Блок Кернеса за квартал перед місцевими виборами назбирав грошей вчетверо більше ніж за весь час до того

У третьому кварталі 2020 року, який якраз передував місцевим виборам, політична партія “Блок Кернеса – Успішний Харків!” прозвітувала про 32 з половиною мільйони гривень, які надійшли на її рахунок від прихильників. В той же час, за попередні два квартали політсила надонатила вчетверо менше – близько 8 з половиною мільйонів.
Та для початку зауважимо, партія створена у 2016 році, але до середини 2019-го мала іншу назву – “Європейська Унітарна Україна”. З новою назвою “Блок Кернеса – Успішний Харків!” перші фінансові звіти партія почала подавати у другій половині 2019 року. Проте і за ІІІ, і за ІV квартал у документах жодної інформації – прочерки і навпроти майна, і навпроти грошових надходжень чи витрат.
Перші заповнені звіти політсили з’явилися у 2020-му. Наразі у відкритому доступі лише 3 фінансові документи. Адже далі, користуючись законодавчою прогалиною, “Блок Кернеса – Успішних Харків!” звітності не подав. Тож журналісти проаналізували усі доступні на сайті Нацагентства з питань запобігання корупції на сьогодні документи.
Почнемо з надходжень, суми яких зростали пропорційно до наближення дати виборів. Йдеться лише про приватні кошти, так як бюджетного фінансування у партії немає. Отже, у І кварталі 2020-го на партійних рахунок “Блоку Кернеса” надійшло майже 250 тисяч гривень. Усі ці кошти – внески виключно від фізичних осіб. П’ятеро харків’ян закинули на партію по майже 50 тисяч гривень. 36 тисяч гривень переказав Вячеслав Орлов, тепер вже колишній керівник партії.
Майже вся зібрана сума пішла на оплату послуг (128 тисяч гривень), оренду приміщень (70 тисяч) та послуги зв’язку (8 тисяч). Решта (42 тисячі) пішла на не заборонені законом витрати.
У ІІ кварталі сума надходжень на рахунок партії зросла у десятки разів. Трохи більше 7 мільйонів гривень на підтримку закинули фізичні особи і 1 мільйон – бізнес. Більшість переказів (68 транзакцій) були донати в районі 50 тисяч гривень, лише кілька операцій суттєво відрізнялися (1 900 грн від Юрія Бабича, 10 тисяч від Олени Великої, 13,5 від Олега Балахонова і по 33 від Олександра Шепотько та Олександра Бутенка). Переважно усі ці люди – непублічні особи. Але те, що внески часто проводилися в один день і розрахункова документація подібна за нумерацією – може свідчити про системність операцій.
Також в наприкінці ІІ кварталу були і більш суттєві пожертви. Так, 1,8 мільйони гривень на рахунок партії закинув власне сам Геннадій Кернес.
По 500 тисяч закинули бізнесмен Артур Арутюнян – засновник фірми “Жилбуд Україна”, місцевий депутат Габріел Михайлов, який того ж року пройшов до Харківської міської ради від “Блоку Кернеса” та Ігор Фельдштейн, який балотувався від “Блоку Кернеса” до міськради, але депутатом не став.
250 тисяч гривень закинув Віталій Кривуля, колишній депутат Харківської міськради. У 20-му йшов разом з “Блоком Кернеса – Успішний Харків!”, але депутатом ее став.
По 170 тисяч задонатили підприємці Євгеній Лягуцький та Катерина Толочкова. Останння в 2020-му керувала фірмою “Квінто. Бізнес рішення”, серед власників якої є вже згаданий діючий депутат Михайлов. Ще 160 тисяч на “Блок Кернеса” закинув приватний підприємець Ігор Гурінович.
Що стосується внесків від бізнесу, то в один день – 30 червня 2020-го року – по 500 тисяч перерахували ТОВ “Акваізол” та ТОВ “Вега-Буд”. Пізніше, у 2021-му році, під час перевірки фінансового звіту “Блоку Кернеса – Успішний Харків!” за вказаний період НАЗК визнало ці платежі як такими, що суперечать законодавству. Справа у тому, що обидві компанії отримували державні замовлення. А в законодавстві передбачено обмеження на фінансування політичних сил для тих, хто отримує бюджетні кошти (заборонено фінансування “юридичними особами, з якими укладено такий договір на загальну суму понад сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснюється внесок, – протягом строку дії такого договору та протягом одного року після припинення його дії”).
