Важливо
Новини

До і після: як вибори впливають на витрати на політрекламу

FacebookTwitterTelegram

За два місяці перед виборами 2020 місцеві осередки політичних партій Тернопільщини витратили на рекламу в соцмережах у шість разів більше грошей, ніж майже за цілий рік після виборів. Про це свідчать дані із сервісу Бібліотеки реклами від Facebook.

Отже, за серпень-жовтень 2020 року політичні партії, які брали участь у місцевих виборах і потрапили в аналіз журналістів, за політрекламу в соцмережах заплатили понад 65 тисяч доларів (близько 1,7 млн грн). Після виборів із листопада 2020 року по жовтень 2021 року – на рекламу пішло 11 тисяч доларів (близько 280 тис. грн).

“Свобода”

Офіційна сторінка Тернопільської міської організації політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Свобода” у Facebook – “Тернопільська міська організація ВО Свобода” містить інформацію про сплачені пости з інформацією та відеороликами за участі діючого Тернопільського міського голови та на той час кандидата на посаду міського голови Тернополя Сергія Надала та кандидатів від “Свободи” до Тернопільської міської ради. За період з серпня по жовтень 2020 року із цієї сторінки було оплачено політрекламу на суму 4,6 тис. доларів. А публічна сторінка Тернопільської обласної “Свободи” – витрачалась на рекламні пости із інформацією та відеороликами про кандидатів в місцеві депутати. Пішло на це за аналогічний період 4,8 тис. доларів. 

“Слуга народу”

Сторінка “Слуга народу. Тернопільщина”, в рекламних постах якої у Facebook та Instagram йдеться про діяльність народних депутатів, зокрема, найбільше згадуються Володимир Гевко (депутат-мажоритарник по округу №167) та депутатка від цієї ж політсили – Євгенія Кравчук. Варто нагадати, що Володимир Гевко на місцевих виборах 2015 року був кандидатом в депутати до Тернопільської міської ради від “Європейської солідарності”. Також на сторінці “Слуга народу. Тернопільщина” є оплачені пости з інформацією про ремонти доріг, реконструкцію пам’яток архітектури. Щодо періоду передвиборної кампанії місцевих виборів, то там можна побачити оплачені пости із інформацією та відеороликами про кандидата на посаду міського голови Тернополя Віктора Гевка (брата нардепа Гевка), кандидата на посаду Шумського міського голови Вадима Боярського (протягом 2015-2020 рр. був депутатом Тернопільської облради від “Батьківщини”), кандидатів до Тернопільської обласної ради Юлії Хаєцької, Володимира Семереза, Ігоря Жмінку, Ірину Крамар, кандидатів в депутати до Тернопільської міської ради – Оксану Вівчар, Оксану Оливко, кандидатів до інших місцевих рад. Щодо витрат на політрекламу за період  серпня-жовтня 2020 року в соцмережах Facebook та Instagram з цієї сторінки, то вони становили 6,5 тис. доларів. 

Після місцевих виборів, а точніше із березня 2021 року із цієї сторінки було запущено рекламу посту із інформацією про обрання народної депутатки Євгенії Кравчук заступником Голови політради партії “Слуга народу”. Також у постах згадується  про  реконструкцію доріг, мостів, спортивних майданчиків, реставрацію замків, церков в рамках програми “Велике будівництво” та “Велика реставрація” із записами відеороликів за участю Володимира Гевка, як народного депутата та голови Тернопільської обласної організації партії “Слуга народу”. В оплачених постах йдеться про відкриття офісу партії в місті Кременці, про проведення Чемпіонату України з судномодельного спорту на Тернопільщині. Загалом на рекламу постів  в  соцмережах Facebook та Instagram, із березня по жовтень 2021 року за даними Бібліотеки реклами Facebook, було витрачено 1,9 тис. доларів.

