Важливо
Новини

Екобізнес по-харківськи: як аналіз роботи чиновника з Харківщини вивів на можливий конфлікт інтересів

FacebookTwitterTelegram
У Харківській області вистачає проблем з екологією: робота коксохімічного підприємства, нелегальні нафтопереробні заводи, порушення закону при захованні шкідливих речовин, стихійні звалища, розробка піщаних кар’єрів, вирубка дерев тощо. Хоча контролюючих органів вистачає: екоінспекція, поліція, прокуратура та й у Харківській ОДА є профільний Департамент, який перевіряє документи та у випадках порушення може звертатися до правоохоронців. А може не звертатися. Особливо, коли оточення директора Департаменту раптово входить в бізнес, дотичний до екопроблем.

Андрій Тимчук. Саме він з 2015 року очолює Департамент екології та природних ресурсів облдержадміністрації. Чому ми раптом про нього згадали? Причин дві. По-перше, кілька тижнів ми вже розповідали про роботу вже згаданого коксохімічного заводу в Харкові, який роками отруює життя місту і…і нічого, бо як би не змінювалася на самому заводі система власників він продовжує працювати без всіх необхідних документів і фільтруючого обладнання. 

По-друге, ексдружина Тимчука – Айна Риженко – нещодавно була призначена на найвищу посаду області. Так, очільницею ОДА. І копаючись в біографії нової пані-очільниці ми не могли не помітити колишнього чоловіка-чиновника. Спойлер – не дарма.

Хто такий Тимчук

Андрій Тимчук родом з Дніпра, але у Харкові вже давно не є чужим. Ще у 2010 році його призначили директором збанкрутілого заводу імені Шевченка.

 

Того ж року він став депутатом міськради від Партії регіонів, а його тоді ще дружина Айна Тимчук отримала посаду заступниці міського голови Харкова.

Під час депутатства Тимчук запам’ятався… нічим. Навіть у звітному сюжеті у ЗМІ, а це єдине що залишилось, сам Тимчук заявив: “Ну, конечно же, “5” я себе не могу и не имею права дать, но и “2” тоже, я считаю, что не заслуживаю. Где-то в середине, я думаю, это будет обьективно”. З заводу його звільнили швидко – після кількох пікетів та росту боргів по заробітній платі. 

У 2015-му Тимчука призначили керувати екологічним департаментом обласної держадміністрації. Паралельно він намагався переобратися у міську раду від “Блоку Петра Порошенко”, але цього разу було невдало. 

Основні функції цього Департаменту – контроль за дотриманнями підприємствами природоохоронного законодавства, а також моніторинг екологічних проблем області. Зокрема. Департамент мав би готувати пропозиції щодо вирішення екологічних проблем в області. Він також видає висновки з оцінки впливу на довкілля, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, дозвіл на спеціальне використання природних ресурсів.

Майже відразу після призначення Тимчук потрапив до скандалу. Він заявив про намір звільнити директора Національного природного парку “Дворічанський” Максима Височина через фінансові порушення, які знайшли під час аудиту. 

Це відбулося під час конфлікту Височина з представниками мисливського господарства “Бірюк”. Мисливців звинувачували у браконьєрстві на території національного парку. Тоді директора парку відстояли активісти та наукова спільнота, яка писала листи підтримки до міністерства. 

Взагалі з екоактивістами у Тимчука не склалося. Так він протягом кількох років судився з активісткою Оленою Решетько, яка веде боротьбу за заборону роботи коксохімічного заводу у міста та звинувачувала Тимчука у бездіяльності. У відповідь чиновник подав на активістку до суду та вимагав 50 тис. грн. моральної компенсації.

Коксохім працює в місті з порушеннями екологічного законодавства вже майже 10 років. Тимчук очолює не тільки обласний Департамент, який має слідкувати за законністю, а й 5 років був “мажоритарним” депутатом в окрузі, де розташоване це підприємство, але завод як працював так й працює. При чому зараз ще й без ніяких документів. 

Масова вирубка лісів, незаконні сміттєзвалища, забруднення водойм – далі констатації цих фактів справи у Департаменті не йшли. 

Декларації Тимчуків за 2015-й – перший рік на високих посадах в Харкові – доволі вражаючі. У Андрія і Айни Тимчуків на той момент були квартира та будинок в Харкові, квартира та будинок у Дніпрі та області, квартира в Києві та нерухомість в окупованому Криму. З останньою свого часу був пов’язаний невеличкий скандал. Будівлю в Алушті площею у майже 500 квадратів Айна Риженко отримала нібито в подарунок у 2013-му.  В цій нерухомості розташувався готель “Історія”, але ніякого доходу від передачі нерухомості в оренду у перших своїх електронних деклараціях родина не вказувала

Окрім нерухомості родина володіла двома позашляховиками, а у власності Тимчука також було 25 мільйонів гривень. Готівкою. Це, до слова, одна з найвражаючих сум у кеші, яку ми зустрічали в електронних деклараціях чиновників.

У 2017-му подружжя розлучається. У Тимчука залишається та сама фантастична сума в готівці (просто для порівняння – це близько 100 його річних зарплат на нинішній посаді), кримська нерухомість і харківська квартира з будинком. 

Останній – маєток на понад 170 квадратів на Іллінській – вивів нас на дещо цікаве.

(Не)родинні зв’язки

Дар’я Прядко теж родом з Дніпра. І до 2016-го працювала головним спеціалістом відділу бухгалтерського обліку та фінзвітності Департаменту екології та природних ресурсів Харківської ОДА. Так, того самого, який на той момент вже рік очолював Тимчук.

Із сектору державного Прядко йде в сектор приватний. У 2019-му вона з’являється серед співвласників НВП “Новінтех”. А в якості адреси реєстрації вказує маєток Тимчука на Іллінській.

 

І тут ми мали б зупинитися – занадто особисте і вже навіть трохи жовте. Якби не “Новінтех”, яким співволодіє нова співмешканка чиновника. Ця компанія має безпосереднє відношення до профілю роботи Тимчука. “Новінтех” фігурував у кількох кримінальних провадженнях щодо порушення екологічного законодавства. Фірма отримувала ліцензію на роботу з небезпечними відходами, утилізація і вивезення яких і є її основним профілем. Але в подальшому у суді фірму підозрювали у наданні неправдивих офіційних документів щодо наявної матеріально-технічної бази, необхідної для провадження господарської діяльності з поводження з небезпечними відходами.

В іншому провадженні слідчі встановили, що “Новінтех” отримав велике замовлення – на 10 мільйонів гривень – від  «Шебелинкагазвидобування». Фірма повинна була вивезти та утилізувати майже 6000 кубометрів відходів з підприємства. “Утилізація”, за даними слідства, в реальності виявилася просто вивезенням відходів на звичайний комунальний полігон побутових відходів “Водолага Комунсервіс” в Харківській області.  Після цього, експерти встановили перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин. 

Паралельно з правоохоронцями місцеві мешканці та активісти провели тоді власне розслідування. Вони звернулися до експертів комплексу «Харківводовідведення» і замовили експертизу. Аналіз ураженого грунту і невідомої рідини підтвердив порушення санітарних норм.

Тоді у коментарі “Накипіло” заступниця селищного голови Нової Водолаги Лілія Іващенко запевняла, що жодних порушень немає, а всі дії були погоджені у Харківській ОДА.

І тут виявилося, що погоджував зміни до паспорту місця видалення відходів і зміни реєстрових карт відходів, що і зробило можливим вивезення на звичайне звалище небезпечні – а це буровий шлам – відходи – Департамент екології Тимчука. Це означає, що Департамент чиновника погоджував дуже небезпечні речі для компанії, співвласницею якої нині є співмешканка цього чиновника. Ще цікавіше звучить ця теза, коли дізнаєшся, що співзасновники фірми вона увійшла замість нині заступника директора Департаменту екології Андрія Нерети, який співволодів компанією раніше. 

І це ще не все. 

Прядко значиться серед співвласників ще двох компаній – “Кронос-2018” та ТОВ “Санд ЖС-1”. Основний власник фірм – один з найбільших харківських забудовників ПАТ “Трест Житлобуд-1”. За даними реєстру, обидві компанії мають займатися видобутком піску в Харківській області. Для цієї діяльності фірмам потрібно було пройти різні інстанції. Зокрема, фірмам необхідно було погодити звіт про оцінку впливу на довкілля. Цими погодження займається знову таки обласний Департамент екології. Конфлікт інтересів? Ні, не чули.Саме час для висновків. Дар’я Прядко – експрацівниця Харківської ОДА і новоспечена бізнесвумен – прописана в маєтку досвідченого чиновника, в Департаменті якого вона і працювала. В декларації Тимчука Прядко поки не з’явилася, зате очільник екологічного Департаменту почав декларувати двох дітей – Анну та Володимира. В архівах фото в соцмережах Прядко ми знайшли чимало світлин з дітьми – якраз дівчинкою та хлопчиком. Хлопчика звуть Володимир. Взагалі Дар’я Прядко – дуже активна користувачка соцмереж. 

Дівчина часто і багато постить. Відображений на світлинах спосіб життя змушує засумніватися в тому, що саме дівчина займається великим і небезпечним бізнесом, пов’язаним з екологією. Якщо припустити, що вона є лише номінальним бенефіціаром, то повинен бути хтось, хто за нею стоїть і глибоко в темі всіх процесів. І, здається, ми здогадуємося хто це. 

Так чи інакше зараз є схожа на конфлікт інтересів ситуація, за якою від подальших погоджень Тимчука може залежати бізнес Прядко. І щось нам підказує, що з бізнесом буде все гаразд.

Павло Новик, “Харківський антикорупційний центр”

Матеріал створено в рамках спільного з Bihus.Info проєкту “Лабораторія викриттів 2.0”

 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Four Months of Russian Strikes on Odesa: Nine Dead, Including Two Children

   The full-scale war in Ukraine, initiated by the Russian Federation on February 24, has been going on for four months now. The “official” and top-priority plans that the Russian federal channels voiced in the first weeks now seem to have been forgotten even by the invaders themselves, whose actions increasingly demonstrate Russia's real intent — the destruction of Ukraine.

   Новини

   Чотири місяці російських ударів по Одесі: дев’ятеро загиблих, серед них – дві дитини

   Повномасштабна війна в Україні, яку 24 лютого розпочала російська федерація, триває вже чотири місяці. Про “офіційні” і першочергові плани, які федеральні канали озвучували в перші тижні, нині, здається, забули навіть самі окупанти, які своїми діями все відвертіше демонструють реальний задум росії - знищення України. 

   Новини

   “They act like bandits in the 90s, only instead of iron and blowtorch they have firearms”: Invaders Kidnap Activists in the Luhansk Region and Cut Off the Region from Communications

   The Russian-Ukrainian war began on February 20, 2014, when Russian mercenaries invaded Crimea and the Donbas. The invaders "annexed" the peninsula to Russia and formed pseudo-republics in the Donetsk and Luhansk regions. Eight years later, Russia restored its forces on the borders and launched a full-scale war against Ukraine. In the territories that were occupied by Russian troops after February 24, the occupiers committed atrocities, pillaged, raped and tortured people.