Новини

БРСМ уникає відповідальності за пожежу

1foto.png
FacebookTwitterTelegram

Пожежа на нафтобазі “БРСМ-Нафта” під Києвом. Минуло вже майже два роки. Причини трагедії так і не встановлені, кошти постраждалим не відшкодовані, а нафтобази “БРСМ-Нафта” з порушеннями техніки пожежної безпеки досі працюють.

Пожежа на нафтобазі “БРСМ-Нафта” під Києвом. Минуло вже майже два роки.  Причини трагедії так і не встановлені, кошти постраждалим не відшкодовані, а нафтобази “БРСМ-Нафта” з порушеннями техніки пожежної безпеки досі працюють. І цікавий збіг обставин: фірми з групи “БРСМ-Нафта”, пов”язані із колишнім міністром палива та енергетики Едуардом Ставицьким змогли завершити свою реорганізацію і вивести активи на новостворені компанії в день, коли ДФС почала обшуки за анонсом ГПУ.

22 квітня 2014 року в передмісті Переяслав-Хмельницького на автозаправній станції «БРСМ-Нафта» лунає вибух. АЗС склалася як картковий будиночок. П’ятеро людей – загинули, десятеро – госпіталізовані. Причина трагедії, за версією правоохоронців, помилка проектантів або порушення вимог пожежної безпеки.

Через рік трагедія повторюється. У червні 2015 року палає ціла нафтобаза «БРСМ-Нафта» під Києвом. Спецтехніка, пожежні машини, пожежні потяги від Укрзалізниці і понад півтисячі людей працює на місці події. База палає понад тиждень, забравши життя шістьох людей. У полум’ї гинуть працівник нафтобази, залізничник і четверо вогнеборців.

На базі не лише зберігали, а й виробляли пальне. Сюди постачали вагони з різними компонентами, з яких «бодяжили» бензин і продавали через мережу АЗС. Компанії з групи “БРСМ-Нафта” імпортують тільки 92 бензин з Білорусії, а 95 бензин в Україну не завозять. Директор консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн пояснює, що фірми “БРСМ-Нафта” завозили базовий бензин, додавали певні компоненти і таким чином виготовляли 95, тобто, заробляли на несплаті акцизу. Втім, адвокат «БРСМ-Нафта» Олександр Монастиренко запевняє, що 95 бензин БРСМ купує здебільшого на внутрішньому ринку. Зрештою, нині вже якісь їхнього пального значно краща, за словами експерта Сергія Куюна.

Відбулося декілька важливих подій і в тому числі у сфері реформування контролю за обігом підакцизних товарів, що вбило економічну доцільність нелегального виробництва бензину

Трагедія на нафтобазі влітку 2015 року трапилася тоді, коли ще можна було з непідакцизних виготовити акцизне паливо і таким чином заробити. Наглядом за безпекою на таких об’єктах займається інспектор ДСНС. Після перевірки складає Припис, в якому викладає усі порушення техніки безпеки. Власники нафтобази мають усунути їх у місячний термін або закрити об’єкт.

Припис про порушення керівництву нафтобази “БРСМ-Нафта” видали за два тижні до трагічних подій. На нафтобазі не дотримана відстань між об’єктами, не зазначені джерела води, і взагалі відсутня система пожежогасіння. Усього понад 20 порушень.

“БРСМ-Нафта”, крім нафтобази, яка зараз перетворилася в попелище, користується об’єктами на Вінниччині, в Полтавській області та в селі Переяславське на Київщині. В судовому реєстрі знаходимо приписи щодо порушень на вінницькій нафтобазі. Перелік схожий. Справа (№ 810/3422/15) висить в суді з 2015 року.

“Більша частина нафтобаз, які є на території України, вони знаходяться в подібному стані. На території цих нафтобаз немає достатніх засобів гасіння пожежі чи попередження такої аварії, немає відповідного обвалування, як було на БРСМ, немає достатніх запасів гасіння, бо тоді виявилося, що взагалі немає в контейнерах піни”

Голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко

На місце трагедії виїжджає найвище силове керівництво країни. Міністр МВС Арсен Аваков, Міністр оборони Степан Полторак, Секретар РНБО Турчинов. Після трагедії чиновники погрожували власникам «БРСМ-Нафта» кримінальною відповідальністю.

Я прошу Арсена Борисовича вжити заходів до притягнення кримінальної відповідальності, як директора бази, так і головного інженера.

прем’єр-міністр Арсеній Яценюк

Арсеній Яценюк доручав голові ДСНС Миколі Чечоткіну готувати цивільний позов на відшкодування 50 млн грн, які були витрачені на гасіння пожежі. Втім, зроблені по гарячих слідах заяви та запущені тоді процеси вже другий рік розглядаються в судах. Пожежники, які зазнали серйозних опіків під час гасіння полум’я на нафтобазі, і навіть ті четверо пожежників, які там загинули в суді не визнані як потерпілі.

Суддя Васильківського міськсуду відмовив нам у визнанні нас потерпілими і зрештою ми цей статус втратили

Адвокат потерпілих пожежників та їхніх родин Олександр Мірошник

Статус потерпілого дав би можливість людям вимагати відшкодування за трагедію. За словами адвоката постраждалих пожежників «БРСМ-Нафта» не зробила жодних відшкодувань сім’ям пожежників, які загинули і тим, які зазнали травм.

Стрімке зростання автозаправок «БРСМ-Нафта» припало на час врядування Едуарда Ставицького в Міністерстві палива та енергетики. Саме з 2013 року кількість АЗС «БРСМ-Нафти» зросла. Та сьогодні «БРСМ-Нафта» вже не Ставицького, та й сам Ставицький не Ставицький.

В лютому 2014 року Президент Янукович втікає з країни. Слідом за ним біжать його соратники. На цій хвилі полишає країну і колишній міністр палива та енергетики Едуард Ставицький. Зараз він проживає в Ізраїлі. І в нього там нове громадянство і нове ім’я – Натан Розенберг.

Як тільки Едуард Ставицький покинув країну правоохоронці обшукали його родинне помешкання. Знахідка – майже 5 млн доларів готівки та 42 кілограми золота. Крім золотих злитків та ювелірних прикрас пан Ставицький залишив в Україні золото чорне – цілу імперію автозаправок.

До весни минулого року частка в паливному бізнесі належала тещі Ставицького – Валентині Ушаковій. Влітку минулого року Едуард Ставицький давав інтерв’ю журналістам «Української правди», в якому визнав, що його родичі контролюють частиною цього бізнесу.

Едуард Ставицький пояснює, що його теща була в його паливному бізнесі у засновниках компаній як гарантія успішного продажу часток. І як тільки продала їх  – покинула бізнес. У реєстрі Мін’юсту в тих компаніях і справді з’явилися нові засновники – 2 белізькі фірми. І оператор ринку “БРСМ-Нафта” заперечує причетність екс міністра палива й енергетики Едуарда Ставицького до АЗС “БРСМ-Нафта”. Адвокат «БРСМ-Нафта» Олександр Монастиренко заперечує причетність Едуарда Ставицького.

Представники БРСМ і Ставицький запевняють, що власники компанії змінились. Дійсно, відколи Ставицький покинув країну, більшість фірм групи змінили засновників. Весною 2016 року частки тещі Ставицького перейшли белізькій – Меліан Менеджмент ЛТД. От тільки ця компанія є ще засновником з 2013 року харчового заводу разом із близькою Ставицькому фірмою Т.І.С., яка через ТОВ «Ековуденерго» пов’язана із екс-міністром аграрної політики Миколою Присяжнюком.

Восени 2016 року до схеми вводять новостворену компанію Фріз Ойл Груп. Вона, разом із Меліан Менеджмент ЛТД створює низку фірм, на які переводять активи БРСМ. Вся інформація про Фріз Ойл – тільки сайт-візитівка, ніби спеціально створена для угоди з БРСМ. А контактна особа – юрист із Нью-Йорка.

Та до екс-міністра палива та енергетики Едуарда Ставицького в цій історії ведуть і його колишні підлеглі. Євген Бродський –  в засновниках і керівниках ряду компаній, які неофіційно складають групу БРСМ, а раніше в час керівництва Ставицького в міністерстві очолював профспілки міністерства палева й енергетики.

Весь процес реорганізації частини структури завершили до 1 листопада. А 1 листопада Генпрокурор Юрій Луценко робить гучну заяву. В рамках справи про ухилення від сплати близько 1 млрд грн починаються обшуки в групі компаній БРСМ та накладається арешт на майно.

От тільки на той момент структура фірм з БРСМ була підготовлена до роботи через нові фірми. І коли побачили сигнал від генпрокурора «почалося», спокійно і остаточно оформили майно на нові компанії.

Це очевидно виділ. Тобто на базі майна материнської компанії створено нову компанію, при чому з метою ухилення від виконання зобов’язань, там, чи з податків чи перед контрагентами, то на нову компанію виділяють в основному активи, а на старій залишають – пасиви

Юрист Віталій Коломієць

Реєстр нерухомого майна свідчить, що навіть в день обшуків ДФСників юристи БРСМ з готовими документами зареєстрували в державного реєстратора приватну власність нових компаній. Тут тисячі квадратних метрів і десятки АЗС, земель, резервуарів. Адвокат «БРСМ-Нафта» Олександр Монастиренко не коментує цю ситуацію і наводить статистику по обшуках:

З 1 листопада по сьогоднішній день проведено більш ніж 150 обшуків, це на всіх об’єктах, на всіх автозаправних станціях підприємства «Стейт Оіл», на нафтобазах контрагентів

ДФС вибірково арештовує майно, бо так вирішив суд. “БРСМ-Нафта” вимагає розблокувати всі їхні об’єкти, бо так теж вирішив суд. А “БРСМ-Нафта” наполягають, що все це рейдерство і беззаконня.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.