Важливо
Новини

Бюджетники і кандидати: хто донатив мерській «Пропозиції» у Кропивницькому

FacebookTwitterTelegram

“Пропозицію” медіа зі старту охрестили “партією мерів”, адже політсилу влітку 2020-го презентували мери одразу шістьох міст – Дніпра, Каховки, Миколаєва, Чернівців, Житомира та Кропивницького. Партію створювали під місцеві вибори, а основним її посилом була необхідність передати більше повноважень з центру в регіони. 

У Кропивницькому “партія мерів” на тих таки місцевих виборах показала дуже потужний результат, адже її представник – Андрій Райкович – вдруге став мером, набравши більше половини голосів виборців, а частина кандидатів отримала мандати депутатів міської ради.

Фінансовий звіт “Пропозиції” якраз за період виборчої кампанії 2020-го нині дає можливість зрозуміти – скільки ж партії коштувала ця перемога.

ХТО ФІНАНСУВАВ «ПРОПОЗИЦІЮ»

Основним спонсором кампанії був сам Андрій Райкович – перший номер у списку «Пропозиції» до Кропивницької міськради і кандидат в мери. Офіційно він поклав на рахунок партосередку 550 тис. грн.

Приклад з мера, схоже, взяли й інші кандидати від політсили. Вони загалом профінансували її на понад мільйон гривень. 

Серед жертводавців – Олександр Мосін, який перерахував 77.2 тис.грн. Чоловік працював на ковбасному заводі Райковича і вже другу каденцію поспіль обіймає посаду заступника міського голови.

Ще 99,5 тис. грн віддав Вячеслав Ківерник, який став депутатом Кіровоградської облради від «Пропозиції» і паралельно очолює «Торговий дім «Червона зірка» з групи компаній Павла Штутмана – промисловця і ексдепутата від «Партії регіонів». Штутман нині публічно не фігурує в списках партій, але при цьому здає офіси в оренду місцевому осередку ОПЗЖ і нардепу від «Слуги народу». А на його заводи з передвиборчими вояжами не раз приїжджав екснардеп Олег Ляшко та партійці пропрезидентської політсили.

На підприємствах Штутмана працюють і Сергій Калапа, який задонатив політсилі 99,5 тис. грн, і Олександр Котляр, котрий перерахував 249,5 тис. грн. Вони обрані депутатами від «Пропозиції» до Кропивницької міськради.

У списку жертводавців бачимо і Наталію Соляр, яка обрана депутатом Фортечної райради від «Пропозиції». Жінка надіслала на рахунок партії 1 900 грн. До слова, її чоловік, Руслан Соляр, теж брав участь у виборчому процесі. Щоправда, потрапив у зв’язку із цим у скандал, бо правоохоронці звинуватили  його у спробі підкупу виборців в інтересах кандидатів у депутати від партії «Наш край». Нині справа у суді.

Ще кількасот тисяч гривень політсилі перерахували люди, які, відповідно до простого моніторингу соціальних мереж, так чи інакше пов’язані з підприємствами вже згаданого Штутмана. У списку жертводавців знайшли ми і представників комунальних структур. Наприклад, Леся Гребінь, яка, судячи з її профілю у соцмережах, працює у міському перинатальному центрі. Центр очолює Людмила Романів, депутатка Кропивницької міськради від «Пропозиції».

Ще частина донорів політсили балотувалася від неї ж  в Олександрійську міськраду. Її, до слова, очолює ексголова Кіровоградської ОДА Сергій Кузьменко, який давно перебуває у дружніх стосунках з Андрієм Райковичем. 

НА ЩО ВИТРАЧАЛИ ВНЕСКИ

Офіційно зібрані кошти політсила спрямувала на виготовлення агітаційних матеріалів, публікацію агітації у ЗМІ та інтернеті, ведення виборчої кампанії. Найбільшу суму – понад 400 тис. грн – витратили саме на розміщення агітматеріалів в інтернеті.

Детальний звіт про використання партійних коштів можна переглянути за посиланням. А ми ж розповімо лише про найбільш вагомі проплати аби зафіксувати місцеві прайси.

Наприклад, розміщення у жовтні минулого року матеріалів на білбордах рекламної агенції «Рік» обійшлося мерській партії у 158,9 тис. грн. Оренда сітілайтів у ФОП Володимира Осинського офіційно вартувала 5 тис. грн, а в ФОП Ірини Саєнко – 1,6 тис. грн. Орендували рекламні площини й у ковбасного підприємства Андрія Райковича – заплатили 9,9 тис. грн.

Декілька проплат на розміщення в інтернеті агітації отримала ФОП Тетяна Білецька на загальну суму у майже 350 тис. грн. 

«Розліт» цін на розміщення агітації у ЗМІ дуже великий. Так, наприклад, у районних газетах друк обійшовся політсилі в 2-4 тис. грн, а обласному тижневику «Україна-Центр» загалом офіційно заплатили 109 тис. грн.

Цікаво також, що в переліку юридичних осіб та ФОПів, які отримували від «Пропозиції» кошти за розміщення агітаційних матеріалів, ми не знайшли цілий ряд місцевих сайтів, де такі матеріали публікувалися. Це може означати, що або проплати проводили через інші юридичні особи, або ж витрати йшли поза офіційним рахунком, а тому і не потрапили до звіту.

Загалом, фінансовий звіт політсили вкотре доводить, що у фінансуванні регіональних осередків будь-якої партії найчастіше зацікавлені місцеві промисловці.  Вони мають власні інтереси у фінансово-політичному житті міста і часто їхні пожертви на рахунки політичних сил стають інвестиціями, які потім “відбиваються” за рахунок місцевих бюджетів.

Зубова Анастасія

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

“Опозиційна платформа - За життя” попри свою відверто проросійську риторику продовжує триматися на верхніх сходинках електоральних рейтингів. Політсила має значну і доволі стабільну підтримку, плюс - колосальні фінансові вливання. Лише у 2019-му каса “ОПЗЖ” поповнилася на понад 108 мільйонів гривень за рахунок пожертв від фізичних та юридичних осіб. 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Очільник Бюро економічної безпеки будує готель на курорті разом з двома генералами СБУ

   В.о. директора Бюро економічної безпеки Едуард Федоров разом з дружиною будують готельний комплекс на лижному курорті с.Мигове, що в Чернівецькій області. Землю під цим об’єктом Федорови забудовують разом з родинами ще кількох високопоставлених правоохоронців. Про це повідомляється в сюжеті Лесі Іванової для Bihus.Info

   Новини

   Дружина очільника БЕБ продає заводам Укрзалізниці деталі з подвійною націнкою і має ще 20 інших бізнесів

   Компанія дружини в.о. Директора Бюро економічної безпеки Едуарда Федорова продає діоди ремонтним заводам Укрзалізниці. Ціна продажу деталей заводам у півтора-два рази перевищує ціну, за якою фірма купує їх у виробника. Про це повідомляється в сюжеті “Брейкінг БЕБ” Лесі Іванової на Bihus.Info.

   Ми вплинули

   Київрада створює комісію для перевірки “Київміськбуду” після розслідування Bihus.Info

   Проект відповідного рішення наразі очікує підпису мера Києва Віталія Кличка. В документі, який опубліковано на сайті Київміськради, йдеться про тимчасову контрольну комісію Київської міськради для перевірки інформації з журналістських розслідувань щодо діяльності “Київміськбуду”.