Новини

FAQ: юридичний бік журналістських розслідувань

FacebookTwitterTelegram

Юристи проекту "Тисни!" відповідають на найбільш поширені питання журналістів: про ознаки злочинів, докази та документи, що допоможуть довести розслідування до суду.

“Ну от ви знімаєте цих корупціонерів, і що далі?” – мабуть найчастіше питання, яке журналісти «Наших грошей» чули від глядачів. І нарешті в нас з’явились ті, хто може дати на нього грамотну правову відповідь. Команда юристів проекту «Тисни!» (Push!) допомагає журналістам доводити розслідування до реального результату – кримінальних справ, притягнення корупціонерів до відповідальності та повернення коштів до державного бюджету.

Ми зібрали 10 найпоширеніших питань від журналістів і попросили юристів пояснити, як діяти, щоб розслідування не залишилось лише текстом на папері.

Уповноваженим органом виконавчої влади, який займається перевіркою декларацій є Національне агентство з питань запобігання корупції. На сайті НАЗК можна завантажити зразок заяви для повідомлення про порушення.

Якщо сума внеску до статутного капіталу перевищує 80 тисяч гривень – передбачено адміністративну відповідальність за Ст. 172-6 КУпАП. Якщо сума внеску більше 400 тисяч – можливе притягнення до кримінальної відповідальності за статтею 366-1 “Декларування недостовірної інформації”. Максимальне покарання – позбавлення волі на строк до 2-х років. Суми внесків визначаються згідно з п.5 ч.1 Статті 36 Закону України “Про публічні закупівлі”.

Це порушення ч.7 ст.2 закону “Про публічні закупівлі”. Цими питаннями займається Державна аудиторська служба України.

Така поведінка називається антиконкурентними узгодженими діями, які спотворюють результати торгів, а це вже порушення Закону України “Про захист економічної конкуренції”. Звертатися потрібно до Антимонопольного комітету України.

Якщо у журналіста є відомості (в письмовому вигляді, щоб можна було долучити до заяви), що середньоринкові ціни на такий товар є суттєво нижчими, можна звернутися до правоохоронних органів (поліції, прокуратури) з приводу вчинення посадовими особами замовника розтрати коштів ст. 191 КК України.

Відповідно до закону “Про публічні закупівлі”, ціна може бути підвищена не більше ніж на 10%, за умови документарного підтвердження зростання ринкової ціни. Таке підтвердження може надати Торгово-промислова палата або Держзовнішінформ. При цьому загальна сума контракту не повинна збільшитись, а отже об’єм товару має бути зменшений.

Згідно п.1 ч.5 ст. 216 Кримінально – процесуального кодексу детективи НАБУ здійснюють досудове розслідування злочинів, передбачених, зокрема ст.191 КК України, за умови, що розмір предмета злочину завданої ним шкоди в 500 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму.

Практика вбачає такий недолік в роботі правоохоронного органу, які зазвичай перекручують норми положень ст. 214 Кримінально – процесуального кодексу, та не вчиняють процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей до єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою або повідомленням про злочин. Ст. 303 КПК України передбачає подання скарги на бездіяльність слідчого, прокурора до місцевого суду, де розташований правоохоронний орган до якого було спрямовано відповідну заяву про злочин.

Відповідно до Закону про місцеве самоврядування, таке рішення приймається колегіально на сесії міської/районної/селищної ради, або на засіданні виконавчого комітету міської ради. Таким чином, якщо мер одноосібно приймає подібне рішення – це є порушенням закону.

Відповідь юриста: звертатись до нас, адже це порушення ст.171 ККУ – “Перешкоджання професійній діяльності журналістів”. У ситуації коли:
а) вам не дають відповіді на запит;
б) порушено терміни, передбачені законодавством;
в) порушено закон про доступ до публічної інформації (коли чиновники вигадують причину, через яку не можуть відкрити інформацію) – ці випадки є порушенням ст.171.

Що робити?

1) Звернутись до юристів “Тисни!” – написати на [email protected]
2) Надати копії:
– запиту/листа;
– посвідчення журналіста;
– відповіді (якщо є).
3) Разом з нами і Нацполіцією “тиснути” на порушників!

Маєте що спитати, підкинути чи порадити? Пишіть на [email protected], і ми допоможемо “нарешті когось посадити”.

Проект реалізується за підтримки Інституту висвітлення війни та миру (Institute for War & Peace Reporting) за кошти МЗС Королівства Нідерландів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.