Чому в полтавській пам’ятці архітектури національного значення опинився «Космолот»?

У будинку колишнього Дворянського зібрання, який після Другої світової війни слугував кінотеатром ім. Котляревського, зараз знаходяться декілька магазинів, кафе швидкого харчування, клуб, недобудований ресторан та «Космолот». Ми спробували дізнатися, як так сталося, що пам’ятка тепер більше схожа на міні-ТРЦ?
Будинок колишнього Дворянського зібрання (1810 рік) входить до ансамблю Круглої площі, що є пам’яткою містобудування та архітектури національного значення.
У 2012 році тодішній міський голова Полтави Олександр Мамай, повідомив, що для того, щоб врятувати пам’ятку, потрібен новий орендар, який би сплачував кошти до бюджету. Бо попередній, який використовував приміщення для кінотеатру, мав борги.
Підприємством, яке мало б утримувати пам’ятку, виявилося полтавське ТОВ «Старнайт». Його керівником є Олег Устименко, який також є власником кількох МАФів у Полтаві (скріншоти – на сайті інтернет-видання “Трибуна”).
Засновниками є Олександр Калуцький (50%) та Сергій Гонтовий (50%). Вони є і кінцевими бенефіціарами, тобто власниками.
У 2012 році Олександр Мамай дає розпорядження для підписання договору оренди з ТОВ «Старнайт» на «нежитлове приміщення комунальної власності міста площею 247,2 кв. м». Цікаво, що у договорі оренди ніде не згадується, що це пам’ятка архітектури.
Тобто у 2012 році пам’ятку архітектури національного значення оцінили у 800 тисяч гривень. А кожен місяць ТОВ «Старнайт» мало сплачувати до бюджету міста 17,424 гривні (з ПДВ)
– Існує постанова кабміну, а також затверджена кабміном методика, щодо вартісної оцінки нерухомої культурної спадщини. Коли оформлюється паспорт пам’ятки, то там є спеціальна графа, яка вимагає прикласти довідку щодо оцінки. Це вартісна робота, адже потрібно замовляти спеціального експерта, який має відповідний сертифікат для виконання такої оцінки. А в даному договорі оцінювали просто нерухоме майно. Тобто, як звичайну споруду. При цьому оцінили її, як зношену на 60%. І по залишковій вартості визначили таку ціну, – пояснює Оксана Бєлявська, член консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Полтавської ОДА, архітектор, член ГО „Save. Poltava”.
Після цього у будівлі колишнього Дворянського зібрання з’явився ресторан, нічний клуб. Адже ТОВ «Старнайт» здавало приміщення суборендарям, які проводили ремонтні роботи: зносили стіни для розширення клубу, проводили вентиляцію, оздоблювали стіни, підлогу тощо.
У лютому один із суборендарів Дмитро Собакар в інтерв’ю нашому виданню намагався пояснити, чому вирішили будувати прибудову до пам’ятки:
– Я, якщо чесно, не на всі питання готовий дати відповідь. Тому що «Грамофон», «Версаль», «Тераса» і «скандальна прибудова» — у мене там є партнери. Тобто не тільки я приймаю рішення і навіть кінцеві рішення приймаю не я.
Він погоджується, що в пам’ятці нічого будувати не можна, але появу там закладів харчування і нічного клубу пояснює наступним:
– Звичайно, будувати не можна. Навіть бізнес такий робити не можна. Тільки цього не можна в Європі, коли держава слідкує за своєю історією і пам’яттю. А коли у нас це все просто руйнується. Подивіться на Круглу площу. Владі все одно, тоді давайте хоч так зберігати будівлю.
На питання, що в такому місці досить складно домовитися за будівництво і отримати дозвіл, Дмитро Собакар відповів, що отримав дозвіл від міської ради. Про хабарі розповів наступне:
– Я цим не займався, тому стосовно цього нічого сказати не можу. (Чи допускає таку можливість? – ред.): У нашій країні, звичайно, допускаю. У нашій країні нічого не робиться без дружнього відкату чи взятки. Це така країна, щоб десь щось зробити, треба комусь дякувати: може словом, може ділом.Зазначимо, що Дмитро Собакар має досить дружні стосунки із власниками ТОВ «Старнайт» Олександром Калуцьким та Сергієм Гонтовим. Адже на Фейсбук сторінці Сергія Гонтового декілька спільних фото з Дмитром. Окрім цього, на деяких спільних фото власників ТОВ «Старнайт» присутній Євген Дикань, колишній голова Ради підприємців Полтави, член політичної партії «Рідне місто».
Зазначимо, що саме в період підписання договору оренди секретарем Полтавської міської ради була Оксана Деркач, теж на той час представниця політичної партії «Рідне місто».
Згодом підприємство ТОВ «Старнайт» вирішило погодити з Міністерством культури України паспорт прив’язки на розташування тимчасової споруди — виносних столиків у визначених місцях (майданчиках) для сезонного використання. І Міністерство погодило цю тимчасову споруду, яка потім перетворилася на капітальну, звичайно, вже без погодження державного органу. Адже паспорт пам’ятки змінювався і про будь-які зміни орендар був зобов’язаний повідомляти Міністерство, яке б давало дозвіл.
На свої дії ТОВ «Старнайт» не мало жодних обмежень, бо між міською владою та орендарем відсутній охоронний договір:
– Цей будинок знаходиться в комунальній власності міста, тому міська рада могла офіційно надати в оренду його частину або весь будинок. При чому тільки за умови охоронного договору. Це обов’язкова умова при отриманні пам’яток архітектури. Цього зроблено не було. Тобто їм надали в оренду пам’ятку, але без охоронного договору — не поставили обмеження: що вони можуть робити з будівлею, а що категорично ні, — зазначає Оксана Бєлявська.
У своїх запитах до міської ради, ми просили надати копію охоронного договору, але жоден орган місцевого самоврядування нам його не надав. Виконавчий комітет Полтавської міської ради повідомив, що цей договір вилучила прокуратура, тому до нього доступу нема.
У будівлі зараз розміщена так звана лотерея «Космолот», вона ��аймає чималу площу в колишньому будинку Дворянського зібрання. По суті вона виконує торгівельну і розважальну функції. У той час, коли основна функція пам’ятки — культурно-просвітницька, і саме вона є предметом охорони. Тобто це означає, що тут не може бути: торгівельної функції, виробничої, функції громадського харчування. У випадку відсутності охоронного договору в будівлі, наприклад, можна розмістити цех по виробництву пластмасових стаканчиків.
– Перепрофілювання має бути узгоджене з органами місцевого самоврядування — це перша інстанція. Якщо нова функція, не суперечить основній, не псує пам’ятку, то можливо отримати дозвіл. Але якщо це вимагає додаткового технологічного обладнання, перепланування об’єкту, прорубування дірок для техніки, яка буде негативно впливати на стіни — це зовсім інша справа. На мою думку, ніякого дозволу ніхто не отримував на облаштування цієї функції. З огляду на те, що відбулося з об’єктом, — підсумувала Оксана Бєлявська.
Таку ж інформацію нам написали і у відповіді на запит до Міністерства культури України.
Але підприємство має свої плани, тому замість вікна в історичній пам’ятці встановили двері, облаштували вивіски. Зазначимо, що будь-які роботи на пам’ятці супроводжуються науково-проектною документацією на реставрацію. Ці документи також погоджують в Міністерстві культури України.
У середину «Космолоту» нас далеко не пустили, але навіть на вході ми встигли побачити, що приміщення чимале, поділене на кілька кімнат. Стіни пофарбовані в червоний колір, на них розвішані рамки з правилами закладу, оформлене власне освітлювання. На стелі зроблена ціла система кондиціонування, адже прямо в приміщенні можна курити. Увесь ігровий процес відбувається за звичайними стаціонарними комп’ютерами, на екрані яких відображені ігри, як у заборонених нині ігрових автоматах. У закладі зйомка, запис, фотографування суворо заборонені. За кожним вашим кроком слідкують працівники закладу.
Нагадаємо, що гральний бізнес в Україні заборонений ще з 2009 року відповідно до Закону.
Ми запитали в Олександра Шамоти, в. о. міського голови, чому до даного закладу немає питань стосовно законності розміщення:
– Ну, по-перше, державою не регламентовано, по-друге, є орендар і там тривають судові процеси стосовно скасування договорів оренди. Два договори вже скасовані. Відповідно будемо збирати у зворотному напрямку свої приміщення. Можливо, у депутатів будуть пропозиції стосовно розміщення там закладів комунальної або державної сфери.
За цей час у Єдиному державному реєстрі судових рішень завершилася справа Полтавської міської ради, Управління майном комунальної власності міста з ТОВ «Старнайт». У судовій справі зазначено, що підприємство має борги перед міською радою. З липня по 1 грудня 2018 року виникла заборгованість по сплаті орендної плати — 484 059 гривень (під час судового процесу борг сплатили).
6 травня 2019 року суд приймає рішення розірвати Договір оренди, а ТОВ «Старнайт» зобов’язати повернути з оренди нежитлове приміщення загальною площею 978,3 кв. м, шляхом підписання відповідного акту приймання-передачі.
Не дивлячись на рішення суду, підприємницька діяльність там продовжується. Через відсутність охоронного договору усе, що відбувається в даній пам’ятці національного значення, є незаконним. Будь-яке розташування вивіски, замуровування вікон, перероблення вікон у двері є порушенням Закону України «Про охорону культурної спадщини». До того ж, комерційна діяльність одного із закладів («Космолоту») взагалі підпадає під заборону в Україні.
Лілія Войцехівська, видання “Трибуна” в рамках проекту “Лабораторія викриттів” від BIHUS.info.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниГостомельські чиновники, які роздали мільйони підставним особам, поскаржились на тиск і принтер
Керівництво Гостомельської селищної військової адміністрації (СВА), реагуючи на звинувачення у роздачі бюджетних коштів на відбудову населеного пункту підставним ФОПам і компаніям, заявило, що в усьому винні тиск правоохоронців і завантаженість принтера. Про це очільники СВА заявили під час пресконференції.
У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова
За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.
Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані
У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії.