Важливо
Новини

200 золотих злитків, «розлучення» і підставний тесть: яке майно родині нардепа вдалося сховати від арешту

FacebookTwitterTelegram
Десятки гектарів земель, тисячі квадратних метрів, мільйони гривень та частки в українських компаніях – усім цим нардеп Ярослав Дубневич обзавівся з дружиною Наталею під час подружнього життя. Нині чоловік з жінкою розлучені і ділять майно у суді. Що і кому має дістатися, як нардеп їздить на машині фірми колишнього тестя і про 200 кілограм золота у власності кіпрської фірми, – про це йдеться у розслідуванні Мар’яни Сич у рамках проєкту “Лабораторія викриттів 3.0” для Bihus.Info. 

Ярослав Дубневич – народний депутат, представляє політичну силу «За Майбутнє». Його вважають одним з найбагатших людей парламенту і одним з найвпливовіших мешканців Львівщини.

Ще наприкінці 2019-го Верховна Рада дала дозвіл на його арешт через справу про розкрадання коштів на «Укрзалізниці», якою займаються Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура. Дубневича-молодшого підозрюють в організації процесу, який приніс державі збитків на 93 мільйони гривень. Арешт себе довго чекати не змусив, правоохоронці затримали нардепа практично одразу після «зеленого світла» від парламенту. Але за гратами Дубневич пробув не довго – менше доби. Рівно стільки знадобилося для пошуку застави – 90 мільйонів гривень.

Після виходу з СІЗО у Ярослава Дубневича стається ще она прикрість – суд арештовує його майно. Щоправда, перелік арештованого – більше ніж скромний і дуже контрастує з образом дуже заможного народного депутата. Це з десяток гектарів землі, будинок, дві половинки квартир, півкотельні, частка в очисній споруді, нежитлові приміщення і частки в декількох компаніях. Ще під арешт потрапило близько 100 тисяч доларів і 100 тисяч євро. Їх силовики знайшли під час обшуку у будинку Дубневича.

Скромний перелік арештованого натякав на те, що інше майно було сховане і переписане. Лишалося лише питання – де і на кого.

“Я є підставне лице”

Взимку журналісти Bihus.Info зафіксували, як Ярослав Дубневич приїхав до Верховної Ради на новому Mercedes S-класу. Авто у новому кузові нині коштує близько 6 мільйонів гривень, тож журналісти не могли не поцікавитися у нардепа – звідки гроші.

«То мене друг підвозив» – заявив тоді Дубневич. Назвати друга нардеп, звісно, відмовився. Що логічно, бо авто не записане на «друга». Воно взагалі оформлене не на фізичну особу, а на компанію. Mercedes S500 зареєстрований на львівську компанію «Передзвін». Ця фірма прописана в тому ж будинку, де розташовано ще ряд компаній з орбіти Дубневичів. Та що там компаній – в тому ж будинку, де базується депутатська приймальня Ярослава Дубневича. 

Це змусило журналістів придивитися до фірми пильніше. Окрім нового Mercedes, на якому до Ради їздить Дубневич, у власності «Передзвону» знайшовся ще цілий автопарк – «Лексус», ще «Мерседес», «Порш», ще «Лексус», «Тойота», ще «Тойота», знову «Тойота» і «Рейндж Ровер». Орієнтовна сукупна вартість авто на «Передзвоні» – під 17 мільйонів гривень.

Знайшлася на компанії і нерухомість. Її багато і вона дорога. Наприклад, у власності компанії дві будівлі на понад 2 000 квадратних метрів на вулиці Грабовського у Львові. Це історичне місце – територія львівської цитаделі. Ще на «Передзвоні» ряд квартир і нежитлових приміщень в елітній новобудові на вулиці Рутковича. Сукупна вартість лише квартир – під 20 мільйонів гривень. У власності фірми є ще ряд приміщень по місту, але головні розташовані все ж у самому центрі – на Соборній площі. «Передзвону» тут належить аж 10 тисяч квадратних метрів, які зараз займає торговий центр «Роксолана».

Хто володіє усім цим? Власником «Передзвону» значиться 80-річний Мирослав Швидкий. Швидкий – тесть Ярослава Дубневича.

При цьому сам Швидкий про свою участь в компанії заявляє так: «Я нічого не командую.  Я є підставне лице, все. То, що я оформлений там, то я ні одного разу ще там не був. А що вони роблять, я не знаю. Чесно вам говорю».

Не важко здогадатися, звідки на «Передзвоні» взялося вище перелічене майно. Так само не дуже складно перевірити, що ніякі арешти його не торкнулися. Що ж, першу схованку знайти вдалося.

200 кілограмів золотих злитків

Засвітився тесть народного депутата не лише в українській компанії з люксовими авто, квартирами і торговим центром. Він раніше значився акціонером кіпрської “Energypoint Holding LTD”. Цю компанію називали ключовою в бізнесах родини Дубневичів. І, схоже, вона це звання таки виправдовує. Чи то – виправдовувала. Бо ще донедавна у її власності знаходилося…200 золотих злитків по 1 кілограму кожен і 11 злитків по одній унції. 

Свою реальну участь в житті кіпрської компанії Швидкий теж спростував: «А я що по кіпріотськи щось знаю. Був зі мною представник, сказав мені підписувати. А зять мені сказав, що я, то що він каже, щоб я робив. Я так зробив. Вони що мене питаються, ви думаєте. «Діду їдемо, треба там то підписати». От і все, що вони говорять».

Цікаво, що вже зовсім зовсім під арешт Ярослава Дубневича – наприкінці вересня 19-го – кіпрську контору переписали на доньку Дубневича Роксолану. Вона похазяйнувала тут тільки два місяці. Два місяці, за які з Дубневича знімають депутатську недоторканність, арештовують, обирають міру запобіжного заходу, випускають під заставу і арештовують майно.

Наприкінці листопада Роксолана з компанії вийшла і, скоріше за все, прихопила з собою майже 8 мільйонів доларів, виручених фірмою за продаж тих самих двох сотень золотих злитків. Ми не можемо довести сам факт продажу конкретно в цей момент, але на нього натякає відсутність золота у власності компанії в наступному річному фінансовому звіті і помітка про те, що його продали.

Звісно, ні кіпрська фірма, ні золото, ні мільйони доларів з його продажу також не були арештовані.

Схованка номер два – теж знайдена. Але і вона не остання.

«Переписувати» в родині Дубневичів практикували не лише на тестя. Одразу після оголошення підозри у 2019-му Ярослав Дубневич зробив декілька коштовних подарунків своєму сину. Дубневич-молодший став власником часток в компаніях, ряду нежитлових приміщень і чималого маєтку. Загалом, за півтора роки у власності Дубневича з’явилося чимало люксового майна – землі і нерухомості. З дуже коштовного – 5-кімнатна квартира на київському Печерську.

Цим фактом тоді обурилися прокурори і заявили, що це спроба порятунку майна від арешту. Щоправда, цим обуренням все і закінчилося. Дубневич заявив, що ці «переписування» почалися ще давно, просто якраз зараз процес вийшов на фінішну пряму. І, схоже, всі вдовольнилися цим поясненням.

“Кохання перевірене часом”

Але і це, схоже, не все приховане майно в цій історії.

«Кохання перевірене часом!» – такими словами на початку 2020-го Ярослав Дубневич вітав свою дружину Наталю з Днем Святого Валентина.

А вже за 5 місяців Дубневичі почали процес розлучення. І з самого старту він був доволі дивним. Спочатку подружжя нібито полюбовно домовилося про поділ майна, далі Дубневич передумав і дружина вирішила ділити все через суд. Вже там Дубневич передумав ще раз і… погодився на судовий поділ. А на початку червня нардеп… знову передумав і вже не погоджується на забаганки дружини.

Що за каруселі? Спробуємо пояснити. Коли Антикорупційний суд арештовував майно Дубневича, арештував і майно, записане на дружину, визначивши його як «спільну власність» – логічно, подружжя ж. Майна на дружині значилося багато – частки у 5 фірмах, столітня вілла, колекція квартир, автостоянки, нежитлових приміщень загалом на 4 тисячі квадратних метрів, десятки земельних ділянок на Львівщині і Київщині. Усе це майно лише в Україні. Бо є ще земельна ділянка площею 1518 метрів квадратних з торгово-офісною будівлею на майже 460 квадратів неподалік центру Риги. Половина цієї нерухомості у Латвії належить Наталії Дубневич, інша частина – доньці Роксолані.

Арештовували майно в листопаді 2019-го. В середині 2020-го Дубневичі розлучаються. І наприкінці 2020-го вже екс-дружина просить суд поділити “спільну власність”. Яка в разі поділу перестане бути спільною, а стане власністю Наталії Дубневич. Розумієте до чого це? Підстава для виведення з-під арешту. Бо юристи екс-дружини хочуть її майно лишити за нею. А поділити тільки майно Ярослава. Так з’явиться шанс вивести з-під арешту ще більше активів.

Так, це поки лише припущення. Але, по-перше, у справжність цього розлучення віриться слабко. Бо вже два місяці маючи на руках свідоцтво про розлучення, Дубневич в соцмережах написав пост, присвячений дружині. І цей пост зовсім не вказує на людей, які розійшлися.

По-друге, за процесом спостерігають в “Центрі протидії корупції” і теж не надто в усе це вірять.

«Для мене це такий прапорець того, що таким чином намагаються врятувати це майно. Ми вже знаємо непоодинокі історії як цим користувалися. Наприклад, брати Клюєви одночасно в 15 році восени почали різко розлучатися через суд і рятувати так арештовані активи. Тому дуже ймовірно, що розлучення Ярослава Дубневича також є фіктивним і це спосіб рятувати активи, які знаходяться під арештом, переписавши їх на дружину» – каже Антоніна Волкотруб, яка в «ЦПК» займається аналітикою.

У згаданого Волкотруб Сергія Клюєва, до слова, все вийшло. Суд визнав власність за дружиною на будинок, земельні ділянки у Козині під Києвом та дорогий автомобіль. Ну а далі арешт з цього майна жінки було знято.

Матеріал створено в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 3.0”. Проект реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.

Підприємці, яких вже ловили на тендерних змовах, продовжують вигравати вугільні тендери в регіонах. Цього разу їхня перемога в торгах обернулася переплатою з бюджету кількох селищ під Херсоном. А загалом за півтора року вони в парі отримали бюджетних замовлень на понад 10 млн грн.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Дружину нардепа Торохтія призначили в ДП “Антонов”, “Укроборонпром” почав перевірку

   У лютому 2023-го дружина нардепа фракції “Слуга народу” Богдана Торохтія Аліна Левченко стала радницею т.в.о. генерального директора ДП “Антонов” на платній основі. Раніше Левченко працювала в аграрній сфері, а також мала бутік люксового одягу і студію дизайну інтер’єрів. 

   Новини

   “Слуга народу” Торохтій під час війни відпочиває за кордоном та їздить новим авто за 7 мільйонів

   Журналісти зафіксували, як народний депутат Богдан Торохтій використовує придбаний у березні 2023-го Mercedes-Benz EQS, та знайшли докази виїзду на море за кордон під час воєнного стану. 

   Новини

   Очільник Бюро економічної безпеки будує готель на курорті разом з двома генералами СБУ

   В.о. директора Бюро економічної безпеки Едуард Федоров разом з дружиною будують готельний комплекс на лижному курорті с.Мигове, що в Чернівецькій області. Землю під цим об’єктом Федорови забудовують разом з родинами ще кількох високопоставлених правоохоронців. Про це повідомляється в сюжеті Лесі Іванової для Bihus.Info