FAQ: юридичний бік журналістських розслідувань

Юристи проекту "Тисни!" відповідають на найбільш поширені питання журналістів: про ознаки злочинів, докази та документи, що допоможуть довести розслідування до суду.
FAQ: юридичний бік журналістських розслідувань

Володимир

Харечко

Всі тексти автора

Євген

Воробйов

Всі тексти автора

Аліса

Терехова

Всі тексти автора

"Ну от ви знімаєте цих корупціонерів, і що далі?" – мабуть найчастіше питання, яке журналісти «Наших грошей» чули від глядачів. І нарешті в нас з’явились ті, хто може дати на нього грамотну правову відповідь. Команда юристів проекту «Тисни!» (Push!) допомагає журналістам доводити розслідування до реального результату – кримінальних справ, притягнення корупціонерів до відповідальності та повернення коштів до державного бюджету.

Ми зібрали 10 найпоширеніших питань від журналістів і попросили юристів пояснити, як діяти, щоб розслідування не залишилось лише текстом на папері.

Куди звертатись, якщо депутат не подав декларацію?

Уповноваженим органом виконавчої влади, який займається перевіркою декларацій є Національне агентство з питань запобігання корупції. На сайті НАЗК можна завантажити зразок заяви для повідомлення про порушення.

Якщо чиновники не декларують корпоративні права - як власні, так і членів родини, яка відповідальність має бути за такі дії?

Якщо сума внеску до статутного капіталу перевищує 80 тисяч гривень - передбачено адміністративну відповідальність за Ст. 172-6 КУпАП. Якщо сума внеску більше 400 тисяч - можливе притягнення до кримінальної відповідальності за статтею 366-1 "Декларування недостовірної інформації". Максимальне покарання - позбавлення волі на строк до 2-х років. Суми внесків визначаються згідно з п.5 ч.1 Статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі".

Що робити, коли тендер штучно "ділять" на декілька допорогових закупівель?

Це порушення ч.7 ст.2 закону "Про публічні закупівлі". Цими питаннями займається Державна аудиторська служба України.

В тендері беруть участь 2 фірми, які мають ознаки пов'язаності, куди звертатись?

Така поведінка називається антиконкурентними узгодженими діями, які спотворюють результати торгів, а це вже порушення Закону України “Про захист економічної конкуренції”. Звертатися потрібно до Антимонопольного комітету України.

Куди звертатись, якщо замовник за результатами тендеру купляє товар за явно завищеною ціною?

Якщо у журналіста є відомості (в письмовому вигляді, щоб можна було долучити до заяви), що середньоринкові ціни на такий товар є суттєво нижчими, можна звернутися до правоохоронних органів (поліції, прокуратури) з приводу вчинення посадовими особами замовника розтрати коштів ст. 191 КК України.

Стикнулись з випадком, коли після укладання договору з переможцем тендеру, ДП підписало додаткову угоду з підвищеною ціною товару. Чи може бути змінена ціна?

Відповідно до закону "Про публічні закупівлі", ціна може бути підвищена не більше ніж на 10%, за умови документарного підтвердження зростання ринкової ціни. Таке підтвердження може надати Торгово-промислова палата або Держзовнішінформ. При цьому загальна сума контракту не повинна збільшитись, а отже об'єм товару має бути зменшений.

У яких випадках стаття 191 КК України - привласнення, розтрата майна, або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем - підслідна працівникам НАБУ?

Згідно п.1 ч.5 ст. 216 Кримінально - процесуального кодексу детективи НАБУ здійснюють досудове розслідування злочинів, передбачених, зокрема ст.191 КК України, за умови, що розмір предмета злочину завданої ним шкоди в 500 і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму.

Що робити, якщо правоохоронні органи за нашими заявами не вносять відомості до ЄРДР?

Практика вбачає такий недолік в роботі правоохоронного органу, які зазвичай перекручують норми положень ст. 214 Кримінально - процесуального кодексу, та не вчиняють процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей до єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою або повідомленням про злочин. Ст. 303 КПК України передбачає подання скарги на бездіяльність слідчого, прокурора до місцевого суду, де розташований правоохоронний орган до якого було спрямовано відповідну заяву про злочин.

Хто приймає рішення про передачу комунальних приміщень в оренду? Чи може міський голова дати таке розпорядження?

Відповідно до Закону про місцеве самоврядування, таке рішення приймається колегіально на сесії міської/районної/селищної ради, або на засіданні виконавчого комітету міської ради. Таким чином, якщо мер одноосібно приймає подібне рішення - це є порушенням закону.

 

Маєте що спитати, підкинути чи порадити? Пишіть на push@bihus.info, і ми допоможемо "нарешті когось посадити".

Проект реалізується за підтримки Інституту висвітлення війни та миру (Institute for War & Peace Reporting) за кошти МЗС Королівства Нідерландів.