Важливо
Новини

800 тисяч за рекламу: за що партійні осередки Одещині платили Facebook

FacebookTwitterTelegram
Політична реклама хоч і недавно, але міцно увійшла в інтернет та соціальні мережі. Політики та політичні партії створюють свої власні сторінки, через які намагаються впливати на думку виборців. За допомогою інструменту Бібліотека реклами Facebook та даних Руху Чесно, журналісти проаналізували, які суми з 2019 року витратили політсили Одеської обласної ради на просування своїх меседжів.

Інтереси мешканців Одеської області в облраді представляють сім партій: “Опозиційна платформа – за життя”, “Слуга народу”, “Довіряй ділам”, “Європейська Солідарність”, “За майбутнє”, ВО “Батьківщина” та партія Шарія. При чому деякі партії мають по кілька сторінок на регіон. Наприклад, у “Довіряй ділам” та “За майбутнє” по три сторінки, а в “Батьківщини” та в ОПЗЖ – по дві. 

Найактивніше за рекламу партії платили напередодні виборів, але й зараз дехто з них вкладається в піар. Ми підрахували, що з 2019 рік по жовтень 2021 сукупні витрати політсил області на сторінках в Facebook за рекламу склали 837,4 тис. грн. Також дослідили наскільки сторінки активні не перед виборами і про що на них розповідають в цей період.

 

Політична сила “За майбутнє” виявилась лідером серед регіональних осередків партій, які розповсюджували рекламу по регіону. Три її сторінки – Одещина ЗА Майбутнє”, Бессарабія ЗА майбутнє” та “За майбутнє – Одеса” сукупно витратили 197,9 тис. грн.

Більш за всіх на рекламу витратили на сторінці “Одещина ЗА Майбутнє” – 164,8 тис. грн. При чому основний потік платних дописів прийшовся на жовтень 2020 року, тоді за рекламу заплатили – 98 тис. грн. 

За гроші одеситам розповідали, як представники партії зустрічаються з виборцями та що їм обіцяють, піарили кандидатів у депутати до місцевих рад та лідера партії Ігоря Палицю. 

У 2021 році на рекламу витрачають значно менше – 3,5 тис. грн. Розповідають, як можна вийти з тарифної кризи, та публікують ролики, в яких Палиця критикує владу.

За рекламу на сторінці “Бессарабія ЗА майбутнє” заплатили 28,6 тис. грн. Найбільше – 22,5 тис. грн – витратили напередодні виборів 2020 року. Піарили лідера осередку Анатолія Урбанського та його команду.

Цього року за дописи про ініціативи фонду Палиці заплатили – 3 тис. грн. Загалом сторінка досить активно розповідає про досягнення партії, про думки та досягнення Урбанського.

Сторінка “За майбутнє – Одеса” зараз недоступна, але завдяки Руху Чесно ми дізнались, що на ній був платний контент на суму 4,4 тис. грн, які сплатили у вересні 2020 року. 

На другому місці по витратах на рекламу серед одеських осередків – “Слуга Народу – Одеса”. Сторінка створена у грудні 2018 року. Першу рекламу запустили у лютому 2019-го. На кінець жовтня 2019 року плата за рекламу, згідно даних Чесно, складала 11,7 тис. грн, а на кінець листопада вже сягнула 90,5 тис. грн. В той період сторінка рекламувала Володимира Зеленського, як кандидата на пост президента, та кандидатів у нардепи. 

У жовтні 2020 року “Слуга народу – Одеса” заплатила за рекламу перед місцевими виборами 40,9 тис. грн. Тоді розповідали про кандидатів у депутати в місцеві ради, про мету партії та закликали йти на вибори. 

У період з червня-липня цього року партія оплатила рекламу закону про деолігархізацію, заборону пластикових пакетів та власне піар сторінки у соцмережі 31,5 тис. грн. Більше платних текстів на сторінці не було, хоча сторінка активна і, практично, щодня там публікують іміджеві тексти про діяльність народних або місцевих депутатів.

За три роки на рекламу на сторінці “Слуга Народу – Одеса” витратили 174,7 тис. грн.

Довіряй ділам” за рекламу сплатила 155,5 тис. грн. Основний внесок був у жовтні 2020 року – 130,4 тис. грн. За гроші партії розповідали, що зроблено за бюджетні кошти: оновлено міській транспорт, відремонтовані дороги, дитсадки та будинки творчості, встановлені дитячі та спортивні майданчики. 

Хоча зараз сторінка досить активно публікує пости про діяльність членів партії, їх ініціативи, розповідає про досягнення місцевої влади, однак, гроші за це не платить. 

Сторінки цієї політсили “Довіряй ділам. Чорноморськ” та “Довіряй ділам. Таїрове” платні дописи розміщували лише в жовтні 2020 року. Витратили на них 10 тис. та 9 тис. грн відповідно. Загалом розповідали чому треба йти на вибори та піарили своїх кандидатів до місцевих рад.

У 2021 році сторінки активно, але безоплатно, публікують іміджеві дописи про діяльність членів партії. 

