Важливо
Новини

Близькі до партії: хто “донатить” запорізькому “ОПЗЖ” 

FacebookTwitterTelegram

“Опозиційна платформа – За життя” попри свою відверто проросійську риторику продовжує триматися на верхніх сходинках електоральних рейтингів. Політсила має значну і доволі стабільну підтримку, плюс – колосальні фінансові вливання. Лише у 2019-му каса “ОПЗЖ” поповнилася на понад 108 мільйонів гривень за рахунок пожертв від фізичних та юридичних осіб. 

Рахунки обласних осередків, зокрема й запорізького, звісно,  виглядають суттєво скромнішими. Втім, Запорізька область все ж відіграла значну роль у фінансовому житті партії. 

Хто підтримує запорізький осередок “ОПЗЖ”

Останні звіти “Опозиційної платформи – За життя” на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції датовані першим кварталом 2020-го. Це пояснюється тим, що Верховна Рада минулоріч дозволила політичним партіям не подавати звіти доки в країні діє карантинний режим. Тож за основу для аналізу ми брали звіти за 2019-й.

Запорізький осередок “ОПЗЖ” протягом всього року спонсорували одні й ті ж особи. Наприклад, незмінно “донатила” фірма “ГК” Арсенал”, яка внесла на рахунки партії 118 тисяч гривень. Фірма робила внески від 800 до 21 тисячі гривень у першому та другому кварталах. 

Директором “ГК” Арсенал” є Андрій Розумович, який входить до виконкому Запорізької міської ради. Також чоловік з такими ж прізвищем, іменем та по-батькові значиться помічником нардепа Володимира Кальцева

Майже 26 тисяч гривень осередок отримав від фірми “Хортиця Палац”. Директором компанії є Олег Пузанов, який балотувався від “УКРОПу” на місцевих виборах у 2015-му. Кінцевим бенефіціаром “Хортиці Палац” є Анатолій Шкрібляк

Олександра Кірєєва підтримала осередок двома внесками у 2019-му – на 12 900 гривень, і в 1 кварталі 2020 року – 39 700 гривень.  Жінка є директоркою і засновницею фірми “Зед Концепт”. Раніше серед засновників цієї компанії було ТОВ “Болеслав”, серед власників якого фігурувала Євгенія Кальцева – матір нардепа Володимира Кальцева.

Євген Данільченко підтримав осередок трьома внесками по 5 тисяч гривень кожен. Чоловік є доволі непублічним підприємцем. Відомо, що раніше він висував свою кандидатуру на посаду голови Енергодарської міськради. 

Вадим Лобанов, який “задонатив” 3 тисяч гривень, є директором і засновником медцентру “Малахіт”. На офіційному сайті центру зазначено, що у 2018-му Лобанов приєднався до лав партії “За життя”. 

Хто підтримує центральний осередок “ОПЗЖ”

Основний же рахунок “ОПЗЖ” у 2019-му поповнювався значно солідніше – і в плані сум, і в плані персоналій. Так, в партійну касу кошти перераховували нардепи Віктор Медведчук, Тарас Козак, Нестор Шуфрич та Сергій Льовочкін тощо. 

В переліку жертводавців партії ми помітили і людей з Запорізької області. Цілий ряд осіб з Бердянська донатили на рахунок “ОПЗЖ” по 1.6 мільйона гривень кожен. Такий “збіг” нас зацікавив, тож ми вирішили дізнатися більше про кількох щедрих спонсорів.

Одним з жертводавців є Микита Вержиковський. У 2017-му він значився помічником депутата Запорізької обласної ради Олега Будянського. Нині ж Вержиковський – депутат Бердянської районної ради, куди балотувався і пройшов він партії “Наш Край”. 

Олександр Томковид – підприємець, активно тендерить з Бердянською міською радою. Чоловік вже не вперше виявляє щедрість до опозиційних сил. Таку ж суму – 1.6 мільйона гривень – він віддавав Юрію Бойку, коли той був кандидатом у президенти. 

Пожертвував цю ж суму і головний лікар “Санаторій Арктика” Геннадій Іваньков, який безуспішно балотувався у Запорізьку облраду від партії “Європейська солідарність” у 2015-му. 

Ці троє зробили свої внески в один день – 4 липня.

Дмитро Вакал, який зробив внесок у 1,6 мільйона гривень на декілька днів раніше, є одним з засновників ПП “Курорти Приазов’я”. Раніше, засновником підприємства був Олександр Пономарьов, який зараз є нардепом від “ОПЗЖ”. 

І це тільки декілька прізвищ з довгого списку. Очевидно, що попри обов’язкове звітування та фіксовані правила “гри”, політсили все одно не полишають спроб приховати реальних спонсорів. 

Вероніка Хорольська

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Юридична допомога для журналістів: куди і як повідомляти про воєнні злочини окупантів та порушення чиновників

   Юридичний проект “Свої Люди” від Bihus.Info відновлює роботу. Журналісти та громадські активісти зі всіх регіонів України можуть звернутися по допомогу з написанням заяв та скарг, допублікаційною експертизою та правовими консультаціями, а також за супроводом у судових справах.

   Новини

   Касація скасувала рішення судів, які змушували журналістів спростовувати розслідування про Семочка

   14 грудня 2022 року Верховний суд (Касаційний цивільний суд) скасував усі рішення попередніх інстанцій по справі “Семочко проти журналістів”, якими телевізійне розслідування про Сергія Семочка було визнане недостовірним та підлягало спростуванню, і скерував справу на повторний розгляд в першу інстанцію, тобто “з нуля”.

   Ми вплинули

   Лебедина пісня: перед ліквідацією ОАСК “роздав” мільйони суддям, люстрованим та екс-заступнику Генпрокурора

   За час воєнного стану Окружний адміністративний суд м. Києва прийняв низку рішень про багатомільйонні виплати посадовцям, поновлення люстрованих та майже мільйонну виплату “судді Майдану”, а також скасував санкції щодо підприємства з “російським слідом”. Про це йдеться у розслідуванні Данила Мокрика для Bihus.Info.