Блоги

Денис Бігус: Усі зміни, що відбуваються в країні, робить меншість

bihusjpg1.jpg
FacebookTwitterTelegram

Тільки цьогоріч за матеріалами журналістських розслідувань програми «Наші гроші» на […]

Тільки цьогоріч за матеріалами журналістських розслідувань програми «Наші гроші» на телеканалі ZiK відбулося кілька голосних відставок: заступника міністра   МВС Сергія Чеботаря, голови Південно-Західної залізниці Олексія Кривопишина, в. о. гендиректора «Укрпошти» Михайла Паньківа, керівника Головного квартирно-експлуатаційного управління ЗСУ Яни Грузинської… За деякими сюжетами-розслідуваннями відкрито кримінальні провадження. Як результат – відзнаки у програми, в тому числі й міжнародні. 

Про зміни в Україні, до яких дотична розслідувальна журналістика, та про саму розслідувальну журналістику – сьогоднішня розмова з автором та ведучим Денисом Бігусом.

Денисе, що тебе найбільше дратує у твоїй роботі?

Дратує? (Задумався). Напевно, те, що основне в моїй роботі цікавить 3% громадян цієї країни.

Цей відсоток змінився з огляду на події останніх двох років?

Він став більшим. Але цього замало для того, щоби говорити про його значне зростання. Наприклад, відзняте з гелікоптера хвилинне відео заміського маєтку котрогось із високопосадовців набирає 250 тисяч переглядів в YouTube, а матеріал із зали суду про те, що компанія-«прокладка» намагається стягнути з підприємства $200 млн, – лише 111. А якраз у таких випадках заощаджується $200 млн для бюджету України. Однак те, що у нас попса на зразок обливання одне одного водою на засіданнях уряду чи в парламенті привертає більше уваги, ніж важливі речі, – риса не національна, а людська. Просто коли є контроль з боку громадськості, тоді спроба вкрасти $200 тисяч привертає більше уваги, ніж маєток вартістю $2 млн, в який, власне, цих $200 тисяч вкладено.

Скажи, працювати стало легше?

А повинно було?

Раніше це нагадувало пробивання стіни головою, ні?

Якщо й були стіни, то м’які – з матраців, як у психлікарнях. Тому що раніше реакції не було жодної. Зараз реакція є. Інструментарію більш ніж достатньо. Можливо, хтось припускає, що тем стало менше. Насправді ні. Є три щотижневі телепроекти журналістських розслідувань, і ми не перетинаємося щодо тем. Тобто працювати технічно стало краще, тематично – не стало складніше. Словом, все ок.

Нещодавно Сергій Лещенко на одному із відзначень людей, які цьогоріч прислужилися країні, сказав: ті, що зараз якось реагують на журналістські розслідування, наступного року реагуватимуть і боятимуться менше. Ти поділяєш його думку?

Лещенко правий – виробляється імунітет. Якщо перший-другий раз, коли ми розслідуємо тему, бояться, то третій раз, коли два попередні не створили проблем, думають: нехай знімають…      

А не виробляється імунітет тоді, коли після відзнятого матеріалу пішов резонанс і відтак відкрили кримінальне провадження. Причому від кримінального провадження не можна відкупитися.

У нас відсутня невідворотність покарання з боку правоохоронної системи, а працює корупційна конкуренція. На кожне крісло є кілька охочих. У кожного – свої знайомства, ресурси…  Реальний страх, по-моєму, виникає тоді, коли фігурант сюжету  розуміє, що ніхто ним не зацікавиться, окрім його конкурента, – той з цим матеріалом може поїхати до знайомого в СБУ…

Якісь розслідування «Наших грошей» доходять до суду?

Якщо Центр протидії корупції дотискує.    Відкрито, якщо не помиляюся, чотири кримінальні провадження по Олексію Кривопишину, два з яких – за матеріалами програми «Наші гроші».

Загалом за розслідувальними сюжетами нашої програми відміняють тендери. Для цього суд не потрібен. Для цього потрібен хтось адекватний у виконавчій ієрархії. Інакше кажучи, є кілька кримінальних проваджень, але це виняток із правил.