“Європейська солідарність”

А ось офіційна сторінка Тернопільської територіальної організації політичної партії “Європейська солідарність” –  “Європейська солідарність – Тернопільщина”, яка була створена 22 грудня 2016 року містить інформацію про діяльність депутатів місцевих рад, а також критику дій Президента Володимира Зеленського, уряду Дениса Шмигаля. Щодо періоду місцевих виборів 2020 року, то в Бібліотеці реклами  міститься інформація про рекламні пости із плакатами та відеороликами кандидатів в депутати до Тернопільської міської ради Павла Бича, Ігоря Вонса, кандидатів до Тернопільської районної ради – Володимира Крупніцького, Михайла Головенка,  Романа Пирожишина, до Тернопільської обласної ради – Василя Кобеля, кандидатів в депутати до Збаразької міської ради Кушлак Наталії, інших місцевих рад. За час передвиборчої кампанії минулорічних місцевих виборів за політрекламу постів цієї сторінки було витрачено 1,1 тис. доларів. Після місцевих виборів інформація на цій сторінці зосереджена в основному на висвітленні діяльності депутатів Тернопільської обласної ради від цієї політсили, їх політичні заяви, про передачу кисневих концентраторів районним лікарням Тернопільської області, вітання із національними святами тощо. Загалом за післявиборчий період до жовтня 2021 року на рекламу постів було витрачено всього 132 долари. 

Сторінка “Європейська солідарність – місто Тернопіль” в описі якої вказано, що це офіційна сторінка політичної партії “Європейська солідарність” міста Тернополя містить лише оплачену політрекламу за час місцевих виборів. Йдеться про рекламу кандидата на посаду міського голови Тернополя Віктора Овчарука, якого підтримує Петро Порошенко, кандидатів в депутати до Тернопільської міської ради Мар’яну Юрик, кандидатів до  Тернопільської районної ради – Володимира Байгера, Володимира Дзудзила, Валерія Савчука. Також в Бібліотеці реклами міститься інформація про пост із відеороликом про підписання угоди між місцевим осередком партії “Європейська солідарність” та Конгресу Українських Націоналістів (КУН) про підтримку на місцевих виборах.  Загалом за час місцевої кампанії із цієї сторінки було оплачено політрекламу на суму  1,1 тис. доларів. 

“Батьківщина” 

Сторінка Тернопільської обласної організації політичної партії “Батьківщина” –  “Батьківщина Тернопільщини”, яка була створена у травні 2016 року, містить інформацію про кандидатів в депутати до Тернопільської обласної, Чортківської районної, Тернопільської та Заліщицької міської, Товстенської селищної рад, а також кандидатів на посаду міського голови Тернополя від цієї політсили Леоніда Бицюру та кандидата на посаду голови Зборівської міської громади Олександра Парація. Варто нагадати, що Леонід Бицюра був депутатом Тернопільської міської (2006-2009 рр.) та обласної (2009-2015 рр.) ради від ВО “Свобода”.Також на цій сторінці розміщені оплачені пости про кандидата в народні депутати по 163 округу на позачергових виборах 2019 року Богдана Брича. Протягом серпня-жовтня 2020 року на оплату рекламних постів із цієї сторінки, було витрачено 1,5 тис. доларів. В післявиборчий період, а точніше в листопаді 2020 року із цієї сторінки було витрачено на рекламу лише 2 долари.

Сторінка “Батьківщина Тернопіль” містить інформацію про 3 пости із сплаченою рекламою, однак самого змісту цих постів немає, оскільки вони порушують правила розміщення реклами. За серпень-жовтень 2020 року із цієї сторінки було витрачено на політ рекламу 141  долар. У післявиборчий період витрат на оплачену рекламу із цієї сторінки, за даними Бібліотеки реклами Facebook, не було.

“ЗА майбутнє”

На сторінці осередку політичної партії “ЗА майбутнє” на Тернопільщині –  “Команда Івана Чайківського – за майбутнє Тернопільщини”, є інформація про ремонти та реконструкції доріг, дитячих майданчиків, шкіл, які були профінансовані з держбюджету, як вказується в постах, з ініціативи народного депутата Івана Чайківського  (обраний на окрузі №165). Також треба нагадати, що Чайківський протягом 2010-2015 років був депутатом Тернопільської районної ради від Партії регіонів. Також в рекламних постах згадується про прийняті рішення депутатами Тернопільської обласної, районної рад, інших місцевих рад та головами громад, які є представниками політичної партії “За майбутнє”. За період передвиборної кампанії-2020 із цієї сторінки було сплачено рекламу постів про кандидатів від політичної партії “За майбутнє”  до Тернопільської обласної, районної, міської рад, Кременецької, Чортківської районних рад, Шумської міської громади, кандидата на посаду голови Козівської селищної ради, інших місцевих рад різних рівнів.

