Новини

Бронетанкові заводи злили 93 мільйони погрузлій в криміналах «прокладці» з орбіти менеджера Порошенка

FacebookTwitterTelegram

Київський, Житомирський та Харківський бронетанкові заводи перерахували 93 млн грн. за постачання деталей на «прокладку», що фігурує у цілій низці кримінальних проваджень про вимивання бюджетних грошей з оборонних підприємств, ухиляння від податків та незаконне обготівкування.

Про це йдеться у сюжеті Лесі Іванової «БронеДрузі» для програми «Наші Гроші з Денисом Бігусом».

За даними програми, у 2015-2017 роках ТОВ «Оптимумспецдеталь» отримала 93 млн грн. від трьох бронетанкових заводів: Київський БТЗ перерахував фірмі 12 млн грн., Житомирський БТЗ – 49 млн грн., Харківський – 32 млн грн.

«Оптимумспецдеталь» офіційно приписана на адресі масової реєстрації та має «мертвий» телефон. До літа 2015 р. ця компанія взагалі не мала стосунку до військової техніки – вона називалася ТОВ «Юридична Компанія «Оптімум» і надавала відповідно юридичні та бухгалтерські послуги. Однак у травні 2015 р. воднораз фірмі змінюють назву й приписку та оформлюють власником Володимира Волохача. Як вдалося з’ясувати «Нашим Грошам» –  34-річного киянина, що мешкав з матір’ю у старій «хрущовці», а останні півроку, за її ж словами, безробітний. Після цього компанія починає активно отримувати гроші від трьох оборонних заводів.

«Оптимумспецдеталь» третій рік поспіль спливає у різних розслідуваннях прокуратури та податкової. Щоправда жодне з них вироком для посадових осіб фірми, судячи з наявних у судовому реєстрі даних, так поки і не скінчилося.

У 2015 р. військова прокуратрура Київського гарнізону розслідувала привласнення бюджетних коштів при закупівлі деталей до машин спецпризначення на Київському БТЗ. У ланцюжку компаній, по котрому бюджетні 5 млн грн. вивели на «обнальні ями» – була також і «Оптимумспецдеталь». Далі фіктивних фірм внизу ланцюжка прокурори не просунулися.

У 2017 р. за цю ж історію взялася Головна військова прокуратура. Допитали Володимира Волохача, котрий визнав, що у фірми були відсутні будь-які виробничі можливості, а зареєстрували її для заволодіння державними коштами оборонного сектору. В судовому реєстрі навіть з’явилася ухвала на обшук  в самому Концерні, але вже за кілька днів з реєстру пропала і жодних слідів подальшого розслідування не було. На запит «Наших Грошей» у ГВП, пославшись на таємницю слідства, відповіли тільки, що воно триває.

Крім того у 2016 р. столична податкова починала розслідувати ухиляння «Оптимумспецдеталі» від сплати податків, а житомирські податківці наштовхнулися на неї в історії щодо закупівель Житомирського БТЗ. Фіскали виявили:  «Оптимум» продавав на державний завод запчастини, котрі нібито сам закуповує у низки «ризикових» підприємств, які ніколи подібних товарів не купували. Відповідно, продати «Оптимуму» те, чого в них немає, вони фізично не могли, а відтак чи постачав щось «Оптимум» на ЖБТЗ – незрозуміло.

Попри очевидну фіктивність, “Оптимумспецдеталь” мала статус кваліфікованого постачальника “Укроборонпрому”. Цей статус компанія отримала до початку поставок, коли була формально “чистою”. Кваліфікація отримується згідно з переліком вимог, які передбачають відсутність податкового боргу та кримінальних проваджень, строком на 2 роки. Відтак «Оптимумспецдеталь», назбиравши під кінець 2017 р. цілу низку кримінальних проваджень і 640 тис грн.податкового боргу, все одно лишалася у переліку кваліфікованих постачальників і продовжувала отримувати бюджетні кошти.

В судовому реєстрі немає вироків Володимиру Волохачу за фіктивне підприємництво в рамках жодного з перерахованих вище кримінальних проваджень.

Як вдалося з’ясувати «Нашим Грошам», у той час, коли на Волохача оформили «Оптимумспецдеталь», він працював у ТОВ «Интер Сталь ЛТД». На фото Волохач разом зі співробітниками вітають з Днем Народження власника і директора «Интер Сталі» Андрія Рогозу.

Компанія «Интер Сталь» була заснована у 2011 р., незмінним власником і директором є вже згаданий вище Андрій Рогоза. У 2014 р. Рогоза виступив одним із співзасновників ТОВ «Белторгукраїна» – разом з Віталієм Жуковим, колишнім посадовцем Укроборонпрому. У 2012-2013 р. 23-річний Жуков входив до Наглядової ради заводу «Меридіан», що входить в концерн. На той момент і до 2014 р. Жуков був помічником генерального директора Укроборонпром.

Окрім бізнесу Рогозу з Жуковим поєднало кримінальне провадження. У лютому цього року Рогозі повідомили підозру у шахрайстві. Його підозрюють у тому, що він виманив 20 млн грн у родини фігуранта “справи Курченко” Олександра Сухомлина. За обіцянки витягти його з-під варти. Обшуки у пошуках грошей, телефонів та документів по цій справі слідчі проводили у тому числі і вдома у Жукова.

На сьогоднішній день Віталій Жуков – представник з питань оборонних поставок заводу Петра Порошенка.

«Нашим Грошам» вдалося зафіксувати зустріч Віталія Жукова із Олексієм Бабічем – 3 жовтня вони близько півгодини спілкувалися в одному з київських ресторанів. Нині Бабіч очолює  «Харківське конструкторське бюро з машинобудування». Однак раніше керував «Житомирським бронетанковим заводом». І саме під його керівництвом ЖБТЗ перерахував «Оптимумспецдеталі» 49 млн грн.

Сам Олексій Бабіч підтвердив «Нашим Грошам» факт знайомства з Жуковим, а зустріч пояснив перемовинами щодо постачання продукції на очолюване ним ХКБМ. На цих перемовинах, за словами Бабіча, Жуков представляв потенційного постачальника – порошенківський завод «Кузня на Рибальському».

«Ми зараз цю фірму перевіримо, якщо вона пройде всі перевірки, то буде працювати. На сьогоднішній день, як це, колишня «ЛенКузня» – зараз це, як там, «на Рибальському». Я не знаю офіційний, не офіційний, але він виступав як представник «Ленінської Кузні», – розповів Бабіч.

При цьому, за даними програми «Оптимумспецдеталь» у 2016 р. отримала 7,15 млн грн. від самої «Кузні на Рибальському» (детальніше тут).

Щодо контрактів свого попереднього місця роботи, Житомирського БТЗ, із “Оптимумспецдеталлю” – Бабіч запевнив, що товар був поставлений, а щодо його походження він не обізнаний. Кримінальні провадження по тих закупівлях екс-директор прокоментував коротким  «Кожен робить свою роботу».

Олексій Бабіч – до переходу в оборонну сферу займався продажем труб. Він – брат замкерівника апарату Укроборонпрому Андрія Бабича. Останній, лікар за освітою, раніше мав автомобільний бізнес в Херсоні і в концерн прийшов разом з нинішнім гендиректором Романом Романовим. Останній же на високу оборонну посаду потрапив після того, як ан Херсонщині керував передвиборчою кампанією Порошенка та продавав авто порошенківського ж «Богдана».

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.