Новини

«Бронедрузі»: президентське керівництво Укроборонпрому злило 100 мільйонів на «прокладку» менеджера Порошенка

FacebookTwitterTelegram

Київський бронетанковий завод перерахував 5 млн грн. за постачання деталей компанії, котра вивела гроші в «обнальні ями». Поки правоохоронці двічі “ховали” розслідування – «прокладка» з оточення менеджера Порошенка, зібрала з трьох бронетанкових заводів ще 93 млн, йдеться у сюжеті Лесі Іванової «Бронедрузі» для програми «Наші Гроші з Денисом Бігусом».

«Нікому не дозволю красти в армії. Ті, хто буде красти в армії, – руки повідрубаю. Оце позиція президента. Армія є предметом моєї персональної турботи», – нещодавно заявив президент Петро Порошенко. І підкреслив, що вважає неприпустимим затягування правоохоронними органами розслідувань корупційних злочинів.

Але поки Президент обіцяє рубати руки “корупціонерам з оборонки”, в Державному концерні «Укроборонпром», який очолюють наближені до Порошенка менеджери, десятки мільйонів бюджетних коштів перераховують на фіктивні фірми. При цьому учасники схеми пов’язані із президентським менеджментом, а розслідування по цих справах ховають у прокуратурі.

Міст в нікуди

У 2014-2015 р.р. Міністерство оборони замовило Київському бронетанковому заводу (далі – КБТЗ) ремонт і техобслуговування спецмашин. КБТЗ нібито придбав запчастини для ремонту на 5,3 млн грн у фірми-посередника. Яка нібито закуповувала їх у двох інших посередників «Интер Сталь ЛТД» і «Оптимумспецдеталь». Ці дві компанії – основні для історії. Однак і вони не є виробниками. «Оптимумспецдеталь» замовляла запчастини у фірми «Промомаркетгруп», яка зрештою виявилася фіктивною.

В грудні 2015 р. Військова прокуратура Київського гарнізону почала розслідувати історію цієї закупівлі. Керівництво КБТЗ підозрювали у розкраданні державних коштів. Слідчі допитали формальну власницю «Промомаркетгруп» Олену Сірик, непрацюючу з маленького села на Київщині. Жінка розповіла, що фірму зареєструвала за гроші і жодних договорів на постачання запчастин не підписувала.

Вона й отримала єдиний вирок у цій історії – штраф за фіктивне підприємництво. Попри те, що прокурори отримали дозволи на обшуки фірм із ланцюжка та самого КБТЗ та вилучили печатки – далі вони не просунулися. І присвоєння бюджетних коштів на КБТЗ, з яких усе починалося, не дослідили.

У 2017 р. історію цієї закупівлі розслідує Головна військова прокуратура. Прокурори взяли дозвіл на обшук самого «Укроборонпрому». Слідчі також розширили перелік фіктивних фірм-постачальників: крім «Промомаркетгруп» Сірик, «Оптимумспецдеталь» оформлювала закупівлю в «Наполі груп» та «Мідленд інвест». Прокуратура просунулась на одну ланку ближче до КБТЗ – знайшли і допитали власника «Оптимумспецдеталі», Володимира Волохача.

На допиті Волохач визнав, що у фірми були відсутні склади та транспорт, а зареєстрували компанію для заволодіння державними грошима. Слідство встановило, що компанії з цієї групи “постачали” деталі й на інші підприємства УОП. І домоглися в суду дозволу на вилучення у концерну документів щодо закупівель.

Однак ухвалу з дозволом на обшук Укроборонпрому вилучили із судового реєстру. Після цього жодних слідів подальшого розслідування у реєстрі немає, вироків учасникам схеми теж.

Окрім прокурорських справ, фірми-учасники описаної схеми також фігурують у численних розслідуваннях податківців.

У грудні 2015 р. Головне слідче управління фіскальної служби почало розслідувати групу «транзитно-конвертаційних підприємств», створених для ухиляння від податків та незаконного обготівкування. В складі цієї групи – “постачальники” КБТЗ («Промомаркетгруп», «Наполі Груп», та «Мідленд Інвест»).

У 2016 р. розслідування щодо “оборонних прокладок” також  проводили київські і житомирські податківці. Слідчі дійшли висновку про відсутність будь-яких виробничих потужностей, транспорту, сировини, матеріалів і т.д., офісів чи складів. Тобто – про їхню фіктивність. Фіскали, зокрема, встановили: фірми на початку ланцюжка постачальників ніколи не мали запчастин для військової техніки. Відтак, не могли їх продати постачальникам бронетанкових заводів.

Вироки за цими справами – відсутні.

Поки тривали розслідування, одна із центральних у цій історії фірм –  «Оптимумспецдеталь», попри те що її номінальний власник вже підтвердив фіктивність компанії – отримала ще 93 мільйони гривень з оборонних підприємств. В 2015-2017 роках Київський БТЗ перерахував фірмі 12 млн грн., Житомирський БТЗ – 49 млн грн., Харківський – 32 млн грн.

Окрім того, послугами «Оптимумспецдеталі» користувався приватний Завод «Кузня на Рибальському» (детальніше тут), перерахувавши на “прокладку” понад 7 млн грн. Нагадаємо, кінцевими бенефіціарами Заводу «Кузня на Рибальському»  є зокрема президент Петро Порошенко і його соратник, партнер та друг – народний депутат від БПП Ігор Кононенко.

