Новини

8 інсайтів з #GIJN2019: пошук в Інстаграмі, аналіз тіней та сервіси для розвідки

FacebookTwitterTelegram

Як знайти старий ID фейсбук-аккаунта, розкласти відео на мільйон кадрів чи скористатись допомогою любителів загадок з інших країн - про це і багато іншого говорили викривачі з усього світу на глобальній конференції журналістів-розслідувачів, що пройшла в Гамбурзі 25-29 вересня 2019. Команда Bihus.Info разом з інтернами проєкту “Лабораторія викриттів” відвідали конференцію і зібрали власний топ найцікавіших лайфхаків, ресурсів і порад.

Світові бази даних
Enigma.com – безкоштовна колекція публічних даних з різних країн, об’єднана у єдиний веб-портал. Шукайте набори даних в розділі Enigma Public. Про компанії, вибори, енергетику, сільське господарство, будівлі, демографію, здоров’я, міграцію тощо.
Sayari.com – сервіс для бізнес-розвідки, медіа-розслідувачів та аналітичних підрозділів правоохоронних органів, орієнтований на збір документів та інформації про комерційний і фінансовий світ. Охоплює корпоративні реєстри, реєстри цивільних судових процесів, митні дані та дані про імпорт / експорт, право власності на землю та нерухомість, життєві записи, офіційні газети та державні закупівлі різних країн. Зокрема, з традиційно непрозорих місць, таких як Мексика, Китай, Росія, Венесуела, Ліван, Туреччина тощо. Сервіс платний, однак безкоштовно можна спробувати демо-версію.

Підбірка інструментів для фактчекінгу
Розслідувачі з команди OSINTCurio.us (частина проекту – Quiztime) розробили підбірку інструментів для різних потреб і різного типу розшукуваної інформації. Ці ж інструменти дозволяють перевіряти та верифікувати. А для тих, хто хоче одразу випробувати ці інструменти і перевірити власні навички пошуку потрібної інформації – можна пройти тест.

Пошук даних по фото і відео
Практичний кейс від Хенка Ван Есс з Bellingcat з пошуку даних на прикладі встановлення місценаходження злочинця. Цей злочинець не просто переховувався від органів влади, але й знущався над ними – викладаючи пости в інстаграм. Bellingcat використали метод онлайн-розвідки OSINT і ось їх поради:
– Шукаєте в інстаграмі – встановіть його на комп’ютер. Ось ця програма дозволяє викачати усі медіафайли, включно зі сторіз з Інстаграму.
– Як шукати по фото. Традиційно у розслідуваннях Bellingcat використовують пошуковики Google і Яндекс (останній дає чіткіші результати). Якщо треба знайти авто чи будь-яке інше фото, символи на якому розмиті, в даному випадку номер авто, радять не встромляти саму картинку в строку пошуку по фото в Google і Яндекс, а прописати всі знаки власноруч.  
– Якщо знаєте країну, де зроблене фото, в пошуковику додайте команду Site:ua (якщо мова, наприклад, йде про Україну).
– Якщо хочете знайти в Google вираз, де слова стоять в різному порядку, то між ними вкажіть around(6). Тоді Google покаже результати виразів, де ці слова знаходяться на відстані 6 слів.
– З’ясувати, які пости в інстаграм коментує ваш герой можна так: в пошук Google  можна додати такі команди – в лапках команду пошуку коментарів акаунту (shahin.mzr – на прикладі героя розслідування Шахін Гейбе, потім сайт, де шукати  site:instagram.com, але щ��б виключити коментарі власних постів в цей же пошуковий запит додається -site:instagram.com/shahin). В пошуку Google це в одній строці виглядає так: “shahin.mzr” site:instagram.com -site:instagram.com/shahin
– Як працювати з короткими відео. Щоб побачити всі деталі – відео розкладають на мільйон кадрів, які потім формують в одну картинку – тут допоможе програма – Agisoft Metashape. Програма, яка створює панораму з кількох фото.

І наостанок, у складних ситуаціях запитуйте допомоги у користувачів соцмереж. В запит додавайте хештег #osint. Так підтягнуться ті, хто люблять загадки в мережі. Розслідувачі Bellingcat, зібравши всі деталі, таки встановили місцезнаходження злочинця і він навіть  підтвердив його у коментарі під постом. Але поліція Нідерландів не змогла екстрадувати його з Ірану.

Аналіз сонця/тіней на фото і відео
Suncalc.org – інтернет-додаток для встановлення руху сонця за допомогою інтерактивної карти, схід сонця, захід сонця, довжина тіні, сонячне затемнення, положення сонця.

