Новини

Архітекторів змушують платити приватній монополії, схваленій Мінрегіонбудом

1.jpg
FacebookTwitterTelegram

Всіх архітекторів України направляють підвищувати кваліфікацію в одну приватну фірму. Таку монополію створило і затвердило Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, йдеться у розслідуванні Надії Бурдєй “Архітектура монополії” для програми “Наші гроші з Денисом Бігусом”.

В Україні понад 29 тис. архітекторів, інженерів, проектувальників та експертів у будівельній галузі, з кваліфікаційними сертифікатами, внесеними до офіційного реєстру. Такі сертифікати дозволяють займатись архітектурним і інженерним проектуванням. Однак нині багато з них відмічені як “порушники вимог ст. 17”: проекти цих архітекторів будівельна інспекція не прийматиме. Фактично, вони не мають права працювати.

Стаття 17 закону “Про архітектурну діяльність”, на яку посилається примітка, зобов”язує інженерів, архітекторів та експертів кожні 5 років проходити курси підвищення кваліфікації. Перші сертифікати українські архітектори отримали у 2012 році, тож перші курси мали пройти у 2017-му. Ті, хто не пройшов курси – нині серед порушників. Також серед порушників опинилися і ті, хто пройшов курси у вищих навчальних закладах.

Адже завдяки системі, вибудованій Кабміном і Мінрегіонбудом підвищувати кваліфікацію можна тільки у визначених приватних фірмах.

У 2011 році Кабмін постановив Мінрегіонбуду створити Атестаційну архітектурно-будівельну комісію для атестації архітекторів. У 2014 міністерство передало функцію атестації чотирьом громадським організаціям. ПО одній на кожен вид діяльності (архітектори, інженери, проектувальники, експерти).

Для архітекторів таким “атестатом” визначили Національну  спілку архітекторів України. Того ж року на сайті спілки з’явилась вимога  президента спілки  Володимира Гусакова  проходити підготовку до атестації та саму атестацію тільки в його організації:

  • Підготовку до професійної атестації архітекторів проводить ТОВ «Навчально-експертний центр НСАУ». Діяльність інших організацій, що пропонують послуги з проходження професійної атестації та надання сертифікатів є незаконними. Співзасновником ТОВ «Навчально-експертний центр НСАУ» – є сама  Спілка архітекторів, а кінцевим бенефіціарним власником – Володимир Гусаков.

А у 2017 році Спілка архітекторів вирішила розширити свій освітній бізнес – й монополізувала не тільки право на атестацію, а й на курси підвищення кваліфікації.

Архітектори зазначають, що курси підвищення кваліфікації це кількаденне знайомство з оновленнями у нормативній базі, за якими практикуючі спеціалісти і так слідкують.

Однак навіть при спробі пройти подібні курси у профільних вишах виявилось, що Спілка просто не приймає свідоцтво про їх закінчення. Водночас курси, які проводить створена громадською організацією компанія – організовані у приміщенні того самого вишу, а викладають на них ті самі викладачі. От тільки організовані ГО вони стають втричі дорожчими: вартість триденного курсу сягає 10 тисяч гривень.

При чисельності атестованих спеціалістів у 29 тисяч осіб, загальний виторг монополістів сягатиме понад 200 мільйонів за 5 років.

В інтерв’ю журналістам Володимир Гусаков визнає, що підвищення кваліфікації могли б проводити й профільні  вищі навчальні заклади, але тільки у тому випадку, якщо їм дозволить спілка. Спілка не дозволяє:

  • Вищі навчальні заклади, вони мають факультети підвищення кваліфікації. Це Київський національний університет будівництва та архітектури, Харківський інститут, Дніпропетровський, Одеський, Львівська політехніка. Вони мають ліцензії, але, але вони можуть проводити це, якщо ми їм надамо таке право, якщо вони будуть працювати по нашим програмам.

  • А ви надали їм на сьогодні таке право?

  • Ні. Поки що, нікому.

  • А чому?

  • Тому що кількість архітекторів, які подовжують… вона ще не достатньо велика, щоб можна було…

  • Ну, по суті, у вас сьогодні монополія. Я правильно розумію?

  • Десь так.

Відтак, сьогодні спілка відправляє архітекторів до компанії  “Навчально-експертний центр НСАУ”, співзасновником якої є сама спілка, а кінцевим бенефіціаром сам Володимир Гусаков.

Схожа ситуація із трьома іншими профілями атестованих осіб, їх також направляють до однієї приватної фірми:

Інженерів-проектувальників відправляють до “Гільдії проектувальників у будівництві”, а вона  – до ТОВ “НМЦ “Інжиніринг”.

Експертів – до  “Асоціації експертів будівельної галузі”, а вона – до  ТОВ “ЕКОЕНЕРГОТЕХПРОЕКТ”

Іінженерів технічного нагляду – до “Гільдії інженерів технічного нагляду за будівництвом об’єктів архітектури” , а вона до –  ПОГ “ІНЖИНІРИНГОВИЙ ЦЕНТР”.

Монополію на освіту невдовзі планує зруйнувати  заступник міністра Мінрегіонбуду Лев Працхаладзе. Чиновник запевняє, що нині міністерство саме займається вирішенням цієї проблеми:

  • У нас питання виникає, оскільки немає альтернативи. Тому сьогодні ми хочемо  цю систему поміняти. Перше, ну я вам завчасно видаю секрети, що реєстраційну функцію перенести в міністерство і дати можливість, щоб не одна ексклюзивна організація працювала, а щоб це був ринок і щоб була конкуренція.

А поки міністерство планує, спілка організовує чергові монопольні курси. Без альтернативи.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.