Витратити “Блоку Кернеса – Успішний Харків!” за вказаний квартал встиг 7,8 мільйона гривень. З них найбільше пішло на пропагандистську діяльність. Так, у 4,4 мільйони обійшлося розміщення зовнішньої реклами, у 230 тисяч видавничі послуги та у 190 тисяч – розміщення реклами на ТБ. Крім того, гроші пішли на оренду (290 тисяч), оплату послуг (62 тисячі), послуги зв’язку (20 тисяч) та інші не заборонені законом витрати (23 тисячі).
У ІІІ кварталі 2020-го на рахунки “Блоку Кернеса – Успішний Харків!” надійшло грошей у чотири рази більше ніж за два попередні разом узяті. Власне і витрати стали для партії рекордними.
Отже, з липня по вересень (включно) “Блок Кернеса” отримав 32 з половиною мільйони гривень фінансової підтримки від прихильників. З них 24,5 мільйони надійшло від фізичних осіб і майже 8 мільйонів від бізнесу. Платежі варіювалися від кількох тисяч до мільйону, але все таки більшість транзакцій була від 50 тисяч до чверті мільйона. Тож зупинимося на більших донатах. Наприклад, по півмільйона гривень закинули Надія Тимофєєва, Юрій Медведєв та Ігор Аріх – нині депутати від “Блоку Кернеса” в Харківській міській раді. Стільки ж переказав кандидат в депутати Володимир Зінченко, який до міськради не пройшов. Усі гроші переказали в один день.
Закидали кошти на підтримку політсили Дмитро Оніщенко (390 тисяч) та Валентин Шеветовський (2,1 мільйона гривень), які наразі є депутатами харківської обласної ради.
По мільйону закинули Оксана та Олег Ільгови. Чоловік і жінка прописані за різними адресами, але мають спільну фірму “Тандем плюс”.
Ще були півмільйонні та мільйонні платежі від бізнесменів. Цікава деталь, в один день (25 вересня) надійшло 20 однакових переказів по 100 тисяч гривень від різних людей. І номери розрахункових документів були практично в послідовному порядку.
Щодо бізнесу, то найбільше грошей на рахунок партії “Блок Кернеса – Успішних Харків!” надійшло від харківської кампанії “Вікнов” (3,7 мільйона гривень). Ще платежі від 50-ти до 250 тисяч гривень надходили від інших харківських компаній. Але цікавий момент, 1,3 мільйона гривень на підтримку партії переказала київська компанія “Мегатрейдінг”, основний вид діяльності якої – торгівля електроенергією.
За звітний період “Блок Кернеса – Успішних Харків!” прозвітував про витрати на понад 20 мільйонів гривень. Логічно, що перед місцевими виборами більшість коштів (12 мільйонів) пішло саме на пропагандистську діяльність. Зокрема, за розміщення зовнішньої реклами заплатили 10,2 мільйони гривень, за видавничі послуги майже 700 тисяч, за рекламу на ТЮ 427 тисяч, у друкованих ЗМІ – майже 350 тисяч, на радіо – понад 300 тисяч.
Ще майже 6 мільйонів пішло на оплату різних послуг, 1,8 мільйона на утримання місцевих організацій партії, 135 тисяч на оренду приміщень, 107 тисяч – на організацію партійних заходів. Ще 263 тисячі пішло на інші не заборонені витрати.
Нагадаємо, у жовтні 2020-го року після місцевих виборів до Харківської міської ради пройшло 34 представника партії “Блок Кернеса – Успішний Харків!”, до обласної ради – 46 представників. Також мером Харкова у 2020-му понад 60% голосів було обрано Геннадія Кернеса. У грудні того року Кернес помер, тож було призначено позачергові вибори. У жовтні 2021-го перемогу з понад 50% голосів отримав Ігор Терехов – представник партії “Блок Кернеса – Успішний Харків!”.
На жаль, побачити як партія Кернеса продовжувала збирати донати та витрачати гроші після ІІІ кварталу 2020-го року наразі немає можливості. Користуючись прогалинами у законодавстві, політсила, як і більшість політичних партій, не подає фінансових звітів до НАЗК.
Анна Калюжна
Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниГостомельські чиновники, які роздали мільйони підставним особам, поскаржились на тиск і принтер
Керівництво Гостомельської селищної військової адміністрації (СВА), реагуючи на звинувачення у роздачі бюджетних коштів на відбудову населеного пункту підставним ФОПам і компаніям, заявило, що в усьому винні тиск правоохоронців і завантаженість принтера. Про це очільники СВА заявили під час пресконференції.
У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова
За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.
Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані
У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії.