Бронетанкові заводи злили 93 мільйони погрузлій в криміналах «прокладці» з орбіти менеджера Порошенка

Київський, Житомирський та Харківський бронетанкові заводи перерахували 93 млн грн. за постачання деталей на «прокладку», що фігурує у цілій низці кримінальних проваджень про вимивання бюджетних грошей з оборонних підприємств, ухиляння від податків та незаконне обготівкування.
Про це йдеться у сюжеті Лесі Іванової «БронеДрузі» для програми «Наші Гроші з Денисом Бігусом».
За даними програми, у 2015-2017 роках ТОВ «Оптимумспецдеталь» отримала 93 млн грн. від трьох бронетанкових заводів: Київський БТЗ перерахував фірмі 12 млн грн., Житомирський БТЗ – 49 млн грн., Харківський – 32 млн грн.
«Оптимумспецдеталь» офіційно приписана на адресі масової реєстрації та має «мертвий» телефон. До літа 2015 р. ця компанія взагалі не мала стосунку до військової техніки – вона називалася ТОВ «Юридична Компанія «Оптімум» і надавала відповідно юридичні та бухгалтерські послуги. Однак у травні 2015 р. воднораз фірмі змінюють назву й приписку та оформлюють власником Володимира Волохача. Як вдалося з’ясувати «Нашим Грошам» – 34-річного киянина, що мешкав з матір’ю у старій «хрущовці», а останні півроку, за її ж словами, безробітний. Після цього компанія починає активно отримувати гроші від трьох оборонних заводів.
«Оптимумспецдеталь» третій рік поспіль спливає у різних розслідуваннях прокуратури та податкової. Щоправда жодне з них вироком для посадових осіб фірми, судячи з наявних у судовому реєстрі даних, так поки і не скінчилося.
У 2015 р. військова прокуратрура Київського гарнізону розслідувала привласнення бюджетних коштів при закупівлі деталей до машин спецпризначення на Київському БТЗ. У ланцюжку компаній, по котрому бюджетні 5 млн грн. вивели на «обнальні ями» – була також і «Оптимумспецдеталь». Далі фіктивних фірм внизу ланцюжка прокурори не просунулися.
У 2017 р. за цю ж історію взялася Головна військова прокуратура. Допитали Володимира Волохача, котрий визнав, що у фірми були відсутні будь-які виробничі можливості, а зареєстрували її для заволодіння державними коштами оборонного сектору. В судовому реєстрі навіть з’явилася ухвала на обшук в самому Концерні, але вже за кілька днів з реєстру пропала і жодних слідів подальшого розслідування не було. На запит «Наших Грошей» у ГВП, пославшись на таємницю слідства, відповіли тільки, що воно триває.
Крім того у 2016 р. столична податкова починала розслідувати ухиляння «Оптимумспецдеталі» від сплати податків, а житомирські податківці наштовхнулися на неї в історії щодо закупівель Житомирського БТЗ. Фіскали виявили: «Оптимум» продавав на державний завод запчастини, котрі нібито сам закуповує у низки «ризикових» підприємств, які ніколи подібних товарів не купували. Відповідно, продати «Оптимуму» те, чого в них немає, вони фізично не могли, а відтак чи постачав щось «Оптимум» на ЖБТЗ – незрозуміло.
Попри очевидну фіктивність, “Оптимумспецдеталь” мала статус кваліфікованого постачальника “Укроборонпрому”. Цей статус компанія отримала до початку поставок, коли була формально “чистою”. Кваліфікація отримується згідно з переліком вимог, які передбачають відсутність податкового боргу та кримінальних проваджень, строком на 2 роки. Відтак «Оптимумспецдеталь», назбиравши під кінець 2017 р. цілу низку кримінальних проваджень і 640 тис грн.податкового боргу, все одно лишалася у переліку кваліфікованих постачальників і продовжувала отримувати бюджетні кошти.