Також є оплачений пост із відеороликом про те, що команди Сергія Надала (тоді ще кандидата на посаду міського голови Тернополя від ВО “Свобода”) та Івана Чайківського домовилися співпрацювати у майбутній Тернопільській міській та обласній радах, яка була запущена двома оголошеннями, на які було витрачено під  900 доларів. Загалом за час передвиборчої кампанії із серпня по жовтень 2020 року на оплату політичної реклами в Facebook із цієї сторінки було витрачено  9 тис. доларів. Після місцевих виборів на цій сторінці були рекламні пости із інформацією про діяльність депутатів Тернопільської обласної, районної рад, рад інших рівнів, які представляють дану політсилу. Також є інформація про ремонти та реконструкцію доріг в селах, які входять до Великоберезовицької, Козівської  селищної громади, в тексті яких акцентовано увагу на те, що виділені кошти на ці роботи за сприяння народного депутата Івана Чайківського. Загалом від листопада 2020 року до жовтня 2021 року із цієї сторінки було сплачено 4,7  тис доларів.  

Також є ще одна сторінка політичної партії “За майбутнє” – “Тернопіль за майбутнє”, яка була створена 27 травня 2020 року. Із даної сторінки були оплачені пости із політрекламою кандидатів до Тернопільської районної та міської ради від цієї політсили, зокрема Василя Томчишина, Лесі Колінець, Рустама Ергешова, Дмитра Гайтка та інших. Також із цієї сторінки було оплачені пости із інформацією про відкриття партійних Офісів Майбутнього в місті Тернопіль під час місцевих виборів. Загалом за час передвиборної кампанії із цієї сторінки було витрачено на рекламу в  соцмережах Facebook та Instagram під 4 тис. доларів. Після місцевих виборів із цієї сторінки було запущено, зокрема, рекламу постів про дарування пакунків до Великодня депутатами Тернопільської міської ради від партії “За майбутнє” Андрієм Цибульським (2015-2020 рр. – депутат Тернопільської обласної ради від партії “Укроп”), Любою Вовк та Рустамом Ергешовим протягом 1-3 травня  2021 року.

Також з цієї сторінки було запущено рекламу посту про коментарі депутатів Тернопільської міської ради від цієї партії про прийняті рішення, а також про переваги створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ). Бібліотека реклами Facebook не дає точних даних про витрати із цієї сторінки на рекламу запущених постів у післявиборчий період, однак відомо, що протягом квітня-жовтня 2021 року із цієї сторінки було запущено 5 рекламних постів, за кожен із яких було оплачено під 100 доларів. Загалом із цих сторінок, які використовувалися місцевим осередком партії “За майбутнє” на політрекламу за час місцевих виборів 2020 року, було витрачено 13 тис. доларів (342 тис. грн), а якщо до цього ще додати витрати на політ рекламу у післявиборчий період із цих сторінок, то йде мова про не менше як 17,6 тис.  доларів (467 тис. грн). 

“Довіра”

На сторінці “Довіра Тернопіль” в соцмережі Facebook, в описі якої вказано, що це офіційна сторінка Тернопільської обласної  організації політичної партії “Довіра”, можна побачити багато відеороликів із кандидатами в депутати місцевих рад різних рівнів Тернопільської області, а також кандидатів на посаду сільських, селищних голів, вітання керівників місцевих осередків із новорічно-різдвяними святами. За серпень-жовтень 2020 року із цієї сторінки було оплачено політичну рекламу на загальну суму 5,3 тис. доларів. А після місцевих виборів оплачена реклама була лише в січні 2021 року із заголовком “Бучаччани вітаю всіх з Різдвом Христовим” на суму 297 доларів. Тобто загалом витрати на оплачені пости із цієї сторінки в Facebook та Instagram склали 5,5 тис. доларів.

“Сила людей”

Сторінка із назвою “Сила людей Тернополя”, яка є сторінкою Тернопільської міської партійної організації партії “Сила людей” містить багато інформації про діяльність депутатів та активістів місцевого осередку цієї політичної партії. Під час місцевих виборів 2020 року із цієї сторінки було розміщено відеоролики із кандидатами в депутати Тернопільської обласної та міської рад, кандидата на посаду міського голови Тернополя Івана Сороколіта та інших місцевих громад Тернопільської області. Варто нагадати, що Іван Сороколіт був депутатом Тернопільської міської ради від партії Свобода протягом 2010-2017 років. Щодо витрат на політ рекламу за час місцевих виборів 2020 року в Facebook та Instagram, то за даними Бібліотеки реклами від Facebook, це рекордна сума – 11,2 тис. доларів.   

