Донори-комунальники та тисячі доларів на FB-рекламу: головне про спонсорів і видатки партії “Бджола”

Кам’янське – третє за розміром місто у Дніпропетровській області. Місто очолює 44-річний Андрій Білоусов, який минулоріч отримав перемогу на місцевих виборах вже вдруге. Мер представляє власну політичну силу – партію “Бджола”, яку Білоусов створив у 2019-му. Політсила швидко отримала значну підтримку містян: з 42 депутатів Кам’янського – рівно половина від “Бджоли”.
Ми проаналізувати офіційний фінансовий звіт партії та з’ясували хто підтримує “Бджолу” фінансово та що не так з витратами молодої політсили.
Донори партії
У фінансовому звіті за 2020 рік, який оприлюднено на сайті НАЗК, “Бджола” вказує, що отримала 1,5 млн грн внесків, з них майже 1,4 млн – від фізичних осіб.
Найбільшу суму розміром в майже 237 тисяч гривень “задонатив” член ради та голова місцевого осередку партії Тимур Левченко. Окрім депутатства, чоловік працює начальником цеху з переробки аміаку АТ «ДніпроАзот». Цікаво, що судячи з декларації Левченка, така пожертва для партії перевищує розмір семи його місячних зарплат.
Від 30 до 42 тисяч гривень віддали партії й інші члени ради політсили “Бджоли” – директор Департаменту екології Богдан Наполов, заступник мера Федір Вовченко та секретарка міськради Наталія Ктітарова. Серед донорів помітна і значна кількість представників комунальних закладів Кам’янської міської ради. Наприклад, тодішній головний інженер КП “Центральні тепломережі” Олександр Буніч віддав партії 20 тисяч гривень. Цікаво що вже після виборів, у листопаді 2020 року, він очолив це комунальне підприємство.
Проспонсорувала партію й директорка КЗ “Міський центр фізичного здоров’я населення “Спорт для всіх” Світлана Наволочко – на 13,4 тисяч гривень. Майже 30 тисяч гривень задонатив “Бджолі” Артур Круть, який на той час працював директором КП “Комунальник“. Ще 2 тисячі гривень “закинула” на партію директорка КЗ “Кіноконцертний зал” Жанетта Сокуренко.
Майже 50 тисяч гривень віддав партії Віталій Поліщук, тодішній директор КП “Добробут” Кам’янської міської ради. Окрім того, Поліщук у 2020 році був співвласником ТОВ “Перший онлайн сервіс”, колишній керівник якої – Володимир Письменний – задонатив “Бджолі” 99,4 тисяч гривень. Цікаво, що ця фірма займається програмним забезпеченням і на сьогодні отримала замовлень від комунальних підприємств Кам’янської міської ради на загальну суму більше 2 мільйонів гривень.
Ще одна донорка – Олена Челебадзе – пожертвувала партії 34 тисячі гривень. Жінка з 2019 року співпрацює з Департаментом житлово-комунального господарства Кам’янської міської ради. Зокрема, надала різних послуг, на кшталт прибирання зон відпочинку та утримання фонтанів, на загальну суму 12,8 мільйонів гривень. На цей благодійний внесок звернула увагу НАЗК і у висновку про результати аналізу Звіту партії повідомила про порушення – Закон забороняє донатити партіям людям та компаніям, які виконують договори державних чи комунальних підрядів на суми понад 50 і 100 розмірів прожиткового мінімуму відповідно. Їм заборонено робити внески протягом строку дії договору і ще протягом року після припинення його дії.
“Порушення полягає у перевищенні загальної суми договорів, укладених для забезпечення потреб держави або територіальної громади. Зазначене порушення є підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення”, – йдеться у висновку НАЗК.
Інший донор партії “Бджола” – Олександр Плужник – також пов’язаний з бюджетними закупівлями Кам’янської мерії. Він задонатив політсилі майже 70 тисяч гривень. До середини грудня 2020 року він значився директором ТОВ “Обслуговування теплових мереж”. Ця компанія уклала угод на підряди з комунальними підприємствами мерії загальною вартістю близько 60 млн грн.
Дружина Олександра Плужника Наталія також жертвувала на партію – 20 тисяч гривень. У 2020 році вона працювала заступником директора з загальних питань у ТОВ “Техсервісоблік”. Фірма теж плідно співпрацює з комунальними закладами Кам’янської міської ради – має угод на близько 10 млн грн.
Витрати партії
Якщо говорити про офіційні видатки “Бджоли”, то, відповідно до фінансового звіту, минулоріч партія витратила 1,4 мільйона гривень. Найбільша сума припала на оренду приміщень. Зокрема, за оренду офісів у Києві та в Кам’янському заплатили близько 136 тисяч гривень, з яких 109 тисяч гривень пішло на приміщення, яке партія винаймає у Департамента з гуманітарних питань міськради. Окрім того, партія витрачала кошти на концертно-розважальні програми, піар на місцевих телеканалах та в газетах, рекламу на вагонах трамваїв та у комунальних парках.
Проте частину витрат партії “Бджола” нам у звіті знайти не вдалося. Йдеться про рекламу у соцмережі Facebook. Ми помітили, що у 2020-му партія нарекламувалася в соцмережі на $1900. І ці видатки не потрапили до офіційного звіту партії.
Чому? В сервісі “Бібліотека реклами Facebook” вказано – рекламу оплачувала не політична сила, а однойменна громадська організація “Бджола!”. Ця ГОшка використовує однакову з партією айдентику та максимально інтегрована в діяльність партії – на сторінках політсили звітують про діяльність активістів громадської організації. Ця ж ГО “Бджола!” у 2020 році оплатила рекламу на сторінці у Facebook міського голови Андрія Білоусова на $7564.
На цей факт також звернули увагу в НАЗК. У жовтні експерти покликали для надання пояснень про можливі порушення голову партії “Бджола” Любов П’ятенко. В розмові з журналістами П’ятенко заявила – у звіті вказані всі витрати, а про фінансування від громадської організації вона не в курсі: “Я не знаю, хто там таке поставив у Фейсбуці. То НАЗК перепутала громадську організацію і політичну партію. Більше я коментувати нічого не буду”.
З представниками громадської організації зв’язатися нам не вдалося.
Зазначимо, що формально громадська організація може фінансувати рекламу на користь партії, навіть з партійної сторінки у Facebook. Аналітик Руху “ЧЕСНО” Ігор Фещенко пояснює, що така діяльність по суті є внеском на користь партії і він має бути відображений у її фінансовій звітності:
“Партія може стояти на позиції, що не знала про надання такого спонсорського внеску. але складно уявити, що в партії не знають хто оплачує реклам з їхньої ж сторінки. Тут є два пояснення – або в партії погано орієнтуються у законодавстві і вимогах до партійної звітності, або цю інформацію умисно приховують із надією, що про такі витрати ніхто не дізнається”
Експерт також вважає, що паралельна діяльність громадської організації та політичної партії не є випадковою, адже практика створення “клонів” у статусі громадської організації є дуже поширеною: “Це слугує двом цілям: обходити вимоги законодавства щодо фінансування партій, виборів та агітації; приховувати походження коштів які витрачаються на діяльність однойменних організацій. У будь-якому випадку такі дії партії є недоброчесними, хоч за них і не завжди можна притягнути до юридичної відповідальності”.
Зазначимо, що таке паралельне функціонування громадської організації та партії “Бджола” на Дніпропетровщині не є одиничним випадком. Наприклад, у Дніпрі існує ГО і партія, які використовують однакову айдентику та назву – “Громадська сила”. А в Кривому Розу – ГО “Фонд Олександра Вілкула “Українська перспектива”.
Дарина Твердохліб
Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
Недостовірна інформація про власників майна і фінансування компанією, яка не могла цього робити. Саме такі порушення під час перевірки фінансових звітів політичної партії “Варта” виявило Національне агентство з питань запобігання корупції. Що політичній силі вдалося оскаржити у судах, чи вдалося конфіскувати на рахунок держави внесок донорів та що все ж не так з фінансуванням партії?
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниBihus.Info дізнались першу версію цін ще одного постачальника продуктів армії
Редакція Bihus.Info отримала видаткові накладні і копію контракту, укладеного Міністерством оборони на постачання продуктів військовим у 2023 році із ТОВ “Гарна справа”.
Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука
Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.
Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів
Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.