Важливо
Новини

7 ситуацій, коли журналістам не обійтись без юристів

FacebookTwitterTelegram

Захист від нападів фігурантів, аналіз корпоративних схем, “дотискання” тендерних махінаторів – синергія юристів і викривачів стає більш інтенсивною і давно вийшла за межі написання заяв і звернень в поліцію. 

Юристи Bihus.Info разом з колегами з інших ГО описали 7 ситуацій, коли юридична підтримка є не просто допомогою, а необхідністю.

1. На етапі підготовки сюжету/розслідування. Про будь-кого, кого ви хоч трошки, і навіть якщо обережно, звинувачуєте.
Буває так, що журналістам здається, ніби вони знають про людину все, і зібрані докази не залишають сумнівів у корупційних злочинах. Проте, будь-які звинувачення, що не підтверджені судовими рішеннями, можуть стати основою для позовів проти викривачів.

“Багатьох проблем можна уникнути, якщо звернутись до юристів до публікації, – говорить юристка Bihus.Info Ліза Середіна. – Допублікаційна юридична експертиза тексту може значно знизити емоційне забарвлення, і допоможе уникнути позовів про захист честі та гідності від фігурантів сюжету після його випуску”.

ед

Елізавета Середіна юристка “Тисни”  

“Професійні журналісти – це умовні «Розумні Халки». Вони можуть стримати себе від люті (читай – хайпу), а не бездумно публікувати «гаряченьке», і достатньо розумні, щоб подавати обґрунтовану інформацію з доказами. Юристи якраз і допомагають журналістам стати і бути професійними. На мою думку, журналісти-розслідувачі, які не консультуються у юристів та не дають їм перевіряти матеріали до публікації або самовпевнені, або мало обізнані про ризики та можливості. Чи просто не знають до кого звертатися. Тож платформа «Свої Люди» від Bihus.Info та сайт ІРРП – перше, куди ви зараз маєте зайти”, – розповідає Олександр Волошин з Інституту розвитку регіональної преси.

Олександр Волошин юрист ІРРП

 

2. Коли потрібно захистити свої права в суді

У випадку, коли справа доходить вже до судового позову до журналіста, вже не обійтися без кваліфікованого адвоката, який має досвід у специфічних справах. Найчастіше  – це дифамаційні позови (справи про порушення честі і гідності). Фігуранти точно мають своїх адвокатів, тому сподіватись лише на правосуддя – наївно, краще, якщо у вас точно буде якісна юридична підтримка.

“Ми живемо в період змін, значна частина яких відбувається саме в законодавстві. За цим потрібно постійно слідкувати, опрацьовувати, брати на озброєння, щоб використовувати в тих чи інших справах або надати консультацію в тій чи іншій ситуації. Зазвичай створюють юридичну практику саме в судах і саме адвокати, тому на сьогодні адвокат – це те саме, що й лікар, без якого так само складно якісно вирішити питання” – пояснює адвокат проєкту “Тисни” Євген Воробйов.

Євген Воробйов адвокат проєкту “Тисни”

 

3. Коли пишеш про суди і судові процеси 

Вважаю дуже важливою бодай базову юридичну освіту чи допомогу юриста в судовій журналістиці. І це навіть не про базові помилки, коли плутають обрання запобіжного заходу з ухваленням вироку або порушують презумпції невинуватості. Дуже важливо, наприклад, звертати увагу на ті чи інші нюанси процесу, щоб зробити якісний матеріал – як поводяться судді, чи були забезпечені процесуальні права, чи були взяті до уваги  важливі докази. Без розуміння нюансів процесу це робити складно. Я вже не кажу про те, що дуже важливо зазначити імена головуючого судді чи колегії суддів. Це дуже важлива інформація для підвищення якості суддівського корпусу.”, – пояснює Михайло Жернаков, голова правління Фундації DEJURE та координатор Громадської Ради Доброчесності.

Михайло Жернаков голова правління Фундації DEJURE

 

4. Коли не впевнений, що розібрався в заплутаній темі

Консультації з різноманітних сфер права – це те, з чим найчастіше звертаються журналісти та активісти. Найважливіше тут – отримати зрозуміле пояснення від юриста, тому що для якісного матеріалу журналісту потрібно і розуміти всю юридичну картину справи, і вміти її пояснити читачам. Кваліфікований спеціаліст зможе вам пояснити наявну юридичну ситуацію, перспективи розвитку справи, ризики та шляхи вирішення.

5. Коли потрібно захистити свої джерела 

У своїй роботі журналісти досить часто співпрацюють з анонімними джерелами інформації, а також з людьми, які надаючи потрібні дані, не хочуть себе розкривати. – – розповідає Єлизавета Алексіюк, юрист з медійного права ЦЕДЕМ. – Ситуації досить різняться, проте потребують подібних рішень. Зокрема, варто перевіряти на достовірність будь-яку надану інфо, а також – щоби убезпечити себе та свої джерела – шукати додаткові докази, які могли б підтвердити достовірність. Захистити себе журналісту недостатньо, архінеобхідно захистити і свої джерела, навіть якщо це право потрібно буде відстоювати  цивільному чи навіть кримінальному процесі. Так, тема викривачів стає як ніколи актуальною, але швидкість публікації сенсації має поступатись перевірці достовірності даних, захищеності своїх джерел, а відповідно – репутації журналіста та видання. 


Єлізавета Алексюк медіаюристка ЦЕДЕМ

 

6. Коли вирішив/ла ілюструвати статтю картинкою з інтернету

“Для того аби не порушувати чиїхось прав при копіпасту потрібно чітко знати правила запозичення. Зокрема, які виписано в статті 21 Закону України «Про авторське право і суміжні права». – пояснює юрист “Платформи прав людини” Олександр Бурмагін. – Наприклад, вона дозволяє використання цитат (коротких уривків) з опублікованих творів в обсязі, виправданому поставленою метою, в тому числі цитування статей з газет і журналів у формі оглядів преси, якщо воно зумовлено критичним, полемічним, науковим або інформаційним характером твору, до якого цитати включаються; вільне використання цитат у формі коротких уривків з виступів і творів, включених до фонограми (відеограми) або програми мовлення. Але і це головне – з обов’язковим зазначенням, як імені автора так і джерела запозичення. Відсутність однієї з цих двох вимог буде свідчити про протиправність використання. І такі конфлікти траплялись не один раз, особливо серед он-лайн видань, коли і лінк роблять, і текст використовують (уривки, для використання всієї статті – окремі правила), а ім’я автора «забувають»”.

Олександр Бурмагін юрист “Платформи прав людини”


“Як захистити власні авторські права і не порушити чужих – питання, з якими стикаються журналісти щодня. Скопіпастити картинку чи матеріал і поставити гіперпосилання на джерело недостатньо для дотримання авторського права. – Наголошує керівник напряму “Незалежні медіа” Центру демократії та верховенства права Аліна Правдиченко – Так само і скріншоти з скопійованим без дозволу вашим контентом в суді можуть не допомогти. Для судового врегулювання спору щодо порушення ваших авторських прав може знадобитись фіксація вебсторінки за допомогою незалежних посередників (експертиза, або ж огляд веб-сторінки суддею безпосередньо).”


Аліна Правдиченко керівник напряму “Незалежні медіа” у ЦЕДЕМ

7. Якщо потрібно знайти електронну декларацію посадовця та перевірити правильність декларування ним всіх своїх статків 

Ви можете самостійно спробувати знайти її на наших ресурсах: 

https://ring.org.ua

https://declarations.com.ua

У випадку, якщо ви не знайшли потрібного або у вас виникли питання по декларуванню (наприклад, про оподаткування вказаних коштів) – пишіть нам на пошту [email protected] 🙂 

У будь-якому випадку (навіть якщо вашої ситуації немає в цьому переліку), пишіть нашим юристам, чітко та структуровано викладайте вашу проблему з наданням (за наявності) підтверджуючих документів – вони допоможуть. Щоб знайти юристів у вашому регіоні та з потрібним досвідом і спеціалізацією – шукайте тут: https://svoi.bihus.info

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.

      Ми вплинули

      Очільник Київського метрополітену Брагінський написав заяву про звільнення після сюжету Bihus.Info

      Начальник комунального підприємства "Київський метрополітен" Віктор Брагінський написав заяву про звільнення після розслідування журналістів Bihus.Info про статки його рідні.

      Новини

      В очільника “Київського метрополітену” знайшлася незадекларована “колишня” дружина зі статками на мільйон доларів

      Журналісти Bihus.Info з’ясували, що офіційно колишня дружина директора КП “Київський метрополітен” Віктора Брагінського, не маючи співмірних доходів, стала власницею активів вартістю в мільйон доларів, а сам Брагінський декларує дивні грошові подарунки від рідні. Про це йдеться в сюжеті Bihus.Info.