Бронедрузі

Чому прокуратура двічі починала розслідування і двічі не доводила його до кінця? Відповідь на це запитання цілком може критися у тому, що учасники описаної схеми – стоять всього лише у кількох кроках від колишнього і нинішнього керівництва УОП і того, хто нещодавно погрожував відрубувати руки корупціонерам.

Компанія «Оптимумспецдеталь» до початку закупівель КБТЗ, навіть у назві своїй жодної згадки про деталі не мала. Це була бухгалтерська фірма «Оптимум». За два місяці до оборудки, фірмі змінюють назву, вписують на адресу масової реєстрації, а її власником оформлюють Володимира Волохача. Який потім на допиті в прокуратурі і підтвердить фіктивність. Сам “бронетанковий мільйонер” – 34-річний киянин, що мешкає з матір’ю у старій хрущовці й останні півроку безробітний.

Попри очевидні ознаки фіктивного підприємництва, вироку по цій статті Волохач не отримав. Адже доведення його винуватості та визнання поставок “фіктивними” загрожує строками від 8 до 12 років позбавлення волі керівництву трьох бронетанкових заводів, що перерахували “прокладці” Волохача 93 мільйони гривень.

Володимир Волохач – не “побічний” персонаж у цій історії. Він колишній співробітник наближеної до керівництва оборонних заводів компанії з “групи прокладок” – «Интер Сталь». Ось він у колективі «Интер Сталі» вітає власника і директора фірми – Андрія Рогозу.

Тобто «Оптимум» і «Интер Сталь» в історії з КБТЗ – не просто постачальники однієї ланки, це напряму пов’язані компанії.

В самого Рогози – давня історія стосунків з бронетанковими заводами. Три роки тому Київський бронетанковий без укладання контрактів перерахував «Интер Сталі» 12 мільйонів.

Окрім того, дружина директора КБТЗ Вадима Шкавра товаришує з дружиною Рогози.

Однак значно важливішим є зв’язок Андрія Рогози з донедавна “молодим талантом” Укроборонпрому, а нині – представником заводу Порошенка Віталієм Жуковим.

В Укроборонпром 23-річний Віталій Жуков потрапив у 2012 році. Одразу на посаду помічника генерального директора концерну. Тоді ж увійшов до Наглядової ради великого військового заводу «Меридіан».

Наприкінці 14 року Жуков був партнером Рогози у торгівельній компанії «Белторг Україна ЛТД». Про тісні зв”язки Рогози і Жукова свідчить і спільне кримінальне провадження. У лютому цього року Рогозі повідомили підозру у шахрайстві. Рогозу підозрюють у тому, що він виманив 20 млн грн у родини фігуранта “справи Курченко” Олександра Сухомлина. За обіцянки витягти його з-під варти. Обшуки у пошуках грошей, телефонів та документів по цій справі слідчі проводили вдома у… Жукова.

Віталій Жуков нині продовжує займатись оборонними справами, але вже у новій ролі. «Нашим Грошам» вдалося зафіксувати зустріч Жукова із “державним оборонцем” Олексієм Бабічем – 3 жовтня вони близько півгодини спілкувалися в одному з київських ресторанів. Нині Бабіч очолює оборонпромівське підприємство у Харкові. Однак раніше керував «Житомирським бронетанковим заводом». І саме під його керівництвом ЖБТЗ перерахував «Оптимумспецдеталі» 49 млн грн.

Сам Олексій Бабіч підтвердив «Нашим Грошам» факт знайомства і зустріча з Жуковим: «Особисто знайомий… ну… рік, може, трохи більше. Я не знаю, що це «Жуков», я знаю, що це «Віталій».

На зустрічі із Жуковим Бабіч обговорював постачання продукції на очолюване ним підприємство. Жуков – представляв постачальника. Порошенківський завод «Кузня на Рибальському»:

«Ми зараз цю фірму перевіримо, якщо вона пройде всі перевірки, то буде працювати. На сьогоднішній день, як це, колишня «ЛенКузня» – зараз це, як там, «на Рибальському». Я не знаю офіційний, не офіційний, але він виступав як представник «Ленінської Кузні».

Щодо контрактів свого попереднього місця роботи, Житомирського БТЗ, із “прокладкою” Бабіч запевнив, що товар був поставлений, а щодо його походження він не обізнаний. Кримі��альні провадження по тих закупівлях екс-директор прокоментував коротким  «Кожен робить свою роботу».

Олексій Бабіч до переходу в оборонну сферу займався продажем труб. Він – брат замкерівника апарату Укроборонпрому Андрія Бабича. Останній, лікар за освітою, раніше мав автомобільний бізнес в Херсоні і в концерн прийшов разом з нинішнім гендиректором Романом Романовим.

Романов також родом з Херсону, керував передвиборчою кампанією Петра Порошенка та був дилером порошенківського «Богдана» в Херсонській області.

Романов та Бабичі, разом із давнім партнером Президента Олегом Гладковським, входять у нову команду керівників оборонної галузі, котрі отримали свої посади після приходу до влади Петра Порошенка.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Гостомельські чиновники, які роздали мільйони підставним особам, поскаржились на тиск і принтер

   Керівництво Гостомельської селищної військової адміністрації (СВА), реагуючи на звинувачення у роздачі бюджетних коштів на відбудову населеного пункту підставним ФОПам і компаніям, заявило, що в усьому винні тиск правоохоронців і завантаженість принтера. Про це очільники СВА заявили під час пресконференції. 

   Новини

   У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова

   За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.

   Ми вплинули

   Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані

   У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії.