100 тисяч гривень перерахувала Анна Дорошева. Жінка з таким же іменем фігурує в презентації Green Country як член команди. Ми намагалися розпитати Дорошеву щодо солідного внеску на рахунок “Голосу”, але від коментарів жінка відмовилася. 

150 тисяч гривень партія отримала від Аліни Доренюк. В презентації Green Country також є людина з таким же ім’ям. Враховуючи, що в Україні зареєстрована лише одна Аліна Доренюк – ми переконані, що йдеться про одну й ту саму особу.

Ще 50 тисяч гривень “Голосу” перерахувала Катерина Кравченко. Таке ім’я ми також знайшли в презентації Green Country. 

“Партійна” школа

Мережа дитячих мовних курсів Green Country працює в кількох містах України. Філіали закладу є в Києві, Харкові, Одесі, Пустомитах, Дніпрі та Львові. 

Вже згадана співвласниця Green Country Наталя Лотоцька-Гевко є дружиною Андрія Гевка. Останній у 2019 році від “Голосу” йшов на парламентські вибори, але до Верховної Ради не потрапив. 

Окрім цього Гевко є співзасновником громадської мережі «Опора» і членом Центральної виборчої комісії.

Цікаво, що згадані вище партійні донори доволі солідно підтримували “Голос” і раніше. Наприклад, у щорічному звіті політичної сили за 2019 рік вказано, що Віра Ковальчук перерахувала партії 717 тисяч гривень, Катерина Кравченко та Наталя Лотоцька-Гевко в один день “перекинули” партії по 745 426 гривень, а партнерка Лотоцької-Гевко по Green Country Світлана Грибенюк перерахувала ще 400 тисяч гривень. 

Нині “Голос” досі знаходиться в епіцентрі конфлікту з НАЗК і скандалу з зупинкою державного фінансування через підозри у фіктивності окремих платежів. Схоже, нові політичні сили починають калькувати сумнівні фінансові схеми більш “досвідчених” парламентських колег, що не лише не додає їм іміджевих балів, але й призводить до конфліктних і навіть кризових ситуацій.

Ольга Івлєва

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Four Months of Russian Strikes on Odesa: Nine Dead, Including Two Children

   The full-scale war in Ukraine, initiated by the Russian Federation on February 24, has been going on for four months now. The “official” and top-priority plans that the Russian federal channels voiced in the first weeks now seem to have been forgotten even by the invaders themselves, whose actions increasingly demonstrate Russia's real intent — the destruction of Ukraine.

   Новини

   Чотири місяці російських ударів по Одесі: дев’ятеро загиблих, серед них – дві дитини

   Повномасштабна війна в Україні, яку 24 лютого розпочала російська федерація, триває вже чотири місяці. Про “офіційні” і першочергові плани, які федеральні канали озвучували в перші тижні, нині, здається, забули навіть самі окупанти, які своїми діями все відвертіше демонструють реальний задум росії - знищення України. 

   Новини

   “They act like bandits in the 90s, only instead of iron and blowtorch they have firearms”: Invaders Kidnap Activists in the Luhansk Region and Cut Off the Region from Communications

   The Russian-Ukrainian war began on February 20, 2014, when Russian mercenaries invaded Crimea and the Donbas. The invaders "annexed" the peninsula to Russia and formed pseudo-republics in the Donetsk and Luhansk regions. Eight years later, Russia restored its forces on the borders and launched a full-scale war against Ukraine. In the territories that were occupied by Russian troops after February 24, the occupiers committed atrocities, pillaged, raped and tortured people.