Ми вплинули

Бурштинова кімната: на Рівненській АЕС закупили наддорогих виробів “для релаксу”

FacebookTwitterTelegram

У понад 600 тисяч гривень обійшлася атомникам кімната для “релаксації персоналу” на Рівненській АЕС. З повідомленням про розтрату, виявлену журналістами “Четвертої влади”, юристи проекту “Тисни!” звернулись до поліції.

Бурштинове панно та картини, бурштин на торшерах та гардинах – на кімнату для «релаксації» персоналу на Рівненській АЕС було витрачено 661 500 гривень. Водночас, як з’ясували журналісти порталу “Четверта влада”, ціна, за якою атомники закупили вироби з бурштину, була майже втричі дорожчою за ринкову, а переплата на закупівлі склала близько 50 тис доларів.

Хоч закупівля була зроблена ще в листопаді-грудні 2013-го року, відомо про неї стало трохи менше року тому. Тоді в реєстрі судових рішень з’явилася ухвала, згідно з якою слідчому поліції на Рівненщині дали доступ до документів щодо цієї закупівлі.

За документами Рівненська АЕС у листопаді 2013-го звернулась до державного підприємства «Бурштин України», щоб замовити їм «декоративні модулі для психо-емоційного розвантаження оздоблені бурштином». Після чого АЕС перерахувала підприємству 661 500 гривень.

ДП «Бурштин України» залишила в себе 180 тисяч та виконала частину робіт. А на 481 500 грн. замовила товару у комерційної структури – ТОВ «УАТД «Улуру».

Журналістам вдалося дізнатися, що саме придбала «атомка»:

А ось як виглядають придбані бурштинові вироби:

Порівняльний аналіз цін свідчить, що дані товари у 2013-му році можна було придбати приблизно втричі дешевше. Тобто держпідприємство могло зекономити близько 50 тисяч доларів.

Ці розрахунки дуже приблизні, адже на «атомці» та в ДП «Бурштин України» відсутня специфікація цього товару, де має бути вказано якого бурштину скільки грам використано в тому чи іншому виробі. Остаточну оцінку вартості виробів може дати товарознавча експертиза. Експертизу може замовити поліція.

Генеральний директор Рівненської АЕС Павло Павлишин (який був на цій посаді і в 2013-му році) вважає, що витрачені понад 600 тисяч на оздоблення кімнати – не велика сума.

– Наскільки мені відомо, сьогодні йде провадження по тій фірмі-посереднику, не з тим, з ким ми заключали цей договір, а з посередником ведуть якісь слідчі дії, – каже Павло Павлишин. – Питань до нас [у поліції] немає.

Начальник управління інформації та зв’язків з громадськістю ВП РАЕС Петро Кратік додає:

«Поставлені вироби – це вироби індивідуального виготовлення. Цінове співставлення з виробами широкого вжитку не коректне, а тому витрати, понесені РАЕС на той час, є незначними в порівнянні з ефектом яким ми маємо від функціонування кімнати».

Натомість нинішній директор державного підприємства «Бурштин України» (яке й продавало втридорога ці вироби у 2013-му, але за іншого керівництва) Дмитро Тяглій налаштований категорично:

– Послухайте, я 20 років пропрацював в міліції, – каже Дмитро Тяглій. – Я двадцять років курував бюджетні гроші. Це чиста схема відмивання бюджетних коштів. Це моя особиста думка. Я в цьому переконаний. Відсутність специфікації, відсутність чіткого опису виробів, перегін грошей з держпідприємства на держпідприємство, далі на комерційну структуру.

У ТОВ «УАТД «Улуру», яке за документами і продало для «Бурштину України» левову частку цих виробів, пояснити вартість товару не схотіли. Знайти контакти колишнього директора ДП «Бурштин України» Миколи Негруба, який підписував угоди про бурштинові модулі, поки що не вдалося.

Юрист проекту «Тисни!» (bihus.info) Володимир Харечко звертає увагу, що судячи з мотивувальної частини ухвали суду, поліція розслідує лише факт розтрати коштів державним підприємством «Бурштин України» під час купівлі товару у ТОВ «УАТД «Улуру», вважаючи таку угоду безтоварною (фіктивною).

Юрист вважає, що цей факт поліція розслідує не надто ефективно, адже з моменту відкриття кримінального провадження минув майже рік. За цей час, зважаючи на інформацію, що міститься в реєстрі судових рішень, слідчий лише отримав доступ до договорів та інших документів, що оформлялися під час здійснення господарських операцій. В поліції підтвердили, що про підозру поки нікому не оголошували, справу до суду не передавали, та й експертизи придбаного товару ще не робили.

– Водночас, поліція не звернула уваги на факт можливої закупівлі товару РАЕС у ДП «Бурштин України» за значно завищеними цінами, що також являє собою розтрату – склад злочину, передбачений ст. 191 Кримінального кодексу України, – каже Володимир Харечко. – Якщо підрахунки розміру переплати, проведеної журналістами, підтвердяться експертизою, то винним особам може загрожувати покарання у вигляді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Юристи Bihus.Info звернулись до ГУНП в Рівненській області із відповідною заявою щодо перевірки можливого факту вчинення розтрати посадовими особами РАЕС під час закупівлі товару у ДП «Бурштин України» за завищеними цінами.

Антоніна Торбіч для Bihus.info.

«Публікація створена за фінансової підтримки Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DFATD) за посередництва Інтерньюз-Нетворк».

Уряд Канади не відповідає за зміст публікації і може не поділяти точки зору висловлені в публікації.

«Article undertaken with the financial support of the Government of Canada provided through the Department of Foreign Affairs, Trade and Development (DFATD)»

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Росіяни цілеспрямовано обстріляли колону мирних мешканців поблизу Давидового Броду: розповідь свідка

   З початку повномасштабної війни Росії проти українців, окупанти на Херсонщині не пропускали українських волонтерів з гуманітарною допомогою, а грабували гуманітарні вантажі. Не випускали людей з області, а розстрілювали їх. Розстрілювали навіть тих, хто намагався повернутись на Херсонщину, бо розмовляють без поваги.

   Новини

   “П’яна солдатня ходила купою на неї дивитися”: історія вчительки з Балаклії, чия родина пройшла крізь окупацію і тюрму

   “23 лютого у нас був захід для 6-го класу “Україна – це моя Батьківщина”, проводили патріотичні уроки. Після цього я пішла додому готуватися до занять на наступний день. А вранці прокинулися від сирени”, - пригадує початок повномасштабного вторгнення Вікторія Щербак, вчителька з Балаклії. Разом з іншими населеними пунктами Харківщини, українські збройні сили звільнили її від ворога на початку вересня. Нині тут працюють правоохоронці, ледь не щодня знаходячи свідчення масових злочинів росіян, вчинених за півроку окупації. Вже відомо і про сотні загиблих з ознаками знущань та насильницької смерті, і про існування спеціально облаштованих катівень, де людей утримували в жахливих умовах.