Новини

5 скандалістів, 10 партійних і 9 силовиків – експерти проаналізували головних кандидатів в державні антикорупціонери

FacebookTwitterTelegram

Лише 5 із 40 кандидатів у члени Національного агентства з […]

Лише 5 із 40 кандидатів у члени Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) мають підтверджений практичний досвід у боротьбі з корупцією. Ці люди мали посади, які напряму пов’язані із запобіганням корупції. У 7-ми кандидатів такий досвід чи будь-який суміжний відсутній взагалі. Решта протидіяла корупції опосередковано. До таких висновків дійшли експерти громадської організації «ТОМ 14», які в партнерстві з Transparency International Україна та Реанімаційним Пакетом Реформ проаналізували публічні дані кандидатів у керівництво НАЗК. Кандидати були перевірені за такими параметрами як «партійна приналежність», «медіа-репутація» та «релевантний досвід». При перевірці відомостей про кандидатів використовувались дані, оприлюднені Кабінетом Міністрів України та загальнодоступні джерела.

30 січня конкурсна комісія з обрання співкерівників НАЗК відібрала із 109 охочих очолити антикорупційне Агентство 40 кандидатів, які відповідали формальним критеріям. Двоє з них мають стати членами НАЗК й отримають повноваження перевіряти декларації та стиль життя високопосадовців, протидіяти конфлікту інтересів, контролювати фінанси політичних партій тощо.

Аналіз громадських експертів показав, що 5 кандидатів зі списку мають причетність до подій чи медіа-скандалів, які виникали і могли викликати громадське обурення. 10 кандидатів зі списку є членами політичних партій, ще 10 в певний період життя були помічниками народних депутатів. І хоча закон не має чіткого застереження щодо партійної приналежності членів НАЗК, на думку громадських активістів, інформація про тривале перебування у лавах партій ймовірних контролерів партійних кас повинна бути відкритою.

Також аналіз кандидатів показав, що 9 із них мають від 10 років досвіду роботи у правоохоронних органах. Переважно, в системі органів прокуратури, органів внутрішніх справ, фіскальної чи пенітенціарної служби. «Мабуть, це не найкращий варіант, коли новостворене Агентство з питань запобігання корупції будуть очолювати вихідці із системи, якій тотально не довіряє українське суспільство. За даними соціологів з фонду “Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва” та Центру Разумкова, недовіра українців до правоохоронних та судових органів становить: суди (- 67%), прокуратура (-67%), міліція (-57%), СБУ (-34%). Зважаючи на загальну зневіру в спроможності старих правоохоронців побороти корупцію, комплектувати НАЗК з кандидатів, які довіру вже втратили, було би вкрай недалекоглядно», – коментує показник експерт Реанімаційного Пакету Реформ Ярослав Юрчишин.

 «ТОМ 14», Transparency International Україна та Реанімаційний Пакет Реформ продовжують відстоювати прозоре формування найважливіших антикорупційних органів країни. Адже саме таких підхід вимагають від України міжнародні партнери, зокрема Євросоюз, як гарантію отримання безвізового реж��му з ЄС.

Наступним кроком антикорупційних експертів стане аналіз майнових декларацій кандидатів у НАЗК і пошук можливих конфліктів інтересів, у тому числі у відносинах кандидатів із членами конкурсної комісії.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.