Важливо
Новини

Діти, спорт, благоустрій або як “Довіряй ділам” юзають Facebook і скільки за це платять 

FacebookTwitterTelegram

“Довіряй ділам” – політсила, що організована навколо Геннадія Труханова, який вдруге став мером Одеси у 2020 році. І партійці, не соромлячись, у соціальній мережі Facebook за гроші партії розповідають, що зроблено за бюджетні кошти. 

З Бібліотеки реклами Facebook та даних Руху Чесно журналісти дізнались, що на дописи про те, як мер та його оточення ходять до монастиря, як комунальне підприємство оновлює міській транспорт, ремонтує дороги, дитсадки та будинки творчості, встановлює дитячі та спортивні майданчики та інше «Довіряй ділам» витратила 256,1 тисяч гривень партійних грошей.

Усього у соцмережі зареєстровано одинадцять сторінок, за рекламу на яких платила партія “Довіряй ділам”. Шість з них були створені у період серпень-жовтень 2020 року. Тобто саме перед виборами у місцеві ради.

Найстарша та найдорожча зі сторінок “Довіряй ділам” була створена в листопаді 2014 року, а витратили на рекламу на ній 135,6 тис. грн. Найбільше грошей на рекламу витратили саме в жовтні 2020 року – 130,4 тис. грн. 

За партійні гроші розповідали, як мер та члени партії молилися у Іверському монастирі напередодні виборів, як у міському парку встановили додаткові лавки та смітники, як оновили міський транспорт та відремонтували дитячий майданчик. 

Зараз сторінка досить активно розповідає про діяльність мера та про досягнення його депутатів. Наприклад, про що казав Труханов, прибувши на відремонтовану вулицю Черняховського, або як депутати на чолі з головою допомагали працівникам комунального підприємства висаджувати дерева. 

На другому місці по оплаті за рекламу сторінка депутатки міськради від партії Світлани Осауленко. Сторінка створена у 2017 році, але публікувати платні дописи Осауленко почала в липні 2020. Тоді вона піарила сама себе, трохи пізніше – себе, як представницю Морської партії Ківалова. 

У вересні 2020 року рекламу на її сторінці вже оплачувала партія “Довіряй ділам”. Відповідно і дописи стосуються вже діяльності партії – відкриття дитячих та спортмайданчиків, ремонт міської інфраструктури та призовів голосувати за Осауленко і загалом за партію. На рекламу політсила на цій сторінці витратила 35,2 тис. грн.

Після виборів депутатка продовжує розповідати про роботу мерії, про свої досягнення. Наприклад, що міськрада виділила квартири одеситам, які чекали на них більше 20 років або як мер перерізав стрічку на новій злітно-посадковій смузі в одеському аеропорту.

На третьому місті – сторінка заступника одеського міського голови, голови політпартїї “Довіряй ділам” Олега Бриндака. Сторінка створена у липні 2019. Як і його колега Осауленко, спочатку Бриндак платив за свій піар сам, але у вересні-жовтні 2020 рекламу на його сторінці оплачувала партія. Загалом вона сплатила 19,1 тис. грн. 

Вже за звичкою – нові/відремонтовані за бюджетні кошти дитячі майданчики, окремий вхід до одеського міського Фонду соціального страхування, висадка дерев – і все під гаслом “Довіряй ділам”.

Зараз активно, але безоплатно, Бриндак продовжує розповідати про свою діяльність на посаді заступника Труханова та про розвиток інфраструктури міста. Наприклад, як він їздив з робочими візитами до США, як з Генеральним консулом Республіки Польщі відвідали 6-км Овідіопольської дороги, де були знайдені останки жертв політичних репресій 1937-1938 років та про відкриття скейт парку.

За рекламу на сторінці депутата Сергія Страшного партія заплатила 15 тис. грн. І, так само як і його колеги вище, спочатку депутат платив сам за свій піар – звітував про проведення дитячого свята в Суворовському районі міста, розповідав про ремонт дахів та заміну ліфтів в багатоквартирних домах та скільки кілометрів доріг зроблено в мікрорайоні.

З часу виборчої кампанії 2020 року, платити за рекламу вже почала “Довіряй ділам”. І вже за гроші партії Страшний розповідав про ремонт станції юних техніків, про дитячі свята та ремонтні роботи з благоустрою, які виконували за гроші бюджету. 

Продовжує він і зараз на своїй сторінці розповідати про роботи з благоустрою, але вже безоплатно.

Сторінку депутатки Тетяни Плаксій створили перед місцевими виборам в вересні 2020 року. І, судячи з того, що зараз на ній пости не публікують, саме під вибори. За рекламу на ній партія сплатила 12,5 тис. грн.

Платні дописи на цій сторінці не відрізняються від постів її однопартійців – спорт, діти, благоустрій. Від інших сторінок довіряців, ця відрізняється декількома безоплатними негативними відгуками про опонентів. 

Наприклад, допис про те, що ОПЗЖ готує скупку голосів у другому турі виборів мера або відео, в якому Вадим Рабінович, каже що їхніх кандидат в мери трус, крадій і не гідна цієї посади людина.

Останній допис на цій сторінці датовано січнем 2021 року. В ньому йдеться про те, як Плаксій прийшла на допомогу комунальникам та під час зимових заметів і сама розчищала дороги міста від снігу.

Майже стільки ж – 12,3 тис. грн – партія витратила на оплату дописів на сторінці Довіряй ділам. Таїрово. Переважно за гроші на ній постили дописи про кандидатів в депутати, розповідали, в кого які заслуги, хто, що зробить коли стане депутатом.

Сторінку активно використовували у вересні та жовтні минулого року, а зараз нових дописів на ній немає. Тобто створили її саме під вибори. 

Вартість реклами на інших п’яти сторінках коливалась від 3 до 7 тис. грн. Загальний зміст цих дописів той самий – будівництво або реконструкція за міські кошти, благоустрій та гасла підтримати партію. Загальна вартість реклами на них становила 31,4 тис. грн. Три з цих сторінок були також створені перед виборами та під вибори. А сторінка “Туревський Олександр. Довіряй ділам” взагалі зникла. 

Загалом на рекламу у Фейсбук партія перед виборами витратила 256,1 тис. грн. При цьому у звіті про використання виборчого фонду вказано, що на розміщення передвиборної агітації у мережі інтернет витратили 197,3 тис. грн. Тобто в документі вказані витрати, що партія здійснили тільки у період офіційного старту передвиборної агітації. Але довиборча агітація все ж таки агітація, а отже і заборонена законодавством. Однак, Закон України “Про вибори” має чіткі обмеження щодо розміщення агітації в ЗМІ, але нічого не каже про інтернет. Тож використовують соцмережі політики та чиновники, як заманеться.

Олеся Ланцман

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

   Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

   Новини

   Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

   Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.