Новини

ФДМУ “подарував” Ахмєтову стратегічний завод (оновлено)

1.jpg
FacebookTwitterTelegram

Фонд державного майна України без конкурсу передав структурі Ріната Ахмєтова та екс-нардепу Антону Пригодському об’єкт стратегічного значення

Фонд державного майна України без конкурсу передав структурі Ріната Ахмєтова та екс-нардепу Антону Пригодському об’єкт стратегічного значення – Попаснянський вагоноремонтний завод. Згодом ФДМУ подарував ще й майно цього заводу на 36 млн грн безкоштовно, йдеться у розслідуванні Надії Бурдєй для програми “Наші гроші з Денисом Бігусом”.

Попаснянський ВРЗ у 2007 році передали в оренду компанії ТДВ “Попаснянський ВРЗ”, заснованій колективом заводу. Це пункт закону дозволив уникнути проведення аукціону та орендувати завод за 200 тисяч гривень на місяць попри наявність інших бажаючих.

Однак, мажоритарним співвласником новоствореної компанії-орендаря став не колектив, а підприємство “Транспорт і сервіс”, яким тоді володіли два близьких до Віктора Януковича народних депутати від ПР – Рінат Ахмєтов та Антон Пригодський, а також компанія з іспанською пропискою “Ostertrans S.A” і  фірма “Maruna”, зареєстрована у Ліхтенштейні.

Народні обранці володіли частками компанії-орендаря через ряд інших підприємств. Рінат Ахмєтов був співзасновником  ВАТ “Транспорт і сервіс”   через корпорацію “Міжрегіональний промисловий союз”, компанії  “Лемтранс” та “СКМ”. Також співзасновником “Лемтрансу” була компанія “АРС”, якою Ахмєтов володів у 90-тих.

Антон Пригодський володів акціями товариства “Транспорт і сервіс” також через “Міжрегіональний промисловий союз” та компанії  “Лемтранс”, співзасновниками яких тоді були “Ант��л-Сервіс” та ПП “Сервіс-охорона-транспорт.

Тодішній директор заводу і перший директор компанії-орендаря ТДВ “ПВРЗ” Сергій Криворучко в інтерв’ю теж не приховує, що фактично компанією володіли підприємства Ахмєтова: 25%  – належало трудовому колективу, 75% – через компанію “Транспорт і сервіс” належало “Лемтрансу”, “Міжрегіональному промисловому союзу”,  компаніям донецьким.”

Державна аудиторська служба України 2008-го року назвала угоду між фондом і ТДВ «ПВРЗ» «прихованою «приватизацією» об’єкта державної власності».

У 2010 році – господарський суд Луганської області зобов’язав визнати договір оренди недійсним, оскільки завод має стратегічне значення – виготовляє вантажні вагони. Справа розсипалась у апеляції: те, що завод у 2006 році виготовив лише 50 вагонів дозволило суддям стверджувати, що підприємство не може виготовляти вагони взагалі, а орендар зобов’язався використовувати потужності заводу лише для ремонту рухомого складу, а не для будівництва нових вагонів.

Оренда закінчується у 2017 році, та програма «Наші гроші» отримала договір оренди і виявила, що від держпідприємства вже майже нічого не залишилось.

У 2008 році ФДМУ погоджує зміни до договору оренди та безкоштовно передає майно заводу (запаси, незавершене виробництво і готову продукцію) на 36 млн грн – у власність орендаря.

Нині ФДМУ не може пояснити – що стало підставою для такого рішення, посилаючись на втрату документів на окупованих територіях. Представники Міністерства інфраструктури вперше побачили зміни до договору оренди заводу під час інтерв’ю для програми.

У 2010 році Фонд держмайна погоджує ще одну зміну і надає орендарю позаконкурсне право оренди чи викупу землі заводу. Донедавна, в користуванні держпідприємства була ділянка, площею 71 га.

У 2011 році сторони підписують чергову зміну. Відтоді підприємству дозволяється виготовляти вантажні вагони. Нагадаємо, що сам факт оренди відбувся виключно тому, що сторони наголошували – завод може вагони лише ремонтувати. Попри це з 2011 року транспортна компанія Ахмєтова «Лемтранс», експортує вагони ТДВ «Попаснянський ВРЗ» в Росію та Казахстан. Нині завод має потужності, щоб виготовити 500 вагонів за місяць і вже наступного року планує експортувати їх до Ірану.

Нині серед співзасновників «Попаснянського вагоноремонтного заводу» вже немає компаній, якими напряму володіє Рінат Ахметов. Окрім заводчан у співзасновниках: ТОВ “Аврора лтд”, співвласником якого є ПАТ «Альтана капітал» донеччанки Олени Амітан; криворіжанка Марина Бескровна і ТОВ «Спецукрпостачання». Остання компанія записана на кіпрську «Юмістреко холдінгз лтд», чиїм бенефіціаром вказаний Панагіотіс Маратефтіс.

Втім, Ахмєтов формально хоч і вийшов із співзасновників – ремонтувати і будувати вагони на Попаснянському заводі продовжують на станках “Лемтрансу”. У 2016 році ТДВ “ПВРЗ” виграло тендер на виготовлення вантажних напівввагонів для «Дарницького вагоноремонтного заводу». В документації конкурсних торгів ПВРЗ подав договір оренди обладнання, укладений із компанією “Лемтранс” у 2010 році.

 

“Лемтранс” відхрещується від оборудки

Компанія “Лемтранс” запевняє, що має виключно партнерські відносини із заводом “ПВРЗ” і  не відповідає за дії орендаря державного майна   – фірми “Транспорт і сервіс”.

  • Між ТОВ «Лемтранс» та ТДВ «Попаснянський ВРЗ» укладено виключно комерційні договори. Загальні умови цих договорів стосуються купівлі напіввагонів, здійснення різних видів ремонтів, а також поставки запасних частин до напіввагонів.

Зазначимо: на момент підписання договору оренди, 11.12.2007,  співзасновником ВАТ “Транспорт і сервіс” була корпорація “Міжрегіональний промисловий союз”,  а співзасновником корпорації, станом на 11.12.2007, був  саме “Лемтранс”.  Тобто, фактично  “Лемтранс” через  “Транспорт і сервіс” та корпорацію “МПС”  отримав завод в оренду.

 

Це підтверджує і екс-директор ДП “ПВРЗ” Сергій Криворучко, який підписував договір оренди. В інтерв’ю журналістам “НГ” чоловік підтвердив, що фактично завод брала в оренду компанія “Лемтранс”: Просто питання в тому, що 25% – належать трудовому колективу, а 75% – через компанію “Транспорт і сервіс” належало “Лемтрансу”, “Міжрегіональному промисловому союзу”,  компаніям донецьким”.

Сам “Лемтранс” запевняє, що жодним чином не впливав  на діяльність компанії “Транспорт і сервіс”.

  • До 2008 року компанія  «Транспорт і сервіс» входила до складу учасників ТОВ «Лемтранс» та володіла часткою ТОВ «Лемтранс». ТОВ «Лемтранс»  жодним чином не впливало та не могло впливати на діяльність компанії «Транспорт і сервіс», оскільки ніяким чином не відповідало за дії своїх учасників. Відтак заяви, що ТОВ «Лемтранс» володіє через треті компанії ТДВ «Попаснянський вагоноремонтний завод» не відповідають дійсності, а відтак є юридично необгрунтованими.

Втім, іще раз зазначимо, факт того, що орендарем заводу через корпорацію “МПС” володів саме “Лемтранс” підтверджується витягами з офіційного державного реєстру.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.