Важливо
Новини

Безкоштовний зоопарк і піар в школах: 1000 і 1 спосіб агітації Терехова за наші податки

FacebookTwitterTelegram
Секретар Харківської міськради Ігор Терехов вже цієї неділі може стати “новим Кернесом”. Високі рейтинги – не в останню чергу результат того, що у боротьбі за голоси харків’ян він задіяв увесь можливий адміністративний вплив і сотні мільйонів гривень бюджетних грошей.  

“Картка харків’янина” і безкоштовні квитки до зоопарку, молодіжні форуми й піар окремих чиновників у ЗМІ, ремонти – все це фінансується з бюджету міста. А ще все це є адміністративним ресурсом для передвиборчого політичного піару та впливу на виборців, який успішно використовує в.о. Харківського міського голови Терехов напередодні обрання нового очільника міста. Адмінресурс, як відомо, працює винятково на одного кандидата – того, хто вже при владі і вже має доступ до таких важелів впливу. Цікаво, що використання адмінресурсу не тільки створює нерівні умови для учасників перегонів – а і йде в одну ногу з корупційними схемами. 

Нині Ігор Терехов обіймає посаду  секретаря Харківської міської ради і керує містом у статусі “в.о. міського голови”. Фактично в останні місяці робота Терехова повністю переплетена з його передвиборчою кампанію. Профінансовані з міського бюджету проекти – подаються як особиста заслуга Терехова. Не-політичні заходи й події в місті – перетворюється на майданчик для політичного піару Терехова. Новини про життя міста – перетворилися на новини про успіхи Терехова. А школярам разом  із проїзними роздають листівки з вітаннями й фото Терехова. На війні і на виборах – всі методи годяться, тому Терехов не гребує роздавати квитки в зоопарк і піаритися навіть на тих об’єктах, які належать до парафії дрібних чиновників та комунальників. На звичайній комунальній “поточці”, яка у дійсно ефективного градоначальника – має робитися без постійного особистого залучення цього градоначальника. Натомість складається враження, що відремонтувати нещасний тротуар чи під’їзд без “ініціативи Терехова” уже нереально. 

Яскравий приклад використання адміністративного ресурсу трапився відразу після висування Терехова кандидатом посаду міського голови.

Піар на публічних заходах за бюджетний кошт

25 вересня в приміщенні ККЗ «Україна», Ігоря Терехова висунули кандидатом в мери від партії «Блок Кернеса – Успішний Харків!». Цікаво, що про це окремо повідомили на сайті Харківської міської ради, хоча стосовно інших кандидатів подібних повідомлень не було – включно з тими, хто є депутатами цієї міськради.

В той же день, 25 вересня, в тому ж приміщенні ККЗ «Україна», одразу після конференції партії – відбувся міський форум «Молодь говорить». Говорити, власне, мали про молодь, про підприємництво, про ІТ-тренди і про медіа. Зокрема хедлайнером форуму виступив і Терехов, який разом із представниками різних напрямків молодіжного руху мав обговорити сучасні можливості для молоді Харкова. Натомість фактично вся панельна дискусія за участю Терехова звелася до його виступу, в ході якого він агітував учасників вступати в його команду та «пройти вибори» з ним.

Джерело фото https://izvestia.kharkov.ua/

Зокрема недвозначно натякати тим, хто з ним працюватиме, кращі перспективи: «Я приглашаю вас в свою команду – давайте, вперед, не сбавляя напора и энергии. Мы вместе пройдем выборы, вместе будем строить инновационный Харьков — город нашей мечты, город будущего. Город, в котором работают социальные лифты. Где каждый из вас, молодых, верящих в себя и в свои силы, реализует свои таланты и добьется заслуженного”.

Так от, пересічний харків’янин зазвичай не задумується над такими питаннями – але форум провели за наші з вами кошти. На нього виділили понад 306 тис грн з бюджету. При чому навіть тут примудрилися цей бюджет “підпиляти”. Наприклад, придбали 1500 масок по 4 грн/шт. Це в 5 разів дорожче, ніж зараз купують гуртові партії масок у Харківській області – середня ціна зараз 0,6-0,8 грн/шт. 

Але сьогодні звертаємо увагу саме на агітаційний аспект: це фактично була політична реклама Терехова за кошти платників податків. По суті ми з вами заплатили за те, щоб Терехов безкоштовно для себе отримав додатковий майданчик для агітації та додаткову увагу містян.

Ще один міський івент за кошти міста відбувся 6 жовтня. Мова йде про форум “Харків: розвиток та інвестиції” на який витратили майже 900 тис. грн. коштів платників податків. Захід, в якому взяли участь 150 представників бізнесу, держорганів, місцевого самоврядування та іноземних фондів – знову “очолив Терехов”. 

Розпочався форум з його виступу, який супроводжувався слайдами зі світлинами Харкова та слоганом “Харків – це круто”. 

Все б нічого – кому іще відкривати такий захід, як не очільнику міста? І які ще використовувати фото – як не панораму Харкова. Та й слоган не найгірший. От тільки саме такий слоган і практично такі ж світлини – ще з серпня красувалися на сітілайтах з політичною рекламою Ігоря Терехова, при чому із галочкою поряд із його прізвищем – як у виборчому бюлетені. З серпня, ще раз наголосимо, тобто ще до того, як він офіційно зареєструвався кандидатом і отримав право вести агітацію в принципі. Так ніби весь цей форум за майже мільйон бюджетних гривень – це лише продовження його агітки.

На івенті, який було організовано за кошти платників податків для залучення інвестицій у місто – тимчасовий очільник міста та секретар міськради Терехов мав би всіма можливими способами пропагувати Харків. Шановні інвестори – вкладайте гроші у наше чудове місто. Натомість кандидат у мери Харкова Терехов використовує оплачений з наших з вами кишень захід для – пропаганди себе напередодні виборів. Шановні виборці, ви вже бачили цю картинку, я нагадую вам – куди ставити галочку.

“Картка Терехова  харків’янина”

Наступний кейс – це приклад не лише використання адміністративного ресурсу, а  ще й оригінального способу вибудувати т.з. “сітку” для агітації та підкупу виборців. 

Цього літа Терехов презентував проект “Картки харків’янина”. Міськрада пообіцяла зробити для мешканців міста персональні картки, які забезпечать покращений доступ до послуг – як муніципальних, так і комерційних. Простими словами – це знижки: починаючи від соціальних цін у деяких супермаркетах, аптеках та АЗС і закінчуючи безкоштовним відвідуванням Харківського зоопарку й пільговим проїздом у транспорті.

В серпні КП «Харківпасс» уклав договір з ТОВ «Фінансова компанія «Платіжний центр»:  випуск 665 900 карток харків’янина обійдеться 42,5 млн. грн. Одразу зазначимо, підрядника вибрали без відкритих конкурсів – «Платіжний центр» історично ще з часів Кернеса має технічну монополію по кодуванню «Електронного квитка» для оплати проїзду у міському транспорті. Так от в 2016 році, коли компанія заходила у проект е-квитка,  її засновником було КУА “Фінекс-капітал” – фірма, яка протягом кількох років виплачувала дивіденди як Геннадію Кернесу, коли він був мером Харкова, так і Ігорю Терехову. Після того, як ця фірма підписала інвестдоговір з метрополітеном і засвітилася у ЗМІ, її переписали на “ноунеймів”. 

Але повернемося до ролі “Картки харків’янина” у передвиборчій агітці Терехова.

Вже влітку у школах почали збирати дані школярів – їм картка зокрема замінить учнівський проїзний.  Але разом з даними учнів збирали й персональні дані батьків. Так, до заяви на отримання “Картки харків’янина” треба було долучити батьківський паспорт і ідентифікаційний код. 

Координатор Громадянської Мережі ОПОРА Микола Зінченко ще влітку висловлював думку, що подібна інформація може бути використана для створення так званої “сітки” з підкупу виборців. Наприклад, маючи такий набір даних ви дізнаєтеся, в якомусь будинку багато пенсіонерів – агітатори прийдуть по квартирах із соцпакетами. У якомусь будинку багато сімей з дітьми – туди підуть з іграшками. Підкуп виборців існував й до цього, гречкосійство стало вже традиційним атракціоном на українських виборах усіх рівнів. Але з таким набором актуальних даних – і “засівання” округів, і навіть просто агітація стануть простішими. І, здається, Зінченко у воду глядів.

 

За кілька днів до виборів харків’яни починають знаходити в своїх поштових скриньках – листівки з закликами прийти на вибори і голосувати за Терехова. Здавалося б – традиційна агітка, як й щоразу на виборах, але цього разу все веселіше. Кожна листівка – персональна: на ній вказане повне ПІБ й конкретна адреса мешкання. Має бути приємно – натомість стає страшно. А звідки у виборчого штабу ця інформація? Це персональні дані, до яких виборчий штаб кандидата Терехова не повинен би був мати доступу.  Зате такий доступ має очолювана Тереховим міська рада – у тому числі завдяки масиву даних, зібраних для “Картки харків’янина”. 

І школярі теж свою порцію Терехова отримали. “Картки харків’янина” їм видають  в листівці з фотографією Терехова та розповіддю Терехова, що “Ця картка – подарунок тобі від Харкова”. Подарунок від Харкова – але хто такий Терехов, учню, запам’ятай. 

А ще запам’ятай дизайн цього подарунка – і нехай він відлунює в твоїй голові, щоразу коли ти в місті бачиш політичну рекламу самого Терехова – ті самі сітілайти “Харків – це круто!”, дизайн яких корелює також і з дизайном одного з варіантів картки “Картки Харків’янина”. 

Принагідно нагадаємо, що агітація в школах заборонена. А кваліфікувати це якось інакше – важко. І ось чому. Сам проект ще навіть не запустився. Картка запрацює лише наступного місяця після її активації. Але роздати її постаралися до виборів. Вже зараз на сайті картки вказують, що “проект має неабиякий розголос серед містян, мабуть, кожен чув хоч краєм вуха, що таке “Картка харків’янина”. А для реалізації цього проекту та роздачі карток залучили вже 100 людей. Фактично за кошти платників податків та з залученням армії бюджетників Терехов отримав собі піар-інструмент, про який за кілька місяців, в аккурат під вибори, “почув кожен харків’янин”. А заодно вчергове почув про Терехова.

В історії з карткою, до речі, є ще один нюанс. Зазначені вище 42 млн грн – це, найвірогідніше, тільки початок. По-перше, замовлена кількість покриє хіба половину нинішнього населення міста, а по-друге – це тільки випуск самої картки. А звідки візьмуться ці знижки, які вона гарантує? Річ, яку часто не розуміють користувачі різноманітних пільг: немає нічого “безкоштовного”, є система, коли за тебе повністю або частково платить місто з бюджетних же коштів. Як в випадку з “пільговим проїздом” пенсіонерів у транспорті.  Логічно припустити, що “Картка харків’янина” також буде функціонувати за системою компенсацій з бюджету. Але ці суми чиновники не поспішають оприлюднювати.

Ми спробували самі порахувати, наприклад, в скільки місту обійдеться обіцяне Тереховим “безкоштовне” відвідування зоопарку. Запитали в останнього: а скільки відвідувачів було у вересні 2021 року і яку суми коштів має отримати установа в якості компенсації за безкоштовні відвідування. Однак, на перше питання у зоопарку відповіли, що нібито поняття не мають, скільки там у них відвідувачів, а відповісти на питання щодо коштів просто “забули”. 

 

 

А ще серед заявлених партнерів, які надають знижки по “Картці харків’янина– Парк імені Горького, який в принципі навряд може собі дозволити щось робити “безкоштовно”, адже сам погрузнув у боргах (нараз банк намагається стягнути з парку і метрополітену солідарно понад 200 млн. грн). Навряд чи комунальне підприємство в таких умовах може надавати знижки за власний рахунок? 

Тому попри те, що про “Картку харків’янина” у Харкові дійсно вже чув кожен – в яку загалом суму нам як платникам податків обійдуться обіцяні Тереховим “знижки” – поки не чув ніхто.

Зоопарк та безкоштовні запрошення

Оскільки ми вже зачепили міський зоопарк – розповімо ще окремо про нього як про окремий випадок використання Тереховим адмінресурсу перед виборами. 

Реконструкція зоопарку триває з 2016 року – і ось влітку цьогоріч зоопарк частково відкрили для відвідувачів. Однак, потрапити туди не так просто. Придбати квитки неможливо. Адже ще Кернес, коли був міським головою, обіцяв, що зоопарк буде безкоштовним. Тому потрапити до оновленого зоопарку можливо лише по запрошенню. Його можна було виграти у лотереї або попередньо зареєструватися на сайті зоопарку або через встановлені біля входу термінали.  Ну тобто є певні незручності. 

Минулого місяця запрошення в зоопарк почали безконтрольно роздавати під час зустрічей Терехова з місцевими мешканцями. При чому подібні зустрічі проводилися регулярно ще до офіційного висування Терехова як кандидата. Інформації про те, щоб запрошення в зоопарк роздавав ще хтось – бодай навіть депутати міської ради – ми не знайшли.

 

Підтримка ЗМІ

Звичайно, кандидату Терехову було би приємно, якби про “Картку харків’янина” та інші “ініціативи Терехова” чули більше і краще. І тут на підмогу приходять ЗМІ.
В 2021-2025 Харківська міськрада запланувала виділити на підтримку КП “Газета “Харьковские известия” 88 млн. грн. фінансової допомоги. В 2021 році сума фіндопомоги уже склала 15 млн грн. А міськрада отримує за ці гроші власний інформацій рупор, який не зламався навіть у процесі роздержавлення. 

Раніше КП “Газета “Харьковские известия” об’єднувала газету, сайт і телевізійні новини, які виходять на харківському “7 каналі”. В результаті роздержавлення газета трансформувалася в окреме приватне підприємство, засновниками якого стали співробітники редакції. Але міська рада не припинила спонсорувати її – просто тепер це відбувається на договірній основі. Тож місто підписує угоди з ТОВ “Газета “Харьковские известия”. 

Офіційно – на оприлюднення документів міської ради, міського голови, виконавчих органів і т.д. А по факту – маємо ось такі, наприклад, випуски, де ціла сторінка присвячена роздумам експертів про “численні провали Михайла Добкіна на фоні досить успішної роботи Ігоря Терехова”. Це цитата. У випуску хвалять Терехова за вчасно розпочатий опалювальний сезон, так ніби до Терехова такого не бувало, і хаять його конкурента на виборах Михайла Добкіна за те що фінансово допомогти в боротьбі з ковідом він вирішив тільки під вибори. Не маємо ані найменших симпатій до Добкіна, але чи не занадто примітивно? А головне – чому з наших податків фінансується видання, яке використовують для піару Терехова та антипіару його конкурентів? 


Крім того, з міського бюджету оплачують і спецвипуски газети. Наприклад, з інформацією про “картку харків’янина” та стратегією міста. Ці газети потім роздавали у харківських дворах разом з агітацією Терехова. Автор цього матеріалу, наприклад, саме так отримав газету на руки.

Щодо субвенції, то за ці гроші планується виготовляти, зокрема, щоденні телевізійні новини «Харьковские известия». Тут часто можна побачити компліментарні для Терехова сюжети.  Наприклад, публікація різноманітних рейтингів, у сюжетах постійно підкреслюється, що Терехов – лідер передвиборчих перегонів. Перегони ще тривають, але після сюжетів складається враження, що їхній результат уже відомий наперед.  Тобто виходить, що у передвиборчу кампанію за гроші платників податків виходить агітаційні матеріали. 

Або ось сюжет про те, яке комфортне місто під керівництвом Терехова. Головним спікером є Микола Кукуріка. Його титрують як представника громадськості – от тільки справа в тому, що Кукуріка донедавна також був кандидатом на посаду міського голови, від Партії пенсіонерів. В останній момент знявся на підтримку Терехова.

Також за ці гроші роблять телевізійні програми  «Бліц» та додатки до неї «Цитата дня», «Події тижня», «Хроніка міста», «Глас народу» тощо. Де-факто і рубрики теж спрямовані на піар міської влади в цілому та  Терехова зокрема.  Наприклад, у рубриці “Глас народу”, розповідають як Терехов вирішує який під’їзд ремонтувати. Хоча якщо у мікрорайоні, щоб перестало бути “жутко та лячно” потрібен особистий приїзд аж цілого міського голови – то є питання до того, як “ефективно” Терехов керує армією міських чиновників усіх рівнів, які без нього не здатні впоратися із нещасним під’їздом.


 

Ще гроші виділяються на наповнення вебсайту «Харьковские известия». На цьому сайті не лише розміщують компліментарні матеріали про Терехова, але й матеріали з ознаками “чорного піару” проти інших кандидатів в мери – суперників Терехова Михайла Добкіна та Аліни Мустафаєвої. Наприклад, матеріал “Лукашенко обвинил Добкина в финансировании акций протеста в Беларуси”, де до заголовка додали фото Михайла Добкіна. Хоча виступ Лукашенка стосувався керівника компанії ЕРАМ Аркадія Добкіна, який навіть не родич харківського Добкіна. 


Як бачимо гроші платників податків та вплив на комунальне медіа дозволили Терехову отримати масштабний майданчик для піару – при чому задарма, адже платити за цей піар свої кровні з виборчого фонду йому не довелося. 

