Новини

8 інсайтів з #GIJN2019: пошук в Інстаграмі, аналіз тіней та сервіси для розвідки

FacebookTwitterTelegram

Як знайти старий ID фейсбук-аккаунта, розкласти відео на мільйон кадрів чи скористатись допомогою любителів загадок з інших країн - про це і багато іншого говорили викривачі з усього світу на глобальній конференції журналістів-розслідувачів, що пройшла в Гамбурзі 25-29 вересня 2019. Команда Bihus.Info разом з інтернами проєкту “Лабораторія викриттів” відвідали конференцію і зібрали власний топ найцікавіших лайфхаків, ресурсів і порад.

Світові бази даних
Enigma.com – безкоштовна колекція публічних даних з різних країн, об’єднана у єдиний веб-портал. Шукайте набори даних в розділі Enigma Public. Про компанії, вибори, енергетику, сільське господарство, будівлі, демографію, здоров’я, міграцію тощо.
Sayari.com – сервіс для бізнес-розвідки, медіа-розслідувачів та аналітичних підрозділів правоохоронних органів, орієнтований на збір документів та інформації про комерційний і фінансовий світ. Охоплює корпоративні реєстри, реєстри цивільних судових процесів, митні дані та дані про імпорт / експорт, право власності на землю та нерухомість, життєві записи, офіційні газети та державні закупівлі різних країн. Зокрема, з традиційно непрозорих місць, таких як Мексика, Китай, Росія, Венесуела, Ліван, Туреччина тощо. Сервіс платний, однак безкоштовно можна спробувати демо-версію.

Підбірка інструментів для фактчекінгу
Розслідувачі з команди OSINTCurio.us (частина проекту – Quiztime) розробили підбірку інструментів для різних потреб і різного типу розшукуваної інформації. Ці ж інструменти дозволяють перевіряти та верифікувати. А для тих, хто хоче одразу випробувати ці інструменти і перевірити власні навички пошуку потрібної інформації – можна пройти тест.

Пошук даних по фото і відео
Практичний кейс від Хенка Ван Есс з Bellingcat з пошуку даних на прикладі встановлення місценаходження злочинця. Цей злочинець не просто переховувався від органів влади, але й знущався над ними – викладаючи пости в інстаграм. Bellingcat використали метод онлайн-розвідки OSINT і ось їх поради:
– Шукаєте в інстаграмі – встановіть його на комп’ютер. Ось ця програма дозволяє викачати усі медіафайли, включно зі сторіз з Інстаграму.
– Як шукати по фото. Традиційно у розслідуваннях Bellingcat використовують пошуковики Google і Яндекс (останній дає чіткіші результати). Якщо треба знайти авто чи будь-яке інше фото, символи на якому розмиті, в даному випадку номер авто, радять не встромляти саму картинку в строку пошуку по фото в Google і Яндекс, а прописати всі знаки власноруч.  
– Якщо знаєте країну, де зроблене фото, в пошуковику додайте команду Site:ua (якщо мова, наприклад, йде про Україну).
– Якщо хочете знайти в Google вираз, де слова стоять в різному порядку, то між ними вкажіть around(6). Тоді Google покаже результати виразів, де ці слова знаходяться на відстані 6 слів.
– З’ясувати, які пости в інстаграм коментує ваш герой можна так: в пошук Google  можна додати такі команди – в лапках команду пошуку коментарів акаунту (shahin.mzr – на прикладі героя розслідування Шахін Гейбе, потім сайт, де шукати  site:instagram.com, але щ��б виключити коментарі власних постів в цей же пошуковий запит додається -site:instagram.com/shahin). В пошуку Google це в одній строці виглядає так: “shahin.mzr” site:instagram.com -site:instagram.com/shahin
– Як працювати з короткими відео. Щоб побачити всі деталі – відео розкладають на мільйон кадрів, які потім формують в одну картинку – тут допоможе програма – Agisoft Metashape. Програма, яка створює панораму з кількох фото.

І наостанок, у складних ситуаціях запитуйте допомоги у користувачів соцмереж. В запит додавайте хештег #osint. Так підтягнуться ті, хто люблять загадки в мережі. Розслідувачі Bellingcat, зібравши всі деталі, таки встановили місцезнаходження злочинця і він навіть  підтвердив його у коментарі під постом. Але поліція Нідерландів не змогла екстрадувати його з Ірану.

Аналіз сонця/тіней на фото і відео
Suncalc.org – інтернет-додаток для встановлення руху сонця за допомогою інтерактивної карти, схід сонця, захід сонця, довжина тіні, сонячне затемнення, положення сонця.

Як шукати історію
Посібник “Story-Based Inquiry. A Manual for Investigative Journalists” від Марка Лі Хантера та інших – це корисні поради по роботі над гіпотезою і планом теми, з джерелами і пошуком даних. Що таке “карта джерел” і як правильно структурувати зібраний матеріал? – відповідь на 80 сторінках цього посібника, який можна вільно завантажити.

Як правильно знімати та монтувати відео за допомогою смартфону
“Доки знімальна група розвантажить все своє обладнання з авто – хтось вже зніме всю історію на мобільний” – каже австралійський телепродюсер та журналіст Іво Бурум. Він радить журналістам завжди мати в наплічнику “арсенал”: трипод з тримачем для мобільного або стабілізатор, “смартфонний” мікрофон і світлодіодний ліхтар. Монтувати, накладати титри, правильно записувати звук і налаштовувати смартфонну камеру Іво радить за допомогою таких додатків як Kinemaster, iMovie, Ferrite, Rode Rec Audio, Filmic Pro та Vont. Перша в цьому списку дозволяє змонтувати свою “мобільну історію” взагалі від А до Я.

Лайфхаки пошуку в Гугл – від Пола Майерса (керівник проєкту підтримки розслідувань Академїї BBC, учасник проєктів Світового банку, ООН, Guardian и CNN)
– Використовуйте різний порядок слів у пошукових запитах – так ви отримаєте більше результатів.
– Використовуйте локалізацію в своїх інтересах. Оскільки Google видає різні результати в залежності від місця розташування користувача, Пол Майерс радить міняти свій IP за допомогою VPN.
– Вказуйте * на місці пропущеного слова в фразі – так ви отримаєте більше результатів пошуку.
– Використовуйте дані про місце проживання або народження людей, їх родичів і друзів, іменах в соцмережах.
– При перегляді в Google Street View, натисніть на дату зйомки – так ви зможете подивитися більш старі версії записів з цього місця.

Корисні сайти для пошуку людей в соцмережах

Archive.is – по пошуковій фразі дозволяє знайти видалені твіти та повідомлення в інших соцмережах.

Graphsearch.thao.pw – інструмент для пошуку даних про користувачів Facebook, нова альтернатива Facebook Graph (поки в бета-версії).

Sowdust.github.io/fb-search – механізм для пошуку користувачів, фотографій і постів в Facebook.

Namechk.com – перевіряє, чи використовується ім’я користувача в різних соцмережах.

Lookup-id.com – дає можливість дізнатись ID аккаунта Facebook. Важливо, оскільки ім’я користувача може змінюватись, а номер один і назавжди.

Tweeterid.com – показує ID аккаунта в Twitter.

Followerwonk.com – шукає Twitter-профайли за ключовими словами в біографії.

Дані про власників доменів

Domainbigdata.com – сайт показує дані про власників доменів.

Research.domaintools.com – в платній версії сайту можна побачити колишніх власників доменів і їхні контактні дані.

Глобальний пошук людей в інтернеті

Pipl.com – в платній версії дає детальну інформацію про номери телефонів, адреси, родичів.

Spokeo.com – показує дані про людей за адресою електронної пошти. 

 

Більше про інструменти, презентовані на GIJN2019, читайте тут.

Ця поїздка стала можлива завдяки Посольству Німеччини у Києві та Interlink Academy. Дуже вдячні партнерам за підтримку!

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.