Трохи меньше на піар витратила сторінка “Європейська Солідарність – Одеська” область 103 тис грн. За гроші у 2019 році на сторінці розповідали про досягнення 5-го президента Петра Порошенко – витратили 11 тис. грн. У 2020 за 67 тис. грн розповідали про кандидатів від партії в місцеві ради та про рейтинг самої політсили.

Цього року на сторінці також публікували платні дописи про досягнення партії, про діяльність місцевих депутатів та про ремонтні роботи, які відбулись за ініціативи цих депутатів – витратили 25 тис. грн.

Батьківщина, яка мала дві сторінки, що писали для мешканців на піар витратила 80 тис. грн.

Одеська обласна партійна організація ВО “Батьківщина” сторінка була створена ще в травні 2014 року, але платні тексти на ній розміщували лише в липні-жовтні 2020 року. Напередодні виборів у місцеві ради, партія в основному розповідала про діяльність голови регіонального осередку Олега Радковського і піарила саму партію. Витратили на рекламу 76,8 тис. грн.

Батьківщина Одеса” витратила менше – 3,2 тис. грн. За гроші осередок вітав лідера партії Юлію Тимошенко з днем народження, розміщував рейтинг партії та розповідав про діяльність членів Батьківщини. 

Зараз на сторінці публікують безоплатні дописи про діяльність членів партії, поздоровлення з державними святами та критикують владу. 

Сторінка “Партия Шарія. Одесса” витратила за піар – 61 тис. грн. 

Першу рекламу – піар Шарія – партія запустила у грудні 2019 року. За період з грудня 2019 по лютий 2020 за рекламу на цій сторінці заплатили 17,8 тис. грн. За гроші розповідали про лідера партії та обіцяли краще майбутнє.

Наступні платні пости “Партія Шарія.Одеса” розміщувала вже у жовтні 2020 року. За 43,2 тис. грн електорату розповіли про партію, про кандидатів в депутати до місцевих рад, про дитячі майданчики від прихильників цієї політсили.

Сторінка зараз досить активна, на ній публікують безоплатні дописи про продуктивну діяльність депутатів в міській раді та критикують дії мерії.

ОПЗЖ на розміщення реклами на регіональних сторінках витратила 74,9 тис. грн. “ОП-ЗЖ Одесса” була створена в травні 2020 року. Сторінка активно використовувалась для поширення меседжів партії, на кшталт,  “через діяльність влади все погано, але ми зробимо все для того, щоб стало краще”. 

За піар платили лише у жовтні минулого року. За 59,3 тис. грн розповідали про кандидатів, про бездіяльність влади і про те, як завдяки ОПЗЖ стане краще.

Судячи з активності, сторінка “Оппозиционная платформа – за жизнь. Одесса” була створена лише під місцеві вибори – дописи розміщували лише в серпні-жовтні 2020 року. Розповідали про кандидатів в депутати до місцевих рад, про досягнення лідерів партії та закликали йти на вибори. Витратили загалом – 15,6 тис. грн.

Тож розміщувати піар та передвиборчу агітацію у інтернеті порівняно дешево, нічим не загрожує й дає велику свободу дій – в соцмережі де-факто не діє більшість обмежень, які встановлює законодавство для ЗМІ. Тобто не треба маркувати рекламу чи агітацію, публікуючи новину, можна не дотримуватись стандартів. До того ж на Facebook в Україні не зобов’язаний дотримуватися “дня тиші” напередодні дня виборів.

Ще один момент, всі витрати кандидат чи партії мають проводити за рахунок виборчого фонду, жодні інші кошти не можуть бути використані. Однак, законодавство детально не розписує, як звітувати про витрати на передвиборну агітацію у соціальних мережах. Тож це дозволяє піар в мережі вести непрозоро через посередників.

Олеся Ланцман

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Four Months of Russian Strikes on Odesa: Nine Dead, Including Two Children

   The full-scale war in Ukraine, initiated by the Russian Federation on February 24, has been going on for four months now. The “official” and top-priority plans that the Russian federal channels voiced in the first weeks now seem to have been forgotten even by the invaders themselves, whose actions increasingly demonstrate Russia's real intent — the destruction of Ukraine.

   Новини

   Чотири місяці російських ударів по Одесі: дев’ятеро загиблих, серед них – дві дитини

   Повномасштабна війна в Україні, яку 24 лютого розпочала російська федерація, триває вже чотири місяці. Про “офіційні” і першочергові плани, які федеральні канали озвучували в перші тижні, нині, здається, забули навіть самі окупанти, які своїми діями все відвертіше демонструють реальний задум росії - знищення України. 

   Новини

   “They act like bandits in the 90s, only instead of iron and blowtorch they have firearms”: Invaders Kidnap Activists in the Luhansk Region and Cut Off the Region from Communications

   The Russian-Ukrainian war began on February 20, 2014, when Russian mercenaries invaded Crimea and the Donbas. The invaders "annexed" the peninsula to Russia and formed pseudo-republics in the Donetsk and Luhansk regions. Eight years later, Russia restored its forces on the borders and launched a full-scale war against Ukraine. In the territories that were occupied by Russian troops after February 24, the occupiers committed atrocities, pillaged, raped and tortured people.