Важливо
Новини

“Антиахметівський законопроект” зекономить олігархам близько 20 млрд грн на рік

FacebookTwitterTelegram
Скандальний урядовий законопроект №5600, який позиціонувався як антиолігархічний, на шляху від Кабміну до Верховної Ради втратив практично всі норми, які збільшували податки для великих компаній, зокрема й бізнесу олігарха Ріната Ахметова. Про це дізналися журналісти Bihus.Info, проаналізувавши початкову і подальші версії проекту.

З проекту на різних етапах вихолостили норми, які початково пропонував Мінфін. Зокрема, екологічний податок від гірничої промисловості (найбільші – у Ріната Ахметова та Костянтина Жеваго), який в першій версії пропонувалося підняти з 49 копійок до 1.50 грн за тонну (в найпершій же версії – навіть до 3 грн, але цей варіант навіть не дійшов до парламенту), в результаті пропонується підвищити лише до 54 копійок. Таку правку до законопроекту запропонував голова податкового комітету Данило Гетманцев, а комітет підтримав її.
Також до Ради не дійшла норма про скасування пільги на земельний податок для гірничо-збагачувальних комбінатів, яка була в першій Мінфінівській версії проекту. Зараз гірничодобувні підприємства платять лише 25% земельного податку, а не 100%. Мінфін пропонував вилучити цю норму, тобто скасувати пільгу. Але вносити в Раду законопроект з цією пропозицією Кабмін не став.
Найбільшим бонусом для видобувачів корисних копалин стало фактичне скасування підвищення ренти на залізну руду. В законопроекті передбачається зміна принципу оподаткування. Тобто оподатковуватись має не видобута руда за собівартістю, як це працює зараз, а продана. Це мало б збільшити податкові надходження. Тому що продають виробники її за значно вищою за собівартість ціною, отже і розмір податку теж більший. Але тепер пропонується оподатковувати не ринкову ціну ( 3,5%, 5% чи 10% в залежності від ціни), а “(ринкова ціна) мінус (ціна на логістику по Україні) і мінус (ціна на дорогу до Китаю)”.
Фактично, застосована схема, схожа до скандальної формули Роттердам+, коли у вартість електроенергії враховували транспортування вугілля з нідерландського міста Роттердам в Україну, хоча фактично вугілля видобувалось в Україні. Ситуація схожа як мінімум тому, що не завжди видобувачі руди везуть продавати її аж у Китай.
Цю правку до проекту також запропонував Данило Гетманцев, і її також підтримав комітет.
За прогнозами економіста Центру економічної стратегії Юрія Гайдая, якщо законопроект ухвалять, з нинішніми цінами на руду компанії, що її видобувають, будуть платити менше, ніж навіть сьогодні. Ось як він це порахував:
$95-$15-$10=$70 (база оподаткування, фрахт взяв по мінімалці, спад же!). $70*3,5%= $2,45 за тонну руди – менше, ніж за теперішньої редакції податкового кодексу!”. З цими оцінками погоджується і голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус. 
Найбільшими видобувачами залізної руди в Україні на сьогодні є компанії “Метінвест” олігархів Ріната Ахметова і Вадима Новинського, вони добувають більше 50% залізної руди.
За нашими попередніми підрахунками за нинішньої ціни на руду держава могла б додатково отримувати більше 12 млрд грн на рік, якби Рада не відмінусовувала від ціни, яка оподатковується внутрішню логістику і “дорогу в Китай”, як і пропонувалось спочатку. А згідно з нинішньою версією, за оцінками Андрія Геруса, буде приблизно мінус 3 млрд на рік. Тобто загальна гіпотетична втрата на рік близько 15 млрд грн.
Крім цього, податковий комітет також відмовився встановлювати акциз на виробництво “зеленої електроенергії” – для “зелених” пропонувалося ввести додатковий податок у 3.2%.
Фіксований “зелений тариф” в Україні для великих сонячних станцій складає 11,26 євроцентів/кВт*г, для вітряних – 9,05 євроцентів/кВт*г, тобто близько 4 грн. Для станцій, які побудовані до 2021 року, він буде незмінним до 2030-го року. І цей тариф майже вдвічі вищий, ніж в Німеччині.
Найбільшим власником “зелених станцій” в Україні є Рінат Ахметов. Згідно із даними ДТЕК ВДЕ, за перше півріччя 2021 році холдинг вп’ятеро збільшив прибуток із зеленки у порівнянні із аналогічним періодом 2020 року.
За приблизними підрахунками, якщо законопроект буде ухвалено в такому вигляді, всього завдяки Кабміну і депутатам податкового комітету, олігархи не доплатять в бюджет близько 20 млрд грн у 2022 році у порівнянні із запланованими Мінфіном цифрами. Нині журналісти Bihus.Info готують детальнішу відеоаналітику на цю тему.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   «Пекло у раю»: Як окупанти знищували Кінбурнську косу, вбиваючи природу і тероризуючи місцевих

   Одне з найулюбленіших місць українських тревел-блогерів, фанатів «дикого відпочинку» і бердвотчерів зараз більше схоже на локацію для зйомок постапокаліптичного фільму, ніж на туристичну принаду. Кінбурнська коса або ж “українські Мальдіви”, як називали це місце раніше, з самого початку російського вторгнення стала для окупантів плацдармом для артилерійських атак півдня Миколаївщини. 

   Новини

   “Місто під час окупації повернулося у середньовіччя”: історія працівниці онкодиспансеру, яка п’ять місяців прожила у захопленому Херсоні

   Черги за продуктами та готівкою, “віджим” бізнесу, схиляння до “співпраці” і постійний пошук проукраїнсько налаштованих громадян. Все це — “атрибути” восьми місяців окупації Херсону — першого і єдиного з 24 лютого обласного центру, який вдалося захопити росіянам. Олені Грушці, працівниці місцевого онкодиспансеру, вдалося протриматися в окупованому місті майже п’ять місяців. Нині жінка мешкає в Одесі, каже, що “клімат тут схожий на херсонський, та й близько до дому”, і чекає на можливість повернутися у вже звільнене Збройними силами, але ще дуже вразливе місто.

   Новини

   Оточення керівника ОП проігнорувало запитання про те, як потрапило в наглядову раду “Укрнафти”

   Після примусового відчуження акцій п’яти підприємств в управління Міноборони, в наглядовій раді щонайменше одного з них — ПАТ “Укрнафта” — з’явились представники команди керівника ОП Андрія Єрмака. Редакція Bihus.Info запитала їх, як відбулися ці призначення.