Важливо
Новини

Дволикий: директор КП володіє фірмою, що отримала 40 млн бюджетних підрядів за кілька місяців

FacebookTwitterTelegram
У Кам’янському мільйонні тендери на ремонти та реконструкції медзакладів освоює приватна компанія чинного директора комунального підприємства міської ради. Конкуренцію на закупівлях складає колишній директор іншого КП та його оточення.

Кам’янське – доволі велике місто на Дніпропетровщині, з населенням майже 230 тисяч людей. Сьогодні тут проходять масштабні реконструкції медичних закладів. У міській раді пишаються реалізацію таких великих інфраструктурних проєктів, адже лікарні міста давно потребують ремонтів та нового оснащення. 

“Лише 2019-го року лікарні були повернені на баланс місту, розпочалися ремонти. Це були комплексні проблеми – застарілі системи опалення, водовідведення. Все потребує комплексного ремонту”, – говорить секретарка Кам’янської міськради Наталія Ктітарева.

Ремонти старих медзакладів – справді привід для гордості. Але, як і всюди, де є бюджет, це – ще й можливість для заробітків обраних підрядників. Виявилось, низку замовлень на реконструкцію медзакладів Кам’янського отримала фірма чинного директора комунального підприємства міста.

Бізнес чиновника

У травні 2021 року свій перший комунальний тендер виграло київське ТОВ “Містобудування України”. Столична фірма, створена у 2019 році, отримала підряд на послуги капітального ремонту покрівлі однієї з лікарень Кам’янського.

Далі успіхи ТОВки в бюджетних закупівлях різко пішли вгору. Загалом за чотири місяці “Містобудування України” вдалося укласти угод на ремонти та реставрацію чотирьох медзакладів Кам’янського на загальну суму майже 40 млн грн. 

Серед лікарень, які ремонтуються, Центр первинної медико-санітарної допомоги №3. Тут, за словами директора медзакладу, капремонту не було 86 років. Ще один медзаклад, де проходить ремонт – “Міська лікарня №7”. Це опорний заклад в місті, який приймає хворих на коронавірус.

Хоч “Містобудування України” і зареєстрована у Києві, усі бюджетні замовлення компанія освоює саме у Кам’янському. Та й власник компанії Сергій Чухно не просто мешканець Кам’янського, а чинний працівник комунального підприємства Кам’янської міської ради.

Упродовж 2020 року власник компанії працював начальником газового господарства в КП “Тепломережа”. А з серпня 2021 року став директором КП “Містшляхсервіс”. Так, ви все правильно прочитали. Власник фірми, що виграє тендери комунальних медзакладів, – директор комунального підприємства.

 Зазначимо, що законодавство України не забороняє працівникам, зокрема директорам комунальних підприємств, займатись підприємницькою діяльністю. Водночас, вони мають дотримуватися процедур та вимог запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, на них поширюється ЗУ “Про запобігання корупції”. 

Ремонтні закупівлі

У “Міській лікарні №7” наразі триває реконструкція лор-відділення. Загальна вартість –  7,1 мільйона гривень. Закупівлю на цей капремонт провели за ковідною процедурою. Тобто без застосування електронних торгів – замовник самостійно знайшов постачальника послуг і лише відзвітував про куплені послуги у системі Prozorro. Цим постачальником стало ТОВ “Містобудування України”.

А от для реконструкції Центру первинної медико-санітарної допомоги №3 провели п’ять відкритих тендерів. Загальна вартість – 17,8 млн грн. У чотирьох закупівлях єдиним конкурентом для ТОВ “Містобудування України” виступав ФОП Старостін Степан Володимирович, ще в одній – ФОП Карпов Володимир Сергійович. 

Підприємці взагалі не знижували ціни на аукціонах і не надали частину необхідних документів. Виглядало так, що у них не було мети перемогти. Можливо, була інша мета – створити штучну конкуренцію, щоб торги відбулись і переміг “правильний” учасник. 

Чому ми так припускаємо? Тому що у цих закупівлях побачили декілька цікавих обставин. По-перше, Степан Старостін, як і власник “Містобудування України” Сергій Чухно, працював в КП “Тепломережа”. Протягом 2020 року він працював старшим майстром, а потім виконував обов’язки директора цього комунального підприємства. Виходить, що Сергій Чухно та Степан Старостін – представники підприємств-конкурентів – ще рік тому працювали в одному КП.

