Важливо
Новини

20 тисяч доларів на рекламу – хто з депутатів-мажоритарників Тернопільської області найбільше витратився на піар

FacebookTwitterTelegram

Серед 5 народних депутатів-мажоритарників Тернопільської області найбільше витрат на рекламу в соцмережах під час виборчої кампанії 2019 року та у післявиборчий період (до листопада 2021 року) зробив Іван Чайківський із депутатської групи «За майбутнє». Його загальні витрати на рекламу в соцмережах становили понад 20 тисяч доларів (близько 540 тисяч гривень). Такі результати аналізу офіційних сторінок народних депутатів, які були обрані у виборчих округах Тернопільської області, за даними Бібліотеки реклами Facebook.

Інші четверо нардепів-мажоритарників заплатили за аналогічний період загалом в 10 разів менше – всього близько 2 тисяч 577 доларів. Згідно результатів аналізу, значна частина депутатів-мажоритарників та списочників із різних депутатських фракцій, які проживають в Тернопільської області платили за рекламу лише під час виборчої кампанії 2019 року. 

Отже сторінка нардепа-мажоритарника від 165 округу (центр округу – місто Зборів) Івана Чайківського, який є членом депутатської групи «Партія «За майбутнє»  – Іван Чайківський – була створена 10 червня 2019 року. За даними Бібліотеки реклами  Facebook, із цієї сторінки із 25 червня 2019 по 30 листопада 2021 року було оплачено рекламних постів на 20 тисяч 458 доларів США. Вся реклама оплачена Іваном Чайківським. Із цієї сторінки було запущено рекламні пости у соцмережі Facebook про діяльність Івана Чайківського як кандидата в нардепи, так і вже як депутата Верховної ради, секретаря комітету аграрної та земельної політики. Зокрема, найбільше із цієї сторінки запускалась реклама постів із фото та відеороликами про реконструкцію доріг, шкіл, які є в межах його округу, вітання із національними, професійними, релігійними святами, його зустрічі та закордонні відрядження. В одному із рекламних постів йдеться, що «у Козівській школі № 2 оновили спортзал з моєї ініціативи за кошти соціально-економічного розвитку та у співфінансуванні з громадою, тут встелили нову підлогу та зробили косметичний ремонт. Це одна з найкращих інвестицій – в здоров’я дітей». Також треба нагадати, що Чайківський протягом 2010-2015 років був депутатом Тернопільської районної ради від Партії регіонів.  

Народний депутат-мажоритарник по 163 виборчому округу (місто Тернопіль) від політичної партії «Слуга народу» Андрій Богданець має дві сторінки у Facebook, з яких було запущено рекламні пости  – одна його приватна (Андрій Богданець), та – Андрій Богданець – Слуга Народу – Округ 163. За даними Бібліотеки реклами Facebook, із сторінки  – Андрій Богданець – Слуга Народу – Округ 163, яка була створена 20 червня 2019 року запущено 10 рекламних постів і всі протягом  липня 2019 року, тобто під час останніх позачергових виборів до Верховної ради України. За  рекламу цих постів було сплачено 263 долари. Так, в одній із рекламованих публікацій йдеться про те, що Андрій Богданець отримав підтримку Адміністрації Президента щодо вирішення проблем тернополян. У ще одному рекламному пості є відео із назвою «Моя відповідь Степану Барні», у якій ще кандидат в депутати Андрій Богданець відповідає на запрошення щодо участі в дебатах та інші закиди. Частину рекламних постів було оплачено Фондом кандидата, інші витрати були оплачені Андрієм Богданцем. У післявиборчий період із цієї сторінки не було запущено жодних рекламних постів 

А ось зі своєї приватної сторінки Андрій Богданець, яка була створена 4 червня 2021 року, нардеп-мажоритарник платив за 6 рекламних постів протягом липня-серпня 2021 року на суму 465 доларів. Зокрема, у одному із постів, які були запущені в липні 2021 року, йдеться про те, що за ініціативи нардепа було виділено 10 мільйонів гривень на реконструкцію приймального відділення та будівництво  діагностичного блоку в університетській лікарні Тернополя. А у одному із серпневих рекламних постів нардеп розповідає, що  у Тернопільській міській комунальній лікарні швидкої допомоги відбувається  реконструкція приймально-діагностичного відділення, на яку з його ініціативи на цей проєкт з держбюджету було виділено понад 3,7 мільйонів гривень. 

Ще один нардеп-мажоритарник Ігор Василів від партії «Слуга народу» по 164 округу (частина Тернопільського, Кременецький район, центр округу  – місто Збараж) має також дві сторінки – свою приватну – Ігор Василів та Ігор Василів – Слуга Народу. За даними Бібліотеки реклами Facebook, із сторінки Ігор Василів – Слуга Народу, яка була створена 17 червня 2019 року, у липні 2019 року було запущено 3 рекламні пости. Зокрема в одному із рекламних постів із текстом “Збараж, Ланівці, Кременець, Шумськ, Підволочиськ! Зробимо їх разом ще раз!” є відео з Ігорем Василівим, у якому він розповідає, чому він іде на вибори і чому варто голосувати саме за нього. За 3 рекламні пости у соцмережах Facebook та Instagram було сплачено близько 100 доларів. У післявиборчий період із цієї сторінки не було запущено жодних рекламних постів. Також у Facebook існує група із назвою – Ігор Василів – Слуга Народу. Округ 164, яка, за даними історії групи, була створена 29 червня 2019 року і раніше мала назву – ЗЕдепутат Ігор Василів. Однак даних щодо рекламних постів із цієї групи немає. В цій групі активно висвітлюється діяльність нардепа Ігоря Василіва, який є адміністратором групи, зокрема щодо ремонту доріг в рамках президентської програми “Велике будівництво” , реконструкції даху в місцевій школі села Залісці Шумського району, заміну вікон і дверей в навчально-виховному комплексі в селі Сапанів Кременецького району за кошти соцеконому.

Нардеп по 167 виборчому округу (із центром в місті Чортків) від партії «Слуга народу» Володимир Гевко має власну сторінку (Володимир Гевко) та офіційну сторінку народного депутата від Партії «Слуга Народу» із назвою – Слуга народу – Гевко Володимир – Округ 167, яка створена 24 червня 2019 року. Всі 18 рекламних постів із цієї сторінки були запущені в липні 2019 року, тобто напередодні останніх позачергових виборів до Верховної ради. За даними Бібліотеки реклами Facebook, загальні витрати на рекламу, пов’язану із виборами склали 1 тисячу 749 доларів. Зокрема, серед запущених рекламних постів є багато анонсів концертів comedy шоу “VIP Тернопіль” у найбільших містечках, які входять до 167 округу – Заліщики, Товсте, Борщів, Чортків. На афішах вказано, що ці концерти були в підтримку кандидата в народні депутати Володимира Гевка. До речі, одним із головних акторів comedy шоу “VIP Тернопіль” є його рідний брат – Віктор Гевко, який за результатами місцевих виборів 2020 став депутатом Тернопільської міської ради від партії «Слуга народу».

Інформації щодо розміщення рекламних оголошень із власної сторінки немає. У післявиборчий період із цієї сторінки, за даними Бібліотеки реклами, не було запущено жодних рекламних постів. Варто нагадати, що Володимир Гевко на місцевих виборах 2015 року був кандидатом в депутати до Тернопільської міської ради від “Європейської солідарності” 

  

Нардеп-мажоритарник 166 виборчого округу із центром в місті Теребовля Микола Люшняк, який йшов на вибори як самовисуванець, а згодом став членом депутатської групи «Довіра» у Верховній раді має сторінку із аналогічною назвою – Микола Люшняк. За даними Бібліотеки реклами Facebook,  сторінка була створена 19 вересня 2020 року. Однак жодних рекламних оголошень із неї не було запущено. Нагадаємо, що Микола Люшняк був народним депутатом України попереднього , 8-го скликання (2014-2019 рр.), обраним у цьому ж окрузі, від партії “Блок Петра Порошенка”.

Депутати-списочники від Тернопільської області

Щодо депутатів-списочників у депутатських фракціях, які місцем свого проживання вказали населені пункти Тернопільської області,  то їх є троє. Двоє нардепів у фракції партії «Слуга народу» – Людмила Марченко і Іван Калаур, та один нардеп – Андрій Шараськін – у фракції партії «ГОЛОС» (депутатське об’єднання “Справедливість”).