Як шукати історію
Посібник “Story-Based Inquiry. A Manual for Investigative Journalists” від Марка Лі Хантера та інших – це корисні поради по роботі над гіпотезою і планом теми, з джерелами і пошуком даних. Що таке “карта джерел” і як правильно структурувати зібраний матеріал? – відповідь на 80 сторінках цього посібника, який можна вільно завантажити.

Як правильно знімати та монтувати відео за допомогою смартфону
“Доки знімальна група розвантажить все своє обладнання з авто – хтось вже зніме всю історію на мобільний” – каже австралійський телепродюсер та журналіст Іво Бурум. Він радить журналістам завжди мати в наплічнику “арсенал”: трипод з тримачем для мобільного або стабілізатор, “смартфонний” мікрофон і світлодіодний ліхтар. Монтувати, накладати титри, правильно записувати звук і налаштовувати смартфонну камеру Іво радить за допомогою таких додатків як Kinemaster, iMovie, Ferrite, Rode Rec Audio, Filmic Pro та Vont. Перша в цьому списку дозволяє змонтувати свою “мобільну історію” взагалі від А до Я.

Лайфхаки пошуку в Гугл – від Пола Майерса (керівник проєкту підтримки розслідувань Академїї BBC, учасник проєктів Світового банку, ООН, Guardian и CNN)
– Використовуйте різний порядок слів у пошукових запитах – так ви отримаєте більше результатів.
– Використовуйте локалізацію в своїх інтересах. Оскільки Google видає різні результати в залежності від місця розташування користувача, Пол Майерс радить міняти свій IP за допомогою VPN.
– Вказуйте * на місці пропущеного слова в фразі – так ви отримаєте більше результатів пошуку.
– Використовуйте дані про місце проживання або народження людей, їх родичів і друзів, іменах в соцмережах.
– При перегляді в Google Street View, натисніть на дату зйомки – так ви зможете подивитися більш старі версії записів з цього місця.

Корисні сайти для пошуку людей в соцмережах

Archive.is – по пошуковій фразі дозволяє знайти видалені твіти та повідомлення в інших соцмережах.

Graphsearch.thao.pw – інструмент для пошуку даних про користувачів Facebook, нова альтернатива Facebook Graph (поки в бета-версії).

Sowdust.github.io/fb-search – механізм для пошуку користувачів, фотографій і постів в Facebook.

Namechk.com – перевіряє, чи використовується ім’я користувача в різних соцмережах.

Lookup-id.com – дає можливість дізнатись ID аккаунта Facebook. Важливо, оскільки ім’я користувача може змінюватись, а номер один і назавжди.

Tweeterid.com – показує ID аккаунта в Twitter.

Followerwonk.com – шукає Twitter-профайли за ключовими словами в біографії.

Дані про власників доменів

Domainbigdata.com – сайт показує дані про власників доменів.

Research.domaintools.com – в платній версії сайту можна побачити колишніх власників доменів і їхні контактні дані.

Глобальний пошук людей в інтернеті

Pipl.com – в платній версії дає детальну інформацію про номери телефонів, адреси, родичів.

Spokeo.com – показує дані про людей за адресою електронної пошти. 

 

Більше про інструменти, презентовані на GIJN2019, читайте тут.

Ця поїздка стала можлива завдяки Посольству Німеччини у Києві та Interlink Academy. Дуже вдячні партнерам за підтримку!

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Юридична допомога для журналістів: куди і як повідомляти про воєнні злочини окупантів та порушення чиновників

   Юридичний проект “Свої Люди” від Bihus.Info відновлює роботу. Журналісти та громадські активісти зі всіх регіонів України можуть звернутися по допомогу з написанням заяв та скарг, допублікаційною експертизою та правовими консультаціями, а також за супроводом у судових справах.

   Новини

   Касація скасувала рішення судів, які змушували журналістів спростовувати розслідування про Семочка

   14 грудня 2022 року Верховний суд (Касаційний цивільний суд) скасував усі рішення попередніх інстанцій по справі “Семочко проти журналістів”, якими телевізійне розслідування про Сергія Семочка було визнане недостовірним та підлягало спростуванню, і скерував справу на повторний розгляд в першу інстанцію, тобто “з нуля”.

   Ми вплинули

   Лебедина пісня: перед ліквідацією ОАСК “роздав” мільйони суддям, люстрованим та екс-заступнику Генпрокурора

   За час воєнного стану Окружний адміністративний суд м. Києва прийняв низку рішень про багатомільйонні виплати посадовцям, поновлення люстрованих та майже мільйонну виплату “судді Майдану”, а також скасував санкції щодо підприємства з “російським слідом”. Про це йдеться у розслідуванні Данила Мокрика для Bihus.Info.