У телефонній розмові Сергій Чухно наголосив, що не пам’ятає, чи знайомий він зі Степаном Старостіним. А те, що обидва вони працювали в одному КП в один період, каже Чухно, не зобов’язує їх бути знайомими. 

Натомість є ще одна цікава деталь. Розробку проектної документації та технічний нагляд за ремонтом у “Міській лікарні №7” здійснює один й той самий ФОП – Вагнер Матвій Валерійович. 

В одній із соцмереж Степан Старостін вказує батька Матвія Вагнера – Валерія Вагнера, як свого родича. 

А у березні Матвій Вагнер представлявся головним інженером підрядної організації, яка займається реконструкцією Кам’янської школи №16. Там ремонтні роботи здійснює Спеціалізована монтажна компанія “Інженерно-технологічні системи”, керівником якої є вже згаданий Володимир Карпов. 

Також підозрілою деталлю є те, що в технічній документації замовники, тобто лікарні, взагалі не вимагали довідки про досвід виконання аналогічних робіт. Експерт із публічних закупівель Ярослав Пилипенко пояснює, що за законом замовник зобов’язаний встановити один або декілька кваліфікаційних критеріїв з наступного переліку:  наявність обладнання, працівників відповідної кваліфікації, документально підтвердженого досвіду та фінансової спроможності.

“Порушенням не буде вважатися, якщо він буде вимагати хоча б щось одне. Однак це зазвичай виглядає підозріло, якщо йдеться про тендер на велику суму на будівельні роботи”, – пояснив Ярослав Пилипенко.

Держаудитслужба

На ці закупівлі звернула увагу й Держаудитслужба та почала моніторинг. Наразі Держаудит вимагає пояснень від “Центр первинної медико-санітарної допомоги №3”. Адже, на думку експерта служби, замовник мав взагалі відхилити пропозиції ТОВ “Містобудування України” через подання неповного пакету тендерних документів.

Зокрема, ТОВ “Містобудування України” не підтвердило повноваження директора щодо права підпису договору про закупівлю, не надало інформації щодо наявності приміщення, адреси та довідку податкової про відсутність заборгованості.

Без досвіду виконання робіт, без підтверджених документів, із сумнівною конкуренцією. Виглядає так, що секрет успіху ТОВ “Містобудування Україна” полягає саме у посаді власника цієї компанії. Також відкритим залишається питання – наскільки відобразиться така довіра замовників до фірми директора КП на якості виконаних капремонтів.

Дар’я Твердохліб

Матеріал створено в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 3.0”. Проєкт реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   “Місто під час окупації повернулося у середньовіччя”: історія працівниці онкодиспансеру, яка п’ять місяців прожила у захопленому Херсоні

   Черги за продуктами та готівкою, “віджим” бізнесу, схиляння до “співпраці” і постійний пошук проукраїнсько налаштованих громадян. Все це — “атрибути” восьми місяців окупації Херсону — першого і єдиного з 24 лютого обласного центру, який вдалося захопити росіянам. Олені Грушці, працівниці місцевого онкодиспансеру, вдалося протриматися в окупованому місті майже п’ять місяців. Нині жінка мешкає в Одесі, каже, що “клімат тут схожий на херсонський, та й близько до дому”, і чекає на можливість повернутися у вже звільнене Збройними силами, але ще дуже вразливе місто.

   Новини

   Відповідь Bihus.Info Офісу Президента: запит стосується всіх “друзів” Єрмака у важливих держструктурах

   Друзі, вперше за час нашої роботи представники влади публікують запит замість відповіді на запит. З маніпулятивними звинуваченнями і вигаданою темою майбутнього сюжету. І оскільки це роблять представники Офісу Президента, схоже, потрібно дещо прояснити.

   Новини

   Bihus.Info виграли суд у забороненої “Партії Шарія”, яка вимагала спростування сюжету про чорну касу політсили

   Голосіївський районний суд залишив без розгляду позов “Партії Шарія” до редакції Bihus.Info, оскільки шаріївці вирішили “зекономити” і не сплатили судовий збір. Йдеться про позов за минулорічним розслідуванням про тіньове фінансування “Партії Шарія”.