Екс-заступника-міністра МВС Сергія Чеботаря досі вважаеш своєю «мішенню» чи це вже, сказати б, відпрацьований матеріал? (28 квітня зять Чеботаря напав на знімальну групу «Наших грошей». – Н. Т.)

Конкретно він, думаю, матеріал відпрацьований, а от його рідня – ні. Триває ж слідство. Правда, його перебіг – паралізовано-конвульсійний. Побачимо, чим скінчиться.

А Чеботар… Старий апаратчик. Пішов – добре. (Інцидент набув широго розголосу в медіа, після чого Сергій Чеботар подав у відставку – Н.Т.)

Денисе, ти згадував три телепрограми журналістських розслідувань, які паралельно працюють. Між вами існує така собі негласна коаліція?

Ця коаліція доволі видима назовні. Як приклад, над проектом YanukovychLeaks  працювали колеги з усіх трьох телепрограм. До речі, коли YanukovychLeaks здобув нагороду (спецвідзнаку Міжнародного конкурсу Global Shining Light Award – 2015, організованого Глобальною мережею журналістів-розслідувачів), на світову спільноту справив враження сам формат співпраці між програмами, які за їхнім уявленням повинні бути конкурентами.

Насправді справжньої конкуренції між нами нема. А чого нам конкурувати? – тем і джерел достатньо. От цей автомобіль люкс-класу, «Київміськбуд» за рогом – це вже теми. (Обоє дивимося  у вікно кав’ярні).

Як ти ставишся до того, що «Наші гроші» не ввійшли навіть у перелік номінантів цьогорічного «Телетріумфу»?

Спокійно. Навіщо ви нас туди подали, незрозуміло. До того ж ти бачила публіку, яка прийшла на нагородження?.. Як би я там виглядав у своїй «кенгурушці»…

…або у футболці з написом «Ukraine fuck corruption».

От скоро я придумаю фірмові футболки «Наших грошей», які піар-відділ телеканалу зовсім не будуть влаштовувати (сміється).

А якщо серйозно: перемога у вузькоспеціалізованих конкурсах важливіша. Наприклад, те, що «Наші гроші» тричі поспіль посідали котрусь із перших трьох сходинок  «Честь професії», значуще і приємно. Мі-мі-мі…:))

На твою думку, зміни, проведення реформ у країні – це імітація чи вони поволі відбуваються?

Комплексне питання. Щось завжди змінюється. Щоправда, не в кращий бік. Зміни, що відбуваються, робить меншість. Інколи вона робить їх рефлекторно та ситуативно. Тож говорити про глобальні зрушення, як на мене, зарано. Єдиним суттєвим здвигом є те, що меншість почала періодично отримувати можливість ухвалювати й втілювати рішення.

А як це – бути в меншості?

Дуже радію, перебуваючи в ній. Я в тій меншості опинився, коли вона була значно менша.

Інтерв’ю Дениса бігуса для видання “ПЛ”
 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   “There Was Nothing Left of the House”: 150 Houses Destroyed in a Village in the Chernihiv Region after 1.5 Months of Hostilities

   The village of Novoselivka, on the outskirts of Chernihiv, was one of the points of concentrated strikes by Russian artillery and aircraft that advanced from the border deep into our country during the first weeks of the war. In a month and a half of active hostilities in the village, where fewer than 800 people live, about fifteen hundred private houses were completely razed or destroyed.

   Новини

   “Від дому нічого не лишилось”: за півтора місяці бойових дій у селі на Чернігівщині зруйновано півтори сотні будинків

   Село Новоселівка, що на околиці Чернігова - одна з точок концентрованих ударів російської артилерії та авіації, що в перші тижні війни просувалась від кордону вглиб нашої країни. За півтора місяці активних бойових дій у селі, де проживає менше 800 людей, повністю згоріли чи були розбомблені майже півтори сотні приватних будинків. 

   Новини

   Maximum Security Prisoners The Head of the Snake Island Lighthouse Spent a Month in Russian Captivity

   Captivity is a restriction of the freedom of an individual who has taken part in hostilities. However, more than a thousand Ukrainian civilians have been held captive by Russians since the beginning of Russia's military invasion of Ukraine. Serhiy Rylskyi, the head of the Snake Island lighthouse, was captured by the invaders and held in extremely difficult and harsh conditions for an entire month. He shared his story with journalists.