Ремонти та реконструкції

Ще одна сфера, на якій активно заробляє політичні бали Терехов – це міські ремонти та реконструкції. Те, що й так має виконуватися щороку в плановому порядку, позиціонується як особиста заслуга керівника міста.

Для піару цієї діяльності залучили офіційні сторінки адміністрацій районів у соціальних мережах. Аудиторію залучали як могли. Дійшло до того, що зі шкіл дзвонили батькам учнів та наполегливо запрошували підписатися. 

 

 

Майже кожен пост супроводжується інформацією, що ремонту робили за ініціативи Ігоря Терехова. Складається враження, що звернення до звичайних чиновників або депутатів міськради не має жодного сенсу, а КП працюють лише після звернення в.о. міського голови.

 

 

Інколи неозброєним оком видно, як новини “висмоктуються з пальця”. Наприклад, ремонт дороги біля вул. Полтавський Шлях, 188. Система “Прозорро” підказує, що тендер вартістю 1,3 млн грн провели ще минулого року і  оплату за фактом виконання робіт зробили ще у лютому 2021. Тож виникає питання: а в чому актуальність новини про цей ремонт аж у жовтні? Окрім виборів, звісно? 

Але найбільша іронія в тому, що за деякі з цих ремонтів Терехову варто було би радше вибачатися перед харків’янами, аніж піаритися на них. Бо й тут не обходиться без корупційної складової. 

Так, сторінка райадміністрації відзвітувала про ремонт приямків біля будинку. Це ті місця, де є вікна у підвалах будинків. Департамент ЖКГ міськради уклав договір з КП «Харківспецбуд» щодо проведення такого ремонту по вул.Новий Побут, 41. “Харківський антикорупційний центр” встановив, що у кошторисі до цих робіт вартість матеріалів є завищеною. Наприклад, вартість одного приямку становить від 5 до 10 тис. грн. Або понад 3 тис. грн. за 1 кв.м. Для порівняння вартість 1 кв.м. профлиста, з якого він зроблений, в 5 а то і більше разів дешевше. Цемент рахують по ціні 4000 грн. за 1 т, хоча ринкова вартість 2300 грн. за т.  Також завищеною в порівнянні з доступними ринковими цінами виглядає вартість асфальтобетону, цегли, щебню тощо.

Карантинні виплати і матеріальна допомога

У липні виконком Харківської міськради прийняв рішення про надання одноразової допомоги підприємцям. Мова про матеріальну допомогу для 26 тис. харківських підприємців, які були змушені зупинити свою діяльність в період локдауна.  Загальна сума фінансової допомоги складе близько 52 млн грн. Перелік підприємців був складений на основі особистих заявок, які підприємці подавали через сервіс «Дія». 

Хороша, без сумніву, ініціатива – якби не дивна затримка із виплатами. У міськраді нам повідомили, що перелік підприємців отримали від Харківської ОДА ще 22 червня. Рішення про виплати було прийняте ще у липні. Але виплати розпочалися аж у жовтні – за три тижні до дня голосування. 

 

Крім того, у Харкові є такий інструмент як одноразова матеріальна допомога громадянам міста, які опинилися у складній життєвій ситуації. Цього року механізм отримання такої допомоги спростили. Варто відзначити, що надати допомогу можуть після звернення або до депутата міськради, або до міського голови.

Так ось, 1 депутат може допомогти лише 1 людині на сумму до 5 тис. грн. А ось очільник міста (чи його в.о. як нині) може приймати необмежену кількість звернень і надати матеріальну допомогу у розмірі від 3 до 10 тис. грн. На ці кошти можуть розраховувати люди, які потребують, наприклад, дорогого лікування. Крім того, цього року міська рада надає допомогу лікарям, вчителям, працівникам ЖКГ, які хворіють або перехворіли на коронавірус. 

І як результат: цього року матеріальна допомога за письмовими зверненнями надана 10504 громадянам на сумму 70 млн. 823 тис. грн. Сумма за 9 місяців року – вже на 12 млн. грн більше, ніж за весь минулий рік.

Павло Новик, “Харківський антикорупційний центр”

Матеріал створено в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 3.0”. Проєкт реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.

Спецслужба висунула нову підозру Медведчуку за епізодом про зрив поставок вугілля з Південно-Африканської Республіки та організацію закупівлі палива на окупованих територіях України. Про ці події йшлося у третій частині т.зв. “прослушки Медведчука”, опублікованій Bihus.Info.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

      Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

      Новини

      Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

      Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.