В судовому реєстрі немає вироків Володимиру Волохачу за фіктивне підприємництво в рамках жодного з перерахованих вище кримінальних проваджень.
Як вдалося з’ясувати «Нашим Грошам», у той час, коли на Волохача оформили «Оптимумспецдеталь», він працював у ТОВ «Интер Сталь ЛТД». На фото Волохач разом зі співробітниками вітають з Днем Народження власника і директора «Интер Сталі» Андрія Рогозу.
Компанія «Интер Сталь» була заснована у 2011 р., незмінним власником і директором є вже згаданий вище Андрій Рогоза. У 2014 р. Рогоза виступив одним із співзасновників ТОВ «Белторгукраїна» – разом з Віталієм Жуковим, колишнім посадовцем Укроборонпрому. У 2012-2013 р. 23-річний Жуков входив до Наглядової ради заводу «Меридіан», що входить в концерн. На той момент і до 2014 р. Жуков був помічником генерального директора Укроборонпром.
Окрім бізнесу Рогозу з Жуковим поєднало кримінальне провадження. У лютому цього року Рогозі повідомили підозру у шахрайстві. Його підозрюють у тому, що він виманив 20 млн грн у родини фігуранта “справи Курченко” Олександра Сухомлина. За обіцянки витягти його з-під варти. Обшуки у пошуках грошей, телефонів та документів по цій справі слідчі проводили у тому числі і вдома у Жукова.
На сьогоднішній день Віталій Жуков – представник з питань оборонних поставок заводу Петра Порошенка.
«Нашим Грошам» вдалося зафіксувати зустріч Віталія Жукова із Олексієм Бабічем – 3 жовтня вони близько півгодини спілкувалися в одному з київських ресторанів. Нині Бабіч очолює «Харківське конструкторське бюро з машинобудування». Однак раніше керував «Житомирським бронетанковим заводом». І саме під його керівництвом ЖБТЗ перерахував «Оптимумспецдеталі» 49 млн грн.
Сам Олексій Бабіч підтвердив «Нашим Грошам» факт знайомства з Жуковим, а зустріч пояснив перемовинами щодо постачання продукції на очолюване ним ХКБМ. На цих перемовинах, за словами Бабіча, Жуков представляв потенційного постачальника – порошенківський завод «Кузня на Рибальському».
«Ми зараз цю фірму перевіримо, якщо вона пройде всі перевірки, то буде працювати. На сьогоднішній день, як це, колишня «ЛенКузня» – зараз це, як там, «на Рибальському». Я не знаю офіційний, не офіційний, але він виступав як представник «Ленінської Кузні», – розповів Бабіч.
При цьому, за даними програми «Оптимумспецдеталь» у 2016 р. отримала 7,15 млн грн. від самої «Кузні на Рибальському» (детальніше тут).
Щодо контрактів свого попереднього місця роботи, Житомирського БТЗ, із “Оптимумспецдеталлю” – Бабіч запевнив, що товар був поставлений, а щодо його походження він не обізнаний. Кримінальні провадження по тих закупівлях екс-директор прокоментував коротким «Кожен робить свою роботу».
Олексій Бабіч – до переходу в оборонну сферу займався продажем труб. Він – брат замкерівника апарату Укроборонпрому Андрія Бабича. Останній, лікар за освітою, раніше мав автомобільний бізнес в Херсоні і в концерн прийшов разом з нинішнім гендиректором Романом Романовим. Останній же на високу оборонну посаду потрапив після того, як ан Херсонщині керував передвиборчою кампанією Порошенка та продавав авто порошенківського ж «Богдана».
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниBihus.Info дізнались першу версію цін ще одного постачальника продуктів армії
Редакція Bihus.Info отримала видаткові накладні і копію контракту, укладеного Міністерством оборони на постачання продуктів військовим у 2023 році із ТОВ “Гарна справа”.
Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука
Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.
Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів
Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.