Після місцевих виборів із цієї сторінки  також досить активно було запущено рекламні пости про діяльність депутатів Тернопільської міської ради від цієї політсили, про рішення Тернопільської міської ради та ймовірні втрати місцевого бюджету від їх прийняття, про скандальні забудови в місті та їх наслідки, проведення звітно-виборчої конференції місцевого осередку партії “Сила людей”, тощо. Загалом від листопада 2020 року по жовтень 2021 року на рекламу постів було витрачено 1,1 тис. доларів. 

“Порядок Відповідальність Справедливість”

Сторінка політичної партії “Порядок Відповідальність Справедливість” містить інформацію та відеоролики із кандидатами в депутати до Тернопільської міської ради Олесею Чванкіною, Олександром Смиком, Марією Пачковською, Ігорем Гірчаком та іншими із зазначенням номеру цієї партії в бюлетені, а також із підписом відео із назвою “Команда Надала допоможе”. Також в Бібліотеці реклами щодо цієї сторінки можна знайти пости та відеоролики із зверненням діючого Тернопільського міського голови та кандидата на посаду міського голови Тернополя від ВО “Свобода” Сергія Надала про підтримку партії “Порядок Відповідальність Справедливість” та ВО “Свобода”. Щодо витрат на оплату реклами із цієї сторінки в Facebook та Instagram йдеться про 5 тис. доларів. Після місцевих виборів до жовтня 2020 року із цієї сторінки не було оплачено жодних рекламних постів.      

“Голос” 

Офіційні сторінки партії “Голос” в Тернопільській області –  “Голос Тернопільщини” та “Голос Тернополя”, на яких розміщувалась реклама постів із інформацією та відеороликами із кандидатами в депутати до Тернопільської обласної, районної та міської рад, а також, кандидата на посаду міського голови Чорткова Анатолія Петльованого від цієї політсили. Також ці сторінки містять інформацію про прийняті Верховною радою України закони та коментарі народних депутатів від партії “Голос”. Загалом за рекламу із цих сторінок на платформах Facebook та Instagram було витрачено 2 тис. доларів. Станом на жовтень 2021 року, після місцевих виборів 2020 року із цих сторінок не було оплачено жодних рекламних постів.

“Українська галицька партія”

Сторінка із назвою “Українська галицька партія Тернопільщина” була створена у серпні 2015 року. На ній є інформація про діяльність місцевого осередку Української галицької партії на Тернопільщині. Що стосується інформації рекламних постів, які були запущені протягом серпня-жовтня 2020 року, то йдеться про кандидатів в депутати Підволочиської, Хоростківської, Теребовлянської міських рад, кандидатів на голову Підволочиської громади Віти Салко, кандидата на посаду голови Скала-Подільської ОТГ Віктора Мирончука, кандидатки на посаду міського голови міста Заліщики – Алли Квач. Загалом за період передвиборчої кампанії місцевих виборів 2020 року на політрекламу в соцмережах Facebook та Instagram із цієї сторінки було витрачено 6,8 тис. доларів. Після місцевих виборів із цієї сторінки також досить активно оплачувалися пости про діяльність депутатів від цієї політсили, обраних до місцевих рад Тернопільської області, а також про відновлення партнерських пологів, які були ініційовані  представниками даної політсили. Також на цій сторінці є декілька оплачених постів про скандал, пов’язаний із утилізацією  плазми крові в місцевому Центрі переливання крові. Однією із головних тем, яка зараз активно висвітлюються в постах із цієї сторінки це прийняття в першому читанні Закону “Про депортацію”. Загалом у післявиборчий період і до жовтня 2021 року із цієї сторінки було сплачено рекламу на суму 2,2 тис. доларів. 

“Радикальна партія Олега Ляшка”

Офіційна сторінка Тернопільської міської організації Радикальної партії Олега Ляшка – “Тернопільська міська організація Радикальної партії Олега Ляшка”, яка була створена у липні 2018 року містить інформацію про сплачені пости із інформацією про кандидата на посаду Тернопільського міського голови на місцевих виборах-2020 –  Володимира Барну, виступи в ефірі місцевих телеканалів голови Тернопільської обласної організації цієї політсили в Тернопільській області Олега Яциковського, плакати кандидатів в депутати Тернопільської міської ради Романа Мацюка, Мирослави Ярмуш, Тараса Серетного та інших. Також сторінка містить сплачені пости із відеозаписами виступів лідера цієї партії – Олега Ляшка в ефірі політичних ток-шоу на національних телеканалах. За період серпня-жовтня 2020 року із цієї сторінки, за даними Бібліотеки реклами,  було сплачено 399 доларів. Після місцевих виборів із цієї сторінки не було запущено рекламних постів.   

“Опозиційна платформа – ЗА Життя”

Сторінка  – “Офіційна сторінка Тернопільська “Опозиційна платформа-ЗА Життя”” містить інформацію про кандидатів в депутати до Тернопільської обласної ради, Почаївської міської ради, а також кандидата на посаду міського голови Тернополя Олександра Кравчука від цієї політсили. Загалом на політрекламу на цій сторінці було витрачено 1,2 тис доларів. Після місцевих виборів не було оплачено рекламу жодних постів.

“Сила і честь”

Сторінка “Сила і честь. Тернопіль” містить лише один оплачений пост про кандидатку в депутати Тернопільської міської ради на місцевих виборах-2020 – Надію Почтар, яка, як свідчить інформація з Бібліотеки Facebook,  і заплатила за його поширення в соцмережах Facebook та Instagram – 114 доларів. Після місцевих виборів витрат із цієї сторінки на рекламу постів не було. Варто зазначити, що в Бібліотеці реклами Facebook можна знайти створену сторінку з аналогічною назвою, однак її контент дає підстави стверджувати про те, що вона може бути фейковою.  

“Варта”

Ще одним учасником місцевих виборів в Тернополі була політична партія “Варта”, але від цієї партії не було зареєстрованих списків кандидатів в депутати місцевих рад в Тернопільській області. Хоча один із кандидатів-самовисуванців  на посаду міського голови Тернополя Ігор Сцібайло використовував символіку цієї партії. Також сторінка цієї політичної партії в фейсбуці раніше називалась “Варта Тернополя”, але була перейменована на Сцібайло Ігор Богданович (Igor Stsibaylo). На цій сторінці містяться відеоролики із зверненнями Ігоря Сцібайла, записи ефірів на місцевих телеканалах за його участі. Загалом витрати на політичну рекламу, із цієї сторінки становлять всього 517 доларів. Після місцевих виборів витрат із цієї сторінки на рекламу постів не було.

Отже, як свідчить аналіз витрат осередків політичних партій Тернопільщини, на рекламу в соцмережах вони готові найбільше витрачатися саме під час  виборчих кампаній, а після – вже в залежності від результатів тих самих виборів.

Ігор Процик

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО “Канцелярська Сотня” за підтримки проєкту USAID “ВзаємоДія”. Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Дружину нардепа Торохтія призначили в ДП “Антонов”, “Укроборонпром” почав перевірку

   У лютому 2023-го дружина нардепа фракції “Слуга народу” Богдана Торохтія Аліна Левченко стала радницею т.в.о. генерального директора ДП “Антонов” на платній основі. Раніше Левченко працювала в аграрній сфері, а також мала бутік люксового одягу і студію дизайну інтер’єрів. 

   Новини

   “Слуга народу” Торохтій під час війни відпочиває за кордоном та їздить новим авто за 7 мільйонів

   Журналісти зафіксували, як народний депутат Богдан Торохтій використовує придбаний у березні 2023-го Mercedes-Benz EQS, та знайшли докази виїзду на море за кордон під час воєнного стану. 

   Новини

   Очільник Бюро економічної безпеки будує готель на курорті разом з двома генералами СБУ

   В.о. директора Бюро економічної безпеки Едуард Федоров разом з дружиною будують готельний комплекс на лижному курорті с.Мигове, що в Чернівецькій області. Землю під цим об’єктом Федорови забудовують разом з родинами ще кількох високопоставлених правоохоронців. Про це повідомляється в сюжеті Лесі Іванової для Bihus.Info