За даними Бібліотеки реклами Facebook, сторінка нардепки Людмили Марченко – Людмила Марченко – була створена 29 жовтня 2020 року. В описі цієї сторінки йдеться, що це сторінка народної депутатки України 9 скликання.  Із цієї сторінки було запущено 13 рекламних постів, перший із яких був у листопаді 2020 року. Загальні витрати на рекламу із цієї сторінки в соцмережах Facebook та Instagram склали 121 долар. За розміщення рекламних постів сплачувала нардепка. Загальна тематика запущених рекламних постів – депутатська діяльність, локдаун, боротьба із коронавірусом, гендерні питання, відеоролики депутатки із спортзалу, відео привітання із Днем Збройних Сил України, із Днем 8 березня, Днем кримського спротиву російській окупації. Також у Людмили Марченко є приватна сторінка у соцмережі Facebook, на якій вона також висвітлює свою депутатську діяльність, однак даних щодо розміщення рекламних постів із цієї сторінки немає.  

Народний депутат фракції партії «Слуга народу» Іван Калаур має свою приватну сторінку в соцмережі Facebook із назвою – Ivan Kalaur. Однак, за даними Бібліотеки реклами Facebook, із цієї сторінки не було запущено жодних рекламних оголошень.На цій сторінці нардеп також публікує інформацію про свою депутатську діяльність, зустрічі із урядовцями, науковцями тощо.

Андрій Шараськін, народний депутат  фракції партії «ГОЛОС» також має  лише свою приватну сторінку в соцмережі Facebook – Андрій Шараскін, яка, за даними Бібліотеки реклами Facebook, була створена 9 червня 2019 року. Із цієї сторінки також не було запущено жодних рекламних оголошень. На цій сторінці нардеп також публікує інформацію про свою депутатську діяльність як члена депутатського об’єднання «Справедливість».

Також важливо зазначити, що у аналітиці щодо витрат на політрекламу із офіційних сторінок партійних осередків Тернопільської області під час виборчої кампанії до Верховної ради 2019 року і у післявиборчий період, значна частина народних депутатів-мажоритарників та списочників від різних партій є активними учасниками рекламних постів саме із сторінок партійних осередків. І саме із цих сторінок запускається значна кількість рекламних постів на значні суми. 

На нашу думку, така рекламна активність саме партійних сторінок  пов’язано із тим, що, на наступних парламентських виборах, згідно діючого Виборчого кодексу, буде застосовуватись нова виборча система. Тобто депутатів буде обрано на основі регіональних списків кандидатів від політичних партій у загальнодержавному виборчому окрузі. Оскільки ця виборча система буде застосовуватись вперше і виходячи із досвіду проведення місцевих виборів-2020, де було застосовано також нову, але схожу виборчу систему, можна припустити, що чи не основну роль для виборця буде відігравати більше партійний бренд, а не конкретна особистість.  

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Ігор Процик

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   НАБУ і САП повідомили про підозру судді Печерського суду Ільєвій з сюжету Bihus.Info

   Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили про підозру у зловживанні службовим становищем судді Печерського районного суду і фігурантці сюжету Bihus.Info Тетяні Ільєвій. Про це повідомляє “Слово і діло” з посиланням на джерела в правоохоронних органах. 

   Новини

   Нардеп Ісаєнко з’явився на засіданні парламентського комітету у мерчі будівельної групи, зв’язок із якою спростовує

   Народний депутат від вже забороненої партії “Опозиційна платформа за життя” Дмитро Ісаєнко з’явився на засіданні парламентського комітету у кофті з мерчем будівельної групи Perfect Group, причетність до якої нардеп офіційно не визнає. 

   Новини

   СБУ підтвердила розслідування Bihus.Info: у дружини і родичів ексрозвідника Семочка є паспорти рф

   Служба безпеки України підтвердила наявність громадянства рф, чинних російських паспортів рф та російських податкових номерів у дружини та родичів колишнього замголови Служби зовнішньої розвідки Сергія Семочка. Про це Bihus.Info стало відомо із відповіді СБУ